خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محمدرضا علی اشرفی؛ آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان درحالی طی روزهای آینده اولین سفر استانی خود به عنوان رئیس جمهور را به آذربایجان شرقی انجام می‌دهد که مردم استان مطالبات مختلفی از رئیس جمهور و هیأت دولت دارند.

یکی از این مطالبات مهم احیای دریاچه ارومیه که روزگاری نگین فیروزه‌ای شمال غرب کشورمان به شمار می‌رفت، است. با اینکه دولت حسن روحانی نیز وعده‌های زیادی برای احیای این دریاچه داد و با آمارسازی و روی کاغذ اعلام کردند دریاچه ارومیه احیا شده است ولی مردم از دولت سیزدهم انتظار احیای عملی و واقعی دریاچه ارومیه را دارند.

سال‌های متمادی است که زنگ خطر خشکی دریاچه ارومیه نواخته شده و در حال حاضر نیز ریزگردهای نمکی یکی از تهدیدات جدی محیط زیستی منطقه است که موجب مهاجرت وسیع مردم به دیگر مناطق خواهد شد.

زنگ خطر خشکی دریاچه ارومیه از مدت‌ها پیش نواخته شده بود اما متأسفانه بر اثر توسعه بی رویه کشاورزی، کاهش نزولات جوی، برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیرزمینی و… تشدید شد.

حالا دومین دریاچه شور جهان در آستانه نابودی است و در حال حاضر، وسعت ریزگردهای نمکی، در زمره یکی از تهدیدات جدی محیط زیستی به شمار می‌رود.

احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی از رئیس جمهور

فاضلاب تصفیه شده تبریز و ارومیه به دریاچه سرازیر شود

هادی فرجی آزاد رئیس اتاق اصناف کشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مطالبات اصلی مردم آذربایجان شرقی از رئیس جمهور اظهار داشت: درحالی طی روزهای آینده شاهد سفر رئیس جمهور و هیأت دولت به استان خواهیم بود که احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی از آیت الله رئیسی است.

وی افزود: در این خصوص دولت باید با افتتاح تصفیه خانه فاضلاب تبریز و ارومیه گام مهمی برای احیای دریاچه ارومیه بردارد.

فرجی آزاد ادامه داد: پروژه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با بهره برداری کامل از این طرح سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده تبریز به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود.

وی سپس گفت: مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ارومیه نیز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و می‌توان با افتتاح این طرح سالانه ۵۲ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه کرد و زمینه احیای این دریاچه را بیش از پیش فراهم ساخت.

احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی از رئیس جمهور

تونل زاب هرچه زودتر افتتاح شود

فرجی آزاد با تاکید بر اینکه تونل کانی سیب از رودخانه زاب دیگر پروژه مهم برای احیای دریاچه ارومیه است، گفت: این تونل دارای ۳۶ کیلومتر طول است که توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء حفاری شده و با اتمام آن قرار است سالانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی این تونل نیز به پایان رسیده و امیدواریم هرچه زودتر شاهد افتتاح آن باشیم تا زمینه احیای دریاچه ارومیه فراهم شود.

فرجی آزاد افزود: باتوجه به اینکه دریاچه ارومیه در سدها و رودخانه‌های فصلی آذربایجان غربی، کردستان و آذربایجان شرقی حقابه دارد باید این آب به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شود.

دریاچه ارومیه از سه استان کشور حقابه دارد

وی گفت: کشاورزان درخواست سرازیرشدن حقابه به دریاچه ارومیه را از دولتمردان دارند چراکه دریاچه وضعیت خوبی ندارد و باید زمینه احیای آن فراهم شود. با خشک شدن دریاچه، کشاورزی منطقه نیز تهدید شده و جان ۱۴ میلیون نفر به خطر می‌افتد.

وی گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه زمین‌های کشاورزی نیز نابود می‌شود. دریاچه ارومیه روی زندگی ۱۴ میلیون نفر تأثیر مستقیم دارد.

احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی از رئیس جمهور

شور شدن منابع آب‌های زیرزمینی کشاورزی

رئیس اتاق اصناف کشاورزی استان آذربایجان شرقی ابراز داشت: با احیا نشدن دریاچه ارومیه شاهد پدیده ریزگردهای نمکی در شمال غرب کشور خواهیم بود و علاوه بر شور شدن منابع آبی زیرزمینی کشاورزی منطقه نیز از بین خواهد رفت.

وی گفت: احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم استان از رئیس جمهور است و امیدواریم هرچه زودتر شاهد احیای این دریاچه باشیم.

با خشک شدن دریاچه فاتحه کشاورزی شمال غرب را بخوانید

یک فعال کشاورزی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ضرورت احیای دریاچه ارومیه گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه فاتحه کشاورزی شمال غرب را بخوانید.

داود یاسین زاده با تاکید بر اینکه خواسته اصلی جامعه کشاورزی آذربایجان از رئیس جمهور احیای دریاچه ارومیه است، افزود: البته در دولت گذشته نیز رئیس جمهور اعلام کرد دریاچه را احیا کرده است ولی این با آمارسازی بود و در عمل خبری از احیا نبود و وضعیت آبی دریاچه نیز هر روز وخیم‌تر می‌شد.

احیای دریاچه ارومیه مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی از رئیس جمهور

کوچ کشاورزان به دیگر شهرها

وی ابراز داشت: بسیاری از کشاورزان حوزه دریاچه ارومیه به دلیل شور شدن آب‌ها و از بین رفتن اراضی کشاورزی اقدام به مهاجرت به دیگر مناطق کرده‌اند.

یاسین زاده در همین خصوص گفت: به عنوان مثال در شهر تیمورلو که به پایتخت سیر ایران معروف بوده و در نزدیکی دریاچه ارومیه قرار دارد بسیاری از کشاورزان کاربلد به دلیل نبود آب و زمین مناسب، به شهرهای میاندوآب و شاهین دژ رفته‌اند و در آنجا اقدام به کاشت سیر می‌کنند.

با این اوصاف از رئیس جمهور و هیأت دولت انتظار می‌رود زمینه احیای دریاچه ارومیه را فراهم کنند که بی توجهی به این دریاچه می‌تواند اثرات جبران ناپذیری در محیط زیست منطقه و آلودگی هوا و زمین‌های کشاورزی و منابع آبی به همراه داشته باشد.

منبع : مهر