• امروز : سه شنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۳

اتفاقات خوبی در فروش نفت خام طی ماه های آینده رخ می دهد

  • 11 شهریور 1400 - 2:40
اتفاقات خوبی در فروش نفت خام طی ماه های آینده رخ می دهد

به گزارش مهر به نقل از صدا وسیما، جواد اوجی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دوسیما درباره شرایط صادرات نفت افزود: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت‌ها و نیروهای توانمندی که در این حوزه وجود دارد و اراده بر فروش نفت و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و دستگاه‌های خارج از وزارت نفت البته با مجوزهای خوبی که شورایعالی امنیت ملی در این خصوص صادر کردند و اختیاراتی که به وزیر داده می‌شود و همچنین حمایت‌های دولت قطعاً با برنامه ریزی قول می‌دهیم که اتفاقات خوبی در موضوع فروش نفت در ماه‌های آتی رقم بخورد.
وی ادامه داد: بعد از تحریم‌های ظالمانه فروش نفت کاهش چشمگیری داشته است، ولی این توان در مجموعه وزارت نفت و تمامی دستگاه‌ها برای فروش نفت وجود دارد.
اوجی گفت: یکی از راه‌های فروش نفت، تهاتر با کالا و همچنین تهاتر با سرمایه گذاری است البته نه تنها فقط در حوزه صنعت نفت بلکه در بخش‌ها و صنایع دیگر هم می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد.

کاهش ۲۵ درصدی سوخت نیروگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته
وزیر نفت گفت: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲۵ درصد کاهش دارد و در حال حاضر به یک و هفت دهم میلیارد لیتر رسیده است.
جواد اوجی افزود: با توجه به تأمین سوخت زمستانی بخصوص برای نیروگاه‌ها در فصل زمستان امسال، از ۲ ماه گذشته صادرات فرآورده‌ها بشدت کاهش پیدا کرده است تا بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه‌ها و صنایع را تأمین کنیم؛ البته با توجه به فصل سردی که در پیش داریم و کسری گازی که همانند سال گذشته پیش بینی می‌کنیم.
وی تصریح کرد: درسال گذشته حدود ۱۶۰ میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان‌های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم به همین دلیل محدودیتی به نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ داده شد که از سوخت مایع استفاده کنند تا بتوانند گاز بخش خانگی که اولویت اول وزارت نفت است را تأمین کنند.
وزیر نفت گفت: امسال پیش بینی می‌کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد می‌باشد در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز داشته باشیم به همین خاطر جلسات تأمین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تأمین کنیم.
وی درباره ذخیره سوخت نیروگاه‌ها هم افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته نزدیک ۲۵ درصد کاهش دارد؛ سال گذشته در همین ایام ۲/۲ دهم میلیارد لیتر سوخت مخازن نیروگاهی بوده که امروز به ۱/۷ دهم میلیارد لیتر کاهش پیدا کرده است به همین دلیل تدابیری اندیشیده شده که از ناوگان سوخت رسان بویژه تانکرهای سوخت رسان استفاده کنند البته نزدیک به ۴ هزار تانکر سوخت رسان از برنامه خارج شده بودند و امروز مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم تا بتوانیم مشوق‌هایی در زمینه افزایش کرایه تانکرهای سوخت رسان تا نزدیک به ۳۰ درصد را گرفتیم و حتی برای تانکرهای سوخت رسان که سوخت نیروگاه‌ها را تأمین کنند این رقم قابل افزایش خواهد بود تا بتوانیم حداقل روزی ۳۵ میلیون لیتر سوخت را اضافه کنیم.
وی ادامه داد: استفاده از ناوگان ریلی را برای سوخت رسانی در برنامه خواهیم داشت و البته در بخش بالا دست هم موضوع عرضه گاز وجود دارد که باید بتوانیم در بعضی از فازهای پارس جنوبی مثل فاز ۱۴ بتوانیم حدود ۱۴ میلیون متر مکعب به حجم گاز اضافه کنیم گرچه مصرف گاز یک روند ۸ تا ۱۰ درصدی دارد ولی براساس پیش بینی به عرضه و تولید گاز اضافه نخواهد شد.
اوجی درباره قطعی گاز امسال در بخش صنعتی و خانگی هم افزود: با تجاربی که از گذشته داریم تلاش می‌کنیم مردم در فصل سرما دچار مشکل نشوند ولی یکی از چالش‌های وضع امروز ما در مورد سوخت زمستانی، پایین بودن حجم ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع است که با برنامه ریزی صورت گرفته امیدواریم سقف این ذخایر را افزایش دهیم تا کمتر با موضوع کسری گاز مواجه شویم.

فقط ۳۰ درصد تولیدات پتروشیمی در داخل مصرف می‌شود
وزیر نفت دولت سیزدهم گفت: ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی تولید داخل؛ صادر می‌شود.
جواد اوجی افزود: تقریباً ۳۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی در کشور مصرف می‌شود و مابقی صادر می‌شود.
او ادامه داد: ورود به زنجیره ارزش یکی از مهمترین برنامه‌های من در وزارتخانه نفت خواهد بود؛ در این راستا می‌توان گفت از آنجا که این بخش در کشورمان فاقد متولی بوده؛ عمده سرمایه گذاری در کشور در سه قسمت شرکت‌های صنایع مادر شکل گرفته است.
اوجی تصریح کرد: امیدواریم با مشوق‌هایی که مد نظر داریم و با حمایت‌هایی که در صدد تأمین آنها هستیم؛ کارگروهی در دولت شکل خواهیم داد متشکل از وزارت نفت، وزارت صمت و وزارت کشور، پس از ان می‌توانیم به صورت جِد وارد پارک‌های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شویم.
او گفت: در پارک‌های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی مانند شهرک‌های صنعتی مستقر در حاشیه شهرها؛ با تزریق خوراک پروپیلن و پلی پروپیلن می‌توان بین ۱۵ الی ۲۰ واحد صنعتی در حوزه‌های مختلف مانند مسکن، خودرو، نظامی و بهداشت و درمان ایجاد نمود.
وزیر نفت افزود: این در حالی است که اگر امروز بخواهیم یک واحد پتروشیمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تنی اوره آمونیکی ایجاد کنیم یا یک واحد ۴۵۰ هزار تنی پلی پروپیلن راه اندازی کنیم حداقل ۷۰۰ الی یک میلیارد دلار نیاز داریم اما با ورود به زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی؛ با سرمایه گذاری حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار امکان ایجاد یک پارک زنجیره تولید محصولات پتروشیمی فراهم خواهد شد؛ البته در این راستا در بخش خوراک هم تخفیف‌های خوبی شامل تولید کنندگان قائل می‌شود.
اوجی گفت: ورود به پارک‌های زنجیره ارزش محصولات تولیدی پتروشیمی عمدتاً در مناطق محروم قابلیت اجرا دارد و اشتغال زایی به همراه خواهد داشت و خوراک پتروشیمی و دانش فنی این امر هم در کشور موجود است؛ در حقیقت کار وزارت نفت؛ حمایت از این پروژه است، البته این اتفاق جزو اولویت‌های کاری ما خواهد بود.
او افزود: ما می‌توانیم به جای این که به دنبال میعانات و فروش پتروشیمی باشیم به دنبال جلوگیری از خام فروشی باشیم، البته این اتفاق هم به نوبه خود؛ ورود به زنجیره ارزش محسوب می‌شود.
اوجی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص اهمیت موضوع مبارزه با فساد ادامه داد: یکی از اهداف دولت و وزرا؛ بحث مبارزه جدی با فساد است؛ در این راستا استفاده از نیروهای کارآمد، فسادستیز و توانمند در این حوزه که البته در وزارت نفت هم؛ چنین افرادی کم نیستند؛ یکی از اولویت‌های کاری ما خواهد بود و به لطف شناسایی افراد درست در این زمینه هم به درستی انجام پذیرفته است.
او تصریح کرد: در وزارت نفت؛ شناسایی گلوگاه‌ها به درستی انجام شده و در حقیقت در بحث قراردادها و واگذاری‌ها به پیمانکاران و در بحث خرید کالا از جمله موارد گلوگاهی در وزارتخانه نفت هستند.
وزیر نفت با ذکر خاطره‌ای گفت: یاد دارم روزی شاید اوایل دهه ۸۰ به عنوان یک مدیرعامل در بالادست حوزه نفت؛ حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد کالاهای مورد نیاز در پروژه‌های ما وارداتی بود اما امروز به برکت تحریم شاهد هستیم که ۶۵ درصد کالاها ساخت داخل می‌باشد و فقط ۳۰ الی ۳۵ درصد وارداتی است.
اوجی افزود: تمام توان را به کار خواهیم گرفت و حمایت خود را معطوف به شرکت‌های تولید کننده داخلی و دانش بنیان می‌کنیم که با تقویت پتانسیل داخل به سمت کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم.
او در پایان برنامه گفت: قطعاً ما با اوپک همراه خواهیم بود و از بیانیه اوپک پلاس حمایت می‌کنیم. رئیس اوپک هم یادآور شده که به محض برداشته شدن تحریم‌های ایران و مشخصاً در حوزه نفت ایران؛ هیچ گونه محدودیتی در قبال فعالیت و همکاری نفتی با ایران نخواهیم داشت و به محض برداشته شدن تحریم‌ها تمام توان به همان ظرفیتی که قبل از تحریم‌ها داشتیم بازخواهد گشت؛ ما مخالفیم که از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده شود زیرا در این صورت نهایتاً بازار متضرر خواهد شد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=4205

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.