به گزارش خبرنگار مهر، فرزاد مخلص الائمه صبح چهارشنبه در نشست مدیران اقتصادی وزارت امور خارجه با استاندار مرکزی با اشاره به کاهش نقش نفت در اقتصاد کشور اظهار کرد: از مدت سه سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه کشور شاهد کاهش نقش نفت در اقتصاد کشور بودیم و بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه نفت مایه فروریختگی اقتصادی است بنابراین در چند سال اخیر به دلیل تحریم‌ها تأثیر خود را در اقتصاد از دست داده است‌.

وی با بیان اینکه محصولات نفتی با کمترین ارزش افزوده صادر می‌شوند، ادامه داد: یکی از عواملی که پتروشیمی‌ها همانند کارخانه‌های هپکو و آذر آب با مشکل مواجه نشده‌اند این است که خوراک رایگان به پتروشیمی‌ها اختصاص داده می‌شود که ضرر و زیان آنها را پوشانده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه ۷۷ درصد اقتصاد و تجارت کشور به نفت وابسته است، عنوان کرد: امکان بازگشت صادرات نفت کشور به قبل از تحریم‌ها نیازمند این است که روابط اقتصادی با خارج کشور افزایش یابد.

مخلص الائمه افزود: سند تحول دولت مردمی در اسفندماه سال گذشته منتشر و توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده است که این سند از جمله ۱۰۰ سند کلان کشور و در کنار قوانین توسعه‌ای و اسناد راهبردی و کلیدی کشور است.

وی تصریح کرد: ۱۳۴ چالش کشور در این سند برشمرده شده و ۹ فصل و ۳۷ موضوع در این سند هدف‌گذاری شده که بخشی از آنها با وزارت امور خارجه مرتبط است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه یک هزار و ۲۳ اقدام این سند باید اجرایی شود، گفت: اجرای این اقدام‌ها ۱۰ گردش اقتصادی کلان کشور را به همراه خواهد داشت و دستگاه‌های مربوطه برای اجرای این اقدام‌ها مشخص شده که بخشی از این اقدام‌ها اقتصادی است.

مخلص الائمه یاد آور شد: ساوه و زرندیه به دلیل نزدیکی به تهران و کرج از موقعیت منحصر به فرد در زمینه جذب سرمایه گذار برخوردار هستند.

ناصر بی کی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست اظهار کرد: یک هیأت ۲۶ نفره از مدیران اقتصادی وزارت امور خارجه به دعوت اتاق بازرگانی استان مرکزی برای آشنایی با ظرفیت‌های کاری و اقتصادی استان مرکزی از دیروز مهمان اراک بوده‌اند و اعضای این هیئت به ۲۶ کشور مختلف جهان اعزام هستند.

وی ادامه داد: هدف اتاق بازرگانی از دعوت مدیران اقتصادی وزارت امور خارجه این بود که مراودات اقتصادی فعالین استان مرکزی را با کشورهای محل مأموریت مدیران و کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه تسهیل کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی افزود: فعالان اقتصادی به رغم شرایط تحریمی و مشکلات موجود، برای تداوم تولید و حرکت چرخه اقتصادی کشور تلاش می‌کنند و باید قدردان زحمات این قشر بود.

منبع : مهر