به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره یکصد، شبکه ورزش سیما با همراهی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته پارالمپیک در نظر دارد، بهترین‌های صد سال ورزش ایران را با آرای مردمی انتخاب کند.

این اتفاق بزرگ در ویژه‌برنامه «یکصد» در نوروز ۱۴۰۱ رخ خواهد داد و این برنامه از ساعت ۱۴ هر روز برای انتخاب و معرفی چهره‌های برتر صد سال ورزش ایران از شبکه ورزش سیما پخش خواهد شد.

پس از معرفی ورزشکاران منتخب هر رشته از سوی فدراسیون‌های ورزشی، در اولین گام هیئت انتخاب در هشت بخش مشخص شدند و نسبت به بررسی و انتخاب نامزدهای اولیه هر بخش اقدام کردند.

۱۴۲۷ چهره‌ از سوی فدراسیون‌ها برای شرکت دادن و ارزیابی در این جشنواره معرفی شدند که با نظر هیئت انتخاب این تعداد به ۱۳۵ نامزد کاهش پیدا کرد.

در مرحله بعد، کمیته داوران این جشنواره، متشکل از ۱۰ نفر، ۵۰ نامزد نهایی این جشنواره را در ذیل هشت عنوان جایزه، برای انتخاب به وسیله آرای مردمی انتخاب کردند.

فهرست نهایی نامزدهای برترین‌های قرن ورزش ایران در ۸ بخش مربی برتر، پهلوان، بازیکن برتر، یار مظلوم، گل قرن، مدیر برتر، صحنه ماندگار و مدال قرن به شرح زیر است:

مربی برتر
۱. محمد بنا رشته – کشتی
۲. حشمت مهاجرانی – فوتبال
۳. مصطفی کارخانه – والیبال
۴. هادی رضایی – والیبال نشسته
۵. کوروش باقری – وزنه‌برداری

تیم برتر
۱. تیم ملی فوتبال ۹۸ فرانسه
۲. والیبال نشسته
۳. تیم کشتی یوکوهاما ۱۹۶۱
۴. تیم ملی والیبال در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶
۵. تیم کشتی فرنگی ۲۰۱۲
۶. تیم فوتسال بانوان ۲۰۱۸-۲۰۱۵

رفتار جوانمردانه
۱. پرویز دهداری – سرمربی فوتبال
۲. محمد انصاری – فوتبالیست
۳. امین متوسل‌زاده – فوتبالیست
۴. سارا خادم‌الشریعه – فوتبالیست
۵. علی دانایی‌فرد – فوتبالیست

یار مظلوم
۱.احسان قائم مقامی – شطرنج
۲. قاسم رضایی – کشتی
۳. علیرضا جهانبخش – فوتبالیست
۴. وازگن آندریاسان – مدیر فوتبال
۵. فرخنده سلیمانی – تنیس روی میز

مدال
۱. تختی – کشتی
۲. حسین رضازاده – وزنه‌برداری
۳. محمد نصیری – وزنه‌برداری
۴. زهرا نعمتی – تیروکمان
۵. رسول خادم – کشتی
۶. جعفر سلماسی – وزنه‌برداری
۷. تیمور غیاثی – دوومیدانی
۸. حمید سوریان – کشتی
۹. هادی ساعی – تکواندو
۱۰. عبدالله واحد – کشتی
۱۱. محمود نامجو – وزنه‌برداری

صحنه ماندگار
۱. علیرضا سلیمانی – کشتی
۲. دو پرچم روی سکو – وزنه‌برداری
۳. هاشمیه متقیان – دیسک
۴. کبدی زنان – کبدی
۵. حسن یزدانی تیلور – کشتی
۶. علیرضا بیرانوند – فوتبال
۷. لیدا فریمان – وزنه‌برداری
۸. حسین رضازاده
۹. سلام نظامی جواد فروغی – تیراندازی
۱۰. سیامند رحمان – وزنه‌برداری

گل قرن
۱.حمید استیلی
۲. خداداد عزیزی
۳. حسن روشن
۴. ایرج دانایی‌فرد
۵. رضا قوچان‌نژاد
۶. علی پروین
۷. علی دایی
۸. محمد نصرتی
۹. مهدی مهدوی‌کیا
۱۰. مهدی طارمی

مدیران برتر نیز توسط هیئت داوران انتخاب خواهند شد.

منبع : مهر