• امروز : یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳

اعتراف «آلکنو» به بزرگترین اشتباهش در تیم ملی والیبال ایران

  • 21 مرداد 1400 - 14:43
اعتراف «آلکنو» به بزرگترین اشتباهش در تیم ملی والیبال ایران

به گزارش مهر، ولادیمیر الکنو سرمربی سابق تیم ملی ایران بعد از پایان قراردادش با ایران و بازگشت به روسیه، امروز پنجشنبه در یک نشست خبری آنلاین با حضور خبرنگاران شرکت کرد تا به سئوالات آنها پاسخ بدهد.

چرا در المپیک نوسان داشتیم؟

مهر از الکنو درباره دلیل نوسان در بازی تیم ملی در المپیک یعنی پیروزی مقابل لهستان و شکست مقابل ایتالیا و کانادا و ژاپن پرسشی را مطرح کرد. سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران در این خصوص گفت: در کل از نظر نتیجه عملکرد منفی بود ولی در بازی با لهستان از نظر روحی و روانی بهتر بودیم.

الکنو با اشاره به باخت تیم ملی در بازی دوم المپیک، افزود: کانادایی ها اجازه بازی به ما ندادند و روز کانادا بود. برابر این حریف بد بازی کردیم و آنها روز خوبشان بود. اما بدترین روز ما دیدار با ژاپن بود.

این نشست خبری ابتکار خودم بود

سرمربی سابق تیم ملی والیبال که بعد از المپیک راهی روسیه شد و به ایران نیامد، درباره دلیل عدم سفرش به تهران گفت: از همان اوایل همکاری با فدراسیون والیبال گفته بودم که پس از اتمام بازی ها باید برای کارهای شخصی به روسیه بروم. امروز هم که سعی کردم با خبرنگاران صحبت کنم ابتکار خودم بود چون می دانستم خبرنگاران و هواداران منتظر توضیحات هستند.

الکنو تاکید کرد که برگزاری این نشست خبری از راه دور به دو دلیل یعنی کمک به فدراسیون در مسائل مالی و همچنین شیوع کرونا و تسریع در روند پاسخگویی انجام می شود.


نشست خبری آنلاین الکنو

با مربیان ایرانی مشورت داشتم ولی دستم باز نبود

«آیا از مشورت مربیان ایرانی در مدت حضورتان در تیم ملی استفاده کردید؟» الکنو در پاسخ به این سئوال اظهار کرد: از روز اول با کادر فنی و مربیان ایرانی که در سالن حضور داشتند بر سر مسائل جزئی و بزرگ مشورت می کردم ولی تصمیم نهایی با من بود. این که از بیرون قضاوت شد من با مربیان ایرانی مشورت نداشتم درست نیست. می توانید از آنها بپرسید.

وی درباره دلیل استفاده از مرتضی شریفی در المپیک خاطرنشان کرد: دستم برای انتخاب بازیکنان باز نبود. از روز اول انتخاب محدود بود. با در نظر گرفتن تمام شرایط شریفی بهتر بود و برای همین او را انتخاب کردم.

۵۰ درصد تیم ملی جوان شده بود

الکنو در ادامه این نشست خبری بازهم بحث دخالت فدراسیون در تصمیمات فنی را رد و تاکید کرد که فدراسیون والیبال ایران همواره با وی همکاری کرد. وی سپس در واکنش به اینکه انتظار می رفت نتایج بهتری با تیم ملی ایران کسب کند، گفت: این را باید در نظر بگیرید که ۵۰ درصد تیم جوان بود. این ۵۰ درصد بازیکنان جوان اکثرا در لیگ ایران بازی می کنند.

سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران افزود: اگر آمار و ارقام لیگ روسیه، لهستان و فرانسه و سایر کشورها را نگاه کنید، ۷۰ درصد سرویس های ایرانی موجی متوسط زده می شود ولی وقتی با سرویس های قوی مواجه می شوید در دریافت به مشکل می خورید. باید به آینده و وضعیت لیگ ایران نگاه کنید تا این مشکل حل شود.

وی تصریح کرد: آیا کسی می تواند بگوید بازیکن جوان کم تلاش کرد؟ بازیکنان هرچه توان داشتند، گذاشتند. البته از بازیکنان باتجربه انتظار بیشتری داشتم ولی باز هم آنها کم کاری نکردند. باید به لیگ والیبال ایران نگاه ویژه تری داشته باشید.

اگر می گفتم پول برایم مهم نیست دروغ گفته بودم

خبرنگاری از الکنو به دو اظهارنظر جنجالی وی در مدت حضور در تیم ملی ایران اشاره کرد؛ اینکه الکنو پیش از حضور در ایران گفته بود مسائل مالی برایش وسوسه انگیز است و اینکه گفته بود نمی توان از لیمو، رب گوجه فرنگی گرفت. در ادامه این خبرنگار سئوال کرد که آیا شما از پیش می دانستید والیبال ایران نتیجه نمی گیرد و برای پول به تیم ملی آمدید؟

سرمربی سابق تیم ملی والیبال در واکنش به این صحبت ها گفت: اگر مصاحبه را با دقت خوانده باشید گفتم انگیزه اصلی من در ایران، حضور در چهارمین المپیک بوده است. در رابطه با مسائل مالی نیز باید بگویم اگر می گفتم پول مهم نیست دروغ گفته بودم. هر مربی مسائل مالی برایش مهم است ولی انگیزه اصلی من حضور در چهارمین المپیک بود.

اشتباه من قبول درخواست حضور ۳۰ بازیکن در تمرین بود

الکنو افزود: واقعیت در رابطه با این که گفتم از لیمو نمی توان رب گوجه فرنگی گرفت این است که در بازی ها دیدید وقتی یک بازیکن نمی تواند توپ سرویس را از روی تور رد کند، نمی تواند مقابل تیم های بزرگ بازی کند. کمر تیم شکست. همه دیدند چقدر در رد کردن توپ روی تور دچار مشکل شدیم. در پاس های دوم هم دچار مشکل شدیم ولی تا حدودی بر طرف کردیم. مشکل اصلی ما سرویس بود.

یکی از سئوالات دیگر از الکنو به همکاری فدراسیون والیبال با او اختصاص داشت. سرمربی سابق تیم ملی والیبال اظهار کرد: برای بار دهم اعلام می کنم از روز اول حضورم در ایران فدراسیون هرچه در توان داشت برای ما تامین کرد. فدراسیون هیچ کوتاهی برای خواسته های ما نکرد ولی آنچیزی که اشتباه من بود و من به درخواست فدراسیون پذیرفتم حضور ۳۰ نفر در سالن برای تمرین بود. من برای شناخت بیشتر بازیکنان سعی کردم نفرات بیشتری به تمرین بیایند. علی رغم اینکه تا به حال با این تعداد کار کرده ام، برای اینکه اجحافی در حق بازیکنی نباشد پذیرفتم و این بزرگترین ضربه در راه آماده سازی تیم بود.

فکر کردم سعید معروف به سرویس بهداشتی رفته است!

وی در واکنش به تاثیر حواشی پیش از المپیک بر عملکرد تیم ملی و اینکه آیا کسب سهمیه در این بازی ها انتظار زیادی بوده است؟ تاکید کرد: اگر نگاه کارشناسانه بشود متوجه خواهید شد بازیکنان جوانی اضافه شده اند و در آینده به تیم ملی کمک می کنند. تنها ثمره بد ما در المپیک عدم صعود به مرحله بعد بود.  می توانستیم ژاپن را ببریم و باید می بردیم. راجع به حواشی صحبت نمی کنم. حاشیه ها در ایران ماند و من از ایران خارج شدم.

سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران درباره صحنه خبرساز سعید معروف در بازی ایران و ژاپن که حواشی زیادی را در پی داشت، تصریح کرد: در رابطه با معروف صحنه ای که همه دیدند، قضاوت دوربین های تلویزیونی بود. من فکر کردم شاید معروف به سرویس بهداشتی رفته است! فشار بازی بسیار بالا بود، تمام سعی معروف کمک به تیم بود. حالت روحی معروف در رختکن را برای دشمنم هم آرزو نمی کنم!

آلکنو سپس با اشاره به خداحافظی کاپیتان تیم ملی والیبال ایران از بازی های ملی گفت: معروف حتما صلاح دیده است که خداحافظی کند. من هم متاسف شدم ولی آینده کاری معروف به خودش مربوط است.

لحظه خداحافظی از ایران برایم سخت بود

سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به سئوال مهر، درباره اقبال هواداران والیبال ایران به وی در آمار نظرسنجی ها اظهار کرد:  لطفا نوک پیکان انتقادات به سمت من باشد.  از مردم و هواداران می خواهم بازیکنان را سرزنش نکنند. مسئول تیم ملی من بودم. اگر بگویم من را ببخشید، بچگانه است. تمام دانش، تلاش و توانم  را به کار گرفتم برای بهترین نتیجه. لحظه خداحافظی برایم بسیار سخت بود. باز هم خواهش می کنم بازیکنان را سرزنش نکنید. مسئولیت مستقیم نتایج من هستم.

الکنو افزود: در رابطه با آمار بگویم بسیار برای من خوشایند است والیبال را کنار می گذارم. نیاز به استراحت دارم اما چند پیشنهاد به عنوان مشاور فنی در روسیه دارم که به آن فکر می کنم. ایران نیز فعلا مربی جدید دارد و آرزوی موفقیت دارم. برای مربی جدید آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم تیمی که در لیگ ملت ها و المپیک آماده کردیم کمک کند به والیبال ایران.

وی همچنین درباره اینکه چه زمانی آمار و ارقام عملکرد تیم ملی را منتشر می کند، یادآور شد: در این باره با توتولو (دستیار الکنو) صحبت می کنم. او در حال استراحت است. در اولین فرصت آمار و ارقام را در اختیار فدراسیون قرار می دهم و توصیه های فنی را نیز تحویل خواهم داد تا در اختیار رسانه ها و مردم قرار گیرد.

اشتباه نکنید؛ صالحی هنوز ستاره جهانی نیست

وی همچنین درباره میثم صالحی بازیکن جوان تیم ملی ایران که به او اعتماد کرد و در المپیک به میدان رفت، تاکید کرد: صالحی بازیکن بسیار آینده داری است ولی اشتباه بزرگی خواهد بود که اگر فدراسیون و رسانه ها او را ستاره جهانی بدانند.

سرمربی سابق تیم ملی والیبال گفت: صالحی تا ستاره جهان شدن بسیار فاصله دارد ولی پتانسیلش را دارد در صورت تمرین و تلاش به یک ستاره جهانی تبدیل شود. وظیفه من به عنوان مربی این است که توانایی بازیکنان را ببینم و آنها را به رده های بالا معرفی کنم.  نمی دانم چرا مربیان گذشته او را  ندیدند.

تندروان مربی درجه یک خواهد شد

وی در رابطه با مربیان ایرانی اظهار کرد: متاسفانه با همه مربیان ایرانی آشنایی نداشتم ولی از روز آشنایی با مربیان در اردو متوجه شدم چقدر انسان های شریفی هستند. آنها با دفترچه در سالن حاضر می شدند و از کوچک ترین مسئله سوال می پرسیدند. سعی کردم دانش و تجربه ام را با آنها سهیم شوم و آنها می توانند به برترین درجه برسند. البته مسائل سیاسی و مشکلات لیگ شاید مانع شود اما آنها توانایی حضور در رده های بین المللی را دارند.

النکو در پایان گفت: در رابطه با رضا تندروان می گویم او هیچ چیز کمتر از مربیانی که با آنها کار کردم نداشت. تندروان توانایی و دانش فنی لازم را برای انتقال به بازیکنان دارد.  او در آینده  به یکی از مربیان درجه یک تبدیل خواهد شد. درباره مهدی خباز مربی بدنساز باید بگویم کمتر مربی با این پشتکار و تلاش دیدم. او نیز توانایی حضور در رده های بالای بین المللی را دارد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=2012

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.