به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، استرالیا و نیوزلند امروز جمعه، مراتب نگرانی خود را درباره تأثیر همکاری‌های امنیتی-نظامی چین و جزایر سلیمان ابراز کردند.

اگر این معاهده امنیتی به سرانجام برسد، راه نفوذ چین به منطقه‌ای هموار خواهد شد که برای ده‌ها سال حیاط خلوت استرالیا و نیوزیلند – دو متحد آسیایی آمریکا- تلقی شده است.

طبق این پیمان که پیش نویس آن دیروز پنجشنبه به رسانه‌ها درز پیدا کرد، چین نخستین پایگاه خود را در اقیانوس آرام ایجاد خواهد کرد. این پیمان به پکن اجازه می‌دهد تا «بازسازی لجستیکی»، «توقف» و «انتقال» کشتی‌های چینی را در جزایر سلیمان انجام دهد و طرف مقابل هم می‌تواند از پکن درخواست کند که پلیس، پرسنل نظامی، نیروهای مسلح و سایر کارکنان مجری قانون خود را برای انجام مأموریت‌های مختلف امنیتی یا بشردوستانه در جزایر سلیمان مستقر کند.

البته معاهده امنیتی با چین به منزله لغو معاهده مشابهی که در سال ۲۰۱۷ میان استرالیا و جزایر سلیمان منعقد شد، نخواهد بود.

نیوزیلند در مقایسه با استرالیا، مواضع نرم‌تری را در قبال چین دارد حال آنکه هر دو آنها در شمار متحدان نزدیک واشنگتن به شمار می‌روند.

استرالیا بارها چین را به تلاش برای اعمال نفوذ بر دولتمردان کانبرا و سرقت معنوی دانش و فناوری متهم کرده تا آنجا که موانعی را برای دانشجویان چینی مشغول به تحصیل در استرالیا به وجود می‌آورد.

منبع : مهر