امیرحسین علیداقی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح آخرین وضعیت گرفتار شدگان در کویر بی ارجمند، ابراز کرد: گروه ۳۰ نفری آفرود سواران با ۱۰ خودرو روز جمعه عازم کویر بی ارجمند می‌شوند و به دلیل گرفتار شدن در زمین باتلاقی متأسفانه مفقود می‌شوند، لذا از این گروه چهار نفر تصمیم می‌گیرند که برای کمک گرفتن به روستاهای مجاور به صورت پیاده عزیمت کنند.

وی افزود: این گروه چهار نفره نیز به دو گروه دو نفری تقسیم می‌شوند که گروه نخست مجهز به جی پی اس و امکانات دوشنبه صبح و گروه دوم دوشنبه عصر توسط بالگرد پیدا می‌شوند و امداد رسانی به همه ۳۰ نفر انجام می‌شود.

حال گروه خوب است

رئیس هیئت اتومبیل رانی شاهرود بیان کرد: هلال احمر، هیئت اتومبیل رانی، ارتش، فرمانداری و… همگی برای کمک به این گروه عازم بی ارجمند شدند، تاکید کرد: حال تمام این گروه ۳۰ نفری خوب است و دو نفر نیز به شاهرود اعزام شدند اما مشکل اساسی‌تر این است که خودروهای این افراد در عمق کویر و در باتلاق گیر کرده است.

علیداقی بیان کرد: این خودروها هم مشکل سوخت دارند و هم مشکل باتلاقی بودن زمین که البته سوخت رسانی به این گروه با وانت ارتش و پای پیاده صورت گرفته است اما همچنان مسیر برای راه افتادن خودروها مساعد نیست در نتیجه به نظر می‌رسد یا این خودروها باید مسیری که آمده‌اند را بازگردند که البته نیاز به تأمین دوباره سوخت دارند و یا بالگرد در مسیر تردد کرده و مسیر دیگری را برایشان پیدا کند.

وی افزود: راه حل دوم این است که از سمت عشق آباد و طبس موتورهایی اعزام شوند تا مسیر برای بازگشت خودروها از آن سو باز شود تا پس از تأمین سوخت بتوانیم شاهد بازگشت این خودروها از عمق کویر باشیم.

نیاز به سوخت برای بازگشت

رئیس هیئت اتومبیل رانی شاهرود گفت: در صورتی که این خودروها بخواهند مسیری که آمده و سپس گرفتار شده را بازگردند نیاز به سوخت دارند که باید امداد رسانی دوباره به آنها صورت بگیرد.

علیداقی با بیان اینکه حال تمام این افراد خوب است اما امدادرسانی تا بازگشت همه گروه به شاهرود به اتمام نمی‌رسد، گفت: به شدت نیاز به موتور و یا بالگرد وجود دارد که بتوانیم وضعیت این گروه را ساماندهی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، این گروه آفرود سوار همگی از اهالی بومی شاهرود و افراد حرفه‌ای هستند که در کنار تجربه چندین ساله، تجهیزات کامل شامل نقشه، جی پی اس و… را به همراه داشتند اما شرایط کویر برایشان غیرقابل پیش بینی بود و سبب شد تا این چنین گرفتار طبیعت شوند لذا توصیه هلال احمر و عوامل امدادی این است که حتی در صورت حرفه‌ای بودن و تجربه بالا نیز در کویر نوردی احتیاط و عدم حضور در مسیرهای ناآشنا همیشه مد نظر قرار گیرد.

منبع : مهر