به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، صدیف بیک زاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ابزارها و سیاست‌های تنظیم بازار از بخش پولی و مالی گرفته تا کالاهای نهایی و مصرفی شکل هوشمند به خود گرفته است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزات صمت افزود: تغییرات در یکی دو ماه اخیر علاوه بر تغییرات مدیریتی، تغییرات ساختاری را هم شامل می‌شود. کارگروه‌هایی در ساختار تشکیل شده است و سیاست‌ها و تنظیم بازار از تولید تا توزیع شکل جدیدی به خود گرفته است. برنامه ریزی تولید، تنظیم تا نظارت در واقع زنجیره کامل در برنامه جدید تحت پوشش است.

بیک زاده گفت: اصلاح نظام قیمت گذاری و کنترل‌های پیشینی و پسینی در برنامه جدید دنبال می‌شود. سعی می‌شود قیمت‌ها با توجه به اهمیت کالاها بر اساس کمترین دخالت تعیین شود.

وی گفت: دستورالعمل جدید با مطالعات میدانی انجام شده است و سعی می‌شود به صورت سیستمی کنترل و نظارت شود.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: تمام تولید کنندگان و اصناف با سیستم هوشمند در دسترس هستند و هر گونه افزایش قیمت رصد می‌شود.

وی بیان کرد: حلقه اول یعنی تولید تا حلقه آخر یعنی توزیع به صورت هوشمند تحت نظارت بازرس‌ها هستند و بحث خود تنظیمی و نظارت مردمی هم در این سامانه دیده شده است.

گرانی و گرانفروشی در بازار داریم

قاسم نوده‌فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران نیز در این برنامه گفت: اصناف در تصمیم سازی و تصمیم گیری دخالتی ندارد، اما بعد از ابلاغ ما اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه کمبود کالا در بازار نداریم، اما گرانی و گرانفروشی در بازار داریم، افزود: ما در گرانی دخالتی نداریم، اما با گرانفروشی برخورد می‌کنیم.

قاسم نوده‌فراهانی گفت: به واحدهای صنفی و بازرسان قیمت‌های تعینی ابلاغ می‌شود و ما بر اساس این برنامه ابلاغی عمل می‌کنیم.

رئیس اتاق اصناف تهران افزود: برخی دستگاه‌ها و ارگان‌ها درباره واحدهای صنفی بدون پروانه با ما همکاری نمی‌کنند.

فراهانی گفت: سیستم هوشمند رصد و نظارت هنوز کامل نشده و لازمه خوب اجرایی شدن این سیستم آموزش است.

وی افزود: این سیستم در برخی کالاها انجام می‌شود و در برخی کالاها انجام نمی‌شود. این سامانه باید به صورت یکپارچه در تمام استان‌ها ابلاغ شود.

کالاهای خدماتی مرجع قیمت‌گذاری یکسانی ندارند

محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی هم در این برنامه افزود: تصمیم نظارت هوشمند در یک مجموعه یکپارچه اگر اجرایی شود خیلی از مشکلات حل خواهد شد، اما این پیچیده و زمانبر است.

وی افزود: برخی از واحدهای صنفی در این سامانه نیستند و کنترل آن‌ها در این سامانه مشکل خواهد شد از طرفی هیچ الزامی نداریم که واحد صنفی کالایی را عرضه کند.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: برخی کالاها قیمت می‌خورند و ما مشکلی نداریم اگر بالاتر از آن فروخته شود، نوعی گرانفروشی است؛ مشکل در کالاهایی مثل میوه است که قیمت نمی‌خورند.

وی افزود: مشکل دیگر سامانه یکپارچه، کالاهای خدماتی است، این خدمات مرجع قیمت‌گذاری یکسانی ندارند و نظارت بر این‌ها مشکل خواهد بود.

منبع : مهر