• امروز : دوشنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۲

ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف می شد

  • 22 آذر 1400 - 11:41
ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف می شد

به گزارش خبرنگار مهر مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صبح امروز در نشست خبری این سازمان اظهار داشت: در چندین سال گذشته در کشور ما زیرساخت های توسعه مناسبی پیدا کرده است و سرمایه گذاری های زیادی در ایجاد سخت افزارهای تولیدی و خدماتی ایجاد شده است. از طرف دیگر منابع خدادادی فراوانی در کشور ما وجود دارد. از انرژی گرفته تا منابع، کشاورزی، دسترسی به آب های آزاد و نیروی انسانی جوان که از ویژگی های کشورمان است. اما همیشه سوالات مهمی در خصوص بودجه مطرح بوده است. برای نمونه اینکه چرا علیرغم تمام امکانات وضعیت اقتصادی مردم مناسب نیست و یا اینکه چرا هر ساله با وجود تخمین رشد اقتصادی هشت درصد این امکان محقق نمی شود. اگر به این سوالات، پاسخ مناسب داده شود می توان اقدامات مناسب سالانه ای را شکل داد. بنابراین باید برنامه های سالانه کشور، گام های مهمی در این راستا بردارند. در سنوات گذشته این اهداف به درستی ذکر شده است اما همیشه در حاشیه بودجه بوده و در متن اصلی به آن پرداخته نمی شد. باید به سمتی برویم که شاخص های مهم اقتصادی وارد چرخه منابع- درآمد شوند. چرا که وقتی این اهداف کلان در بودجه ذکر نشده و محقق نمی شود، نمی دانیم چه کسی باید مورد مواخذه قرار گیرد. بنابراین باید بودجه به گونه ای باشد که هر حوزه در خصوص عملکرد خود پاسخگو باشد. البته اختیارات متناسب با اهداف نیز باید داده شود تا اهداف هم در بخش ملی و هم در بخش انسانی محقق شود.

وی افزود: جهت گیری بودجه ۱۴۰۱ به این سمت است که نهادها پاسخگو بوده و منابع برنامه محور هزینه شود. از طرف دیگر تلاش شده است تا با ایجاد ثبات اقتصادی، یک بستر مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شود. تا در اقتصاد شاهد تلاطم های کمتری باشیم. البته یکی از مهمترین دلایل این تلاطم ها، تورم خانمانسوز است که بر اقشار فشار وارد می کند. امیدواریم بتوانیم با حمایت از کسب و کارهایی که به دلیل کرونا دچار مشکل شده اند، رونق را به اقتصاد برگردانده و تورم موجود را تا حدی کنترل کنیم. بودجه ۱۴۰۱ به عنوان اولین بودجه دولت برشی از برنامه های کلان ماست که قدرت پاسخگویی را برای همگان به ارمغان آورده است. البته در کنار آن از حوزه های اجتماعی و فرهنگی نیز غافل نبوده ایم و برنامه ریزی های خوبی برای آن شکل گرفته است.

میرکاظمی در خصوص گستردگی بودجه اظهار داشت: در بودجه های سنواتی ما ۹ هزار ردیف برنامه وجود دارد اگر یک بودجه به برنامه های عمرانی اختصاص دهیم، آنقدر در ظرف های کوچک پخش می شود که عملکرد پروژه ها را مختل می سازد. به طور مثال در حال حاضر متوسط عمر پروژه های عمرانی کشور به ۱۷ سال رسیده است و این امر اثربخش نبودن منابع را نمایان می کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تبیین برنامه دولت برای ارز ترجیحی تصریح کرد: دولت سیزدهم مکلف به اجرای قانون است. ما برای ۶ ماه دوم سال جاری نیز اجازه استفاده از این ارز را نداشتیم. از طرف دیگر به دلیل خشکسالی، تولید ما کاهش و نیاز به واردات افزایش یافته است. باید این نکته را نیز قید کنیم، زمانی که دولت مشغول به کار شد با این امر مواجه شدیم که ذخایر راهبردی نهاده ها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته بود. لذا در ابتدا دولت این ذخایر را تکمیل کرد که خود بخش مهمی از مصرف ارز را به همراه داشت. آنچه که در قانون ذکر شده، دولت اجازه مصرف مازاد بر هشت میلیارد دلار را ندارد. بنابراین حذف ارز ۴۲۰۰ باید در دستور کار قرار می گرفت.

وی افزود: نظر نمایندگان مجلس این است که برای جبران این امر از یارانه استفاده کنیم. چرا که ممکن است تورم های انتظاری در پیش داشته باشیم. اکنون میان دستگاه های مختلف مذاکراتی برقرار است که بتوانیم موثر عمل کنیم. چرا که در حال حاضر ماهیانه ۱.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی مصرف می شود اما کالاهایی که ازآن برخوردارند گاهاً بیش از ۱۶۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. بنابراین باید حمایت دولت، اصلاح و به گونه ای شکل بگیرد که به نفع همه مردم علی الخصوص اقشار ضعیف باشد. طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها از ۶۰ میلیون نفری که یارانه دریافت می کنند، ۲۲ میلیون نفر آن در یک سال بیش از یک میلیارد پول وارد حسابشان شده است. طبق بررسی ها ۷.۶ واحد درصد تورم برای این کار تخمین زده می شود ولی محتمل است ۶.۹ این تورم از بین برود. چرا که به کمک پایه پولی می توان تورم را کنترل کرد.

منبع : مهر

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=12657

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.