به گزارش خبرنگار مهر، کلانشهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط زیست استان از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا سی‌ام آذرماه طی ۲۷۶ روز، یک روز هوای پاک، ۱۳۵ روز هوای قابل قبول (سالم) و ۱۴۰ روز هوای آلوده تجربه کرد.
آذرماه با ثبت ۲۱ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، سه روز ناسالم برای عموم شهروندان و تنها ۶ روز هوای قابل قبول طی ۹ ماهه امسال آلوده‌ترین ماه سال محسوب می‌شود.
همچنین آبان ماه امسال نیز شمار روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس ۲۱ روز و یک روز ناسالم برای عموم شهروندان بوده و این کلانشهر در آبان نیز تنها هفت روز هوای قابل قبول و البته یک روز هوای پاک داشت.
۲۱ آبان ماه امسال و در پی ناپایداری‌های جوی و بارندگی‌ها، شاخص هوای کلانشهر اصفهان بر مدار سبز و پاک ثبت شد. آخرین باری که شاخص کیفی هوای این کلانشهر در وضعیت پاک ثبت شده بود ۲۶ دی ماه سال ۱۴۰۰ بود.
کلانشهر اصفهان در ماه مهر نیز ۱۸ روز هوای سالم با میانگین شاخص‌های بالاتر از ۹۰ AQI و ۱۲ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس داشت و ماه شهریور ۲۳ روز هوای سالم و هشت روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در این کلانشهر ثبت شد. ماه اَمرداد با ۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲۵ روز هوای سالم شرایط کیفی مناسب‌تری نسبت به ماه‌های دیگر سال جاری داشت.
بر پایه آمار موجود تیرماه سال جاری نیز با ثبت ۱۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲ روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان و ۱۲ روز هوای سالم، بیشترین روزهای آلوده شش ماه ابتدایی سال جاری را داشت.
همچنین کلانشهر اصفهان در ماه خرداد نیز ۱۳ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۲ روز ناسالم برای عموم ۱۶ روز قابل قبول نفس کشید و در سی و یک روزِ اردیبهشت ماه، ۱۵ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، سه روز هوای ناسالم برای عموم شهروندان و ۱۳ روز هوای قابل قبول داشت. کلانشهر اصفهان در ماه فروردین نیز ۱۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۱۵ روز هوای قابل قبول تجربه کرد.
نگاهی به آمار ۹ ماهه کیفیت هوای کلانشهر اصفهان نشان می‌دهد، آذر، آبان و تیر به ترتیب بیشترین تعداد روز آلوده را در سال جاری داشتند و مرداد ماه اصفهان با ثبت ۲۵ روز هوای قابل قبول شرایط هوایی مطلوب‌تری نسبت به هشت ماه دیگر سال جاری داشته است.