به گزارش خبرنگار مهر، بیست و پنجمین دوره مسابقات تنیس روی میز قهرمانی آسیا پیش از آنکه به مرحله معرفی برترین هایش در بخش انفرادی و دوبل برسد و اینگونه به کار خود در دوحه قطر پایان دهد، برای ایران و بازیکنان و مربیان اعزامی کشورمان به آن تمام شد در حالیکه نتایج به دست آمده قابل ستایش و در عین حال متاثر از یک اتفاق نادر بود.

چین قدرت بلامنازع تنیس روی میز آسیا و جهان غایب بزرگ این دوره از رقابت ها بود که روند فنی و عملکرد شرکت کنندگان در آن را تحت تاثیر خود قرار داده بود. این تاثیرگذاری برای کاروان اعزامی ایران قابل انکار نیست کمااینکه به واسطه آن، تیم ملی مردان از انجام دیدارهای مقدماتی معاف و به صورت مستقیم به عنوان یکی از ۶ تیم برتر بدون برگزاری هیچ دیداری وارد مرحله یک چهارم شد.

بررسی عملکرد پینگ‌پنگ‌بازان ایران در آسیا/ اولین‌هایی که مدال نشد

«اولین» هایی که برای تنیس روی میز ایران در آسیا ثبت شد

تیم ملی تنیس روی میز مردان ایران نخستین دیدار خود را مقابل هند برگزار کرد و نتیجه را واگذار کرد و از صعود به مرحله نیمه نهایی و کسب مدال قطعی بازماند. هندی ها به خاطر داشتن سه بازیکن زیر رنکینگ ۱۰۰ دنیا و جایگاه تیمی ۱۴ جهان طبق آنچه روی کاغذ پیش بینی می شد برنده این دیدار شدند اما بازیکنان ایران این پیش بینی را برای دومین دیدار خود و رقابت با هنگ کنگ کاملات زیر پا گذاشتند.

ملی پوشان تنیس روی میز مردان با رنکینگ تیمی ۲۸ در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت داشتند اما توانستند برای نخستین بار در تاریخ، هنگ کنگ که صاحب رنکینگ ۱۲ جهان بود را شکست دهند و اینگونه یکی از «اولین» های این دوره از مسابقات را به نام خود ثبت کنند. آنها با کسب این پیروزی تاریخی یک گام به کسب عنوان پنجم نزدیک شدند، عنوانی که به واسطه برتری برابر سنگاپور به دست آمد و اینگونه تیم ملی تنیس روی میز مردان ایران برای «اولین» بار پنجم آسیا شد.

در بخش دوبل که رقابت های آن با حضور ۶۴ تیم و بعد از دیدارهای تیمی آغاز شد، ترکیب نوشاد و نیما عالمیان تا مرحله یک چهارم پیش رفت اما در نهایت دستش از مدال کوتاه ماند. این ترکیب پس از استراحت در دور اول، در جدول ۳۲ تیمی مقابل اردن پیروز شد و در ادامه با غلبه بر بحرین در جدول ۱۶ تیمی وارد جمع هشت تیم برتر شد اما در این مرحله نتیجه رقابت با تیم دوبل هند را واگذار کرد و از صعود به مرحله نیمه نهایی و قطعی کردن مدال خود بازماند.

در هر صورت اما این برای «اولین» بار بود که تیم دوبلی از ایران تا مرحله یک چهارم آسیا پیش رفت اگرچه دیگر تیم دوبل ایران که ترکیب امین احمدیان و امیرحسین هدایی را در اختیار داشت در همان رقابت اول خود مقابل ازبکستان باخت و حذف شد.

دیدارهای انفرادی مسابقات تنیس روی میز قهرمانی آسیا در بخش مردان هم به واسطه پیشروی نوشاد عالمیان تا جمع ۱۶ بازیکن برتر با یک «اولین» برای ایران همراه بود. او پس از غلبه بر حریف هنگ کنگی خود، موفق شد نماینده سنگاپور را در جدول ۶۴ نفره شکست دهد. نوشاد عالمیان سومین دیدارش را مقابل پینگ پنگ باز سریلانکایی برگزار کرد و با از پیش رو برداشتن او برای اولین بار وارد جدول ۱۶ نفره مسابقات شد اما در این جدول مقابل «جانگ ووگین» از کره جنوبی که سید یک مسابقات را در اختیار داشت باخت و حذف شد.

نوشاد عالمیان بهترین عملکرد را در میان پینگ پنگ بازان اعزامی به قطر (بخش مردان) داشت. در این بخش از رقابت ها نیما عالمیان به ترتیب حریفانی از قرقیزستان (۱۲۸ نفره) و هند (۶۴ نفره) را شکست داد اما در سومین دیدار خود که در جدول ۳۲ نفره برگزار شد مقابل حریفی از چین تایپه باخت و از دور رقابت ها کنار رفت.

امین احمدیان اولین دیدار خود در جدول ۱۲۸ نفره را با برتری برابر نماینده عراق به پایان رساند اما نتیجه دومین دیدار را به پینگ پنگ باز کره ای واگذار کرد و نتوانست از جدول ۶۴ نفره صعود کند درست مانند محمد علی روئین تن که بعد از شکست دادن نماینده نپال در جدول ۱۲۸ نفره، رقابت خود در جدول ۶۴ نفره را به نماینده هند واگذار کرد. امیرحسین هدایی اما در همان دیدار نخست مقابل نماینده کره جنوبی متحمل شکست شد و نتوانست از جدول ۱۲۸ نفره بالا بیاید.

در بخش بانوان هم نمایندگان ایران «اولین» هایی را به نام خود در تاریخ تنیس روی میز ایران به ثبت رساندند که یکی از آنها در بخش تیمی بود. در این بخش که با حضور ۱۸ تیم برگزار شد، تیم ایران با دو پله صعود نسبت به دوره قبل در رده نهم ایستاد. این برای نخستین بار بود که تیم ملی تنیس روی میز ایران در جمع ۱۰ تیم برتر آسیا قرار گرفت. این موفقیت به واسطه دو بردی که در مرحله مقدماتی برابر اندونزی و مالدیو به دست آمد، حاصل شد. بعد از آن تیم ایران به قزاقستان باخت و با برتری برابر ازبکستان رده نهم آسیا را از آن خود کرد.

در بخش انفرادی هم ملیکا کرمی موفق به ثبت یک «اولین» شد. این بازیکن بعد از غلبه بر حریفانی از قطر و پاکستان وارد جدول ۳۲ نفره شد. کرمی در این جدول برابر نماینده سریلانکا پیروز شد و یک مرحله دیگر صعود کرد. این برای «اولین» بار در تاریخ تنیس روی میز بود که یک بانوی ایرانی تا این مرحله صعود کرد. کرمی در جدول ۱۶ نفره برابر حریفی از کره جنوبی باخت و حذف شد.

عملکرد کرمیِ جوان را دیگر بانوان پینگ پنگ بازان ایران نداشتند. در این بخش شیما صفایی که در دور نخست استراحت داشت، در جدول ۶۴ نفره نماینده ازبکستان را شکست داد اما با شکست برابر حریفی از کره جنوبی نتوانست از جدول ۳۲ نفره صعود کند. مریم فرعی راه مشابه صفایی را طی کرد طوریکه بعد از استراحت در دور نخست، نماینده عراق را در جدول ۶۴ نفره شکست داد اما در جدول ۳۲ نفره مقابل حریفی از سریلانکا باخت و حذف شد.

البته که ندا شهسواری حتی این میزان از پیشروی را هم نداشت. شهسواری که سه ماه پیش هم از کسب سهمیه المپیک بازماند در دور نخست استراحت داشت. بدین ترتیب اولین دیدارش را در جدول ۶۴ نفره و مقابل نماینده چین تایپه برگزار شد. شهسواری در این دیدار باخت و خیلی زود حذف شد. حذف زودهنگام تر البته برای مهشید اشتری رقم خورد وقتی در جدول ۱۲۸ نفره به اولین حریف خود که از کشور سنگاپور بود، باخت.

در بخش دوبل هم ترکیب تیم های بانوان ایران حذف زودهنگامی را داشتند. ترکیب ندا شهسواری و مهشید اشتری همراه با ترکیب شیما صفایی و مریم فرعی در این بخش از مسابقات حضور داشتند. هر دو تیم دوبل ایران در اولین دیدار به مصاف تیم های دونفره ژاپن رفتند، باختند و حذف شدند.

بررسی عملکرد پینگ‌پنگ‌بازان ایران در آسیا/ اولین‌هایی که مدال نشد

غیبت چین یا پیشرفت ایران؟!

اینکه عنوان پنجمی تیم مردان، قرار گرفتن تیم بانوان در جمع ۱۰ تیم برتر، پیشروی تیم دوبل مردان تا مرحله یک چهارم و قرار گرفتن یک بانوی ملی پوش در جمع ۱۶ بازیکن برتر برای «اولین» بار به دست آمد، قابل تقدیر است اما سوال اینجاست که «غیبت چینی ها چقدر در این نتایج و پیشروی ها تاثیر داشته یا صرفا آمادگی و پیشرفت بازیکنان عامل آن بوده است؟»

به هر حال غیبت چینی ها نه تنها برای ایران، بلکه برای پینگ پنگ بازان دیگر کشورها هم یک فرصت بود تا از آن برای کسب رده و جایگاهی بهتر از همیشه استفاده کنند. ایرانی ها از این فرصت در چند مرحله بهره بردند در حالیکه اگر این غیبت نبود، حضور ۵ بازیکن چینی در بخش انفرادی، دو ترکیب در بخش دونفره و یک مدعی در بخش تیمی می توانست سدهای بیشتری را برای ایرانی ها ایجاد کند اما با این حال ارزش نتایج به دست آمده قابل کتمان نیست به خصوص عنوان پنجمی تیم مردان که با برد تاریخی برابر هنگ کنگ به دست آمد.

در این بخش شکست برابر هند و ناکامی از دستیابی به مدال قطعی انتقاداتی را نسبت به عملکرد ملی پوشان ایجاد کرد اگرچه به نظر می رسد این انتقاد تا حدی دور از واقعیت گرایی است.

پیمان حسنی دبیر فدراسیون تنیس روی میز در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: هندی ها بودجه سرسام آوری در تنیس روی میز دارند طوریکه در هر رویداد آسیایی و جهانی این رشته حداقل ۸ – ۷ بازیکن هندی حضور دارند. موقعیت بهتر تنیس روی میز هندی ها را حضور بازیکنان این کشور در رنکینگ زیر ۱۰۰ دنیا و جایگاه تیمی بالاتر هم عیان می کند. بازیکنان ما نتوانستند هند را شکست دهند اما به هم زدن معادلات با غلبه ای که بر هنگ کنگ داشتند ارتباط مستقیم با جایگاه پنجمی آنها داشت و این ربطی به غیبت چین ندارد.

«اولین»هایی که به مدال نرسید

در هر صورت بیست و پنجمین دوره مسابقات تنیس روی میز قهرمانی آسیا در حالی برای ایران به پایان رسید که هم دیگر اداور هیچ مدالی سهم نمایندگان اعزامی کشورمان شد. این در حالی است که سه سال پیش در بازی های آسیایی اندونزی نوشاد عالمیان با کسب مدال برنز موفق به طلسم شکنی شد. این اولین مدال تنیس روی میز ایران در اداور بازی های آسیایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

در مجموع تنیس روی میز کشورمان سه مدال از بازی های آسیایی دارد که دو مدال (انفرادی و تیمی) پیش از انقلاب به دست آمده بود اما تاکنون موفق به کسب مدال از مسابقات قهرمانی آسیا نشده است. دلیل و چرایی این موضوع به تعداد حضور بازیکنان از کشورهای مدعی مربوط می شود اما در مورد آن در کل مدال آوری در مسابقات قهرمانی آسیا چه راه کاری باید اندیشیده شود؟

حسنی در این مورد گفت: چین، کره جنوبی، ژاپن و چین تایپه از تیم های مدعی آسیا و جهان هستند که در بازی های آسیایی تنها دو بازیکن دارند اما تعداد نمایندگان هر یک از این کشورها در مسابقات قهرمانی آسیا ۵ نفر است و این یعنی احتمال رویارویی خیلی بیشتر با مدعیان برای بازیکنان ایران در هر مرحله از مسابقات.

دبیر فدراسیون تنیس روی میز با یادآوری الزام فدراسیون جهانی برای حضور سالیانه هر یک از بازیکنان در حداقل هشت رویداد بین المللی و تاثیری که این مسئله روی رنکینگ آنها دارد، گفت: برای کسب مدال در قهرمانی آسیا باید نمایندگان کشورهای مدعی از پیش رو برداشته شوند. برای این مسئله هم نیاز به رنکینگ و تجربه بالا است که فقط به واسطه حضور هر چه بیشتر در میادین مختلف حاصل می شود در حالیکه به خاطر تورم و با توجه به بودجه ای که فدراسیون دارد، این موضوع با محدودیت های زیادی برای ما همراه است. دو سال پیش اعزام هر بازیکن ۲۰ میلیون تومان تمام می شد اما امسال این رقم به ۷۰ میلیون رسید.

پیمان حسنی تاکید کرد: توجه بیشتر به تنیس روی میز نیاز است تا راهی که برای بازیکنان ایجاد شده به نتایج بهتری ختم شود.

منبع : مهر