به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رجایی، با اشاره به اینکه آموزش مجازی تجربه‌ای جدید برای دانش آموزان است که در سایه کرونا ایجاد شده، اظهار کرد: طولانی شدن زمان استفاده از ابزارهای آموزش مجازی و عدم توجه به حالت صحیح نشستن می‌تواند مشکلات اسکلتی را در دانش آموزان ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه والدین باید ابزارهای مناسب آموزشی را با هدف ارائه آموزش باکیفیت Quality Education در اختیار دانش آموزان خود قرار دهند، افزود: هر وسیله‌ای اعم از گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و یا کامپیوتر نحوه استفاده خاص خود را دارد و نحوه نشستن و قرارگیری دانش آموزان در زمان استفاده از این ابزارها از اهمیت بالایی برخوردار است.

رجایی با اشاره به اینکه خم کردن سر به جلو برای استفاده از تلفن همراه و یا هر وسیله کمک آموزشی دیگر فشار زیادی به گردن وارد می‌کند، توصیه کرد: والدین باید به فرزندان خود آموزش دهند که در زمان استفاده از ابزارهای آموزش‌های از راه دور سر را خم نکنند و کاملاً گردن دانش آموز صاف، بدون زاویه باشد، به شکلی که هیچ فشاری به ستون فقرات وارد نشود.

وی توصیه کرد: هنگام کار با کامپیوتر و تلفن همراه، از قوز کردن و خم کردن گردن خودداری شود تا آسیب وارده به ستون فقرات کاهش یابد.

به گفته رجایی، مشکلات ساختاری اسکلتی و انحنای ستون فقرات با گذر زمان و بالاتر رفتن سن ایجاد می‌شود بنابراین والدین و بزرگترها باید نحوه درست نشستن و استفاده صحیح از ابزارهای آموزش مجازی را با دقت و وسواس به فرزندان خود آموزش دهند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه احتمال ایجاد درد و کشیدگی در عضلات مختلف بدن در پی استفاده نادرست از ابزارهای الکترونیکی وجود دارد هشدار دارد: به این دردها اصطلاحاً دردهای نقطه‌ای می‌گویند که مشخصاً در استفاده طولانی و نادرست از موبایل و لپ تاپ و سایر ابزارهای الکترونیکی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زندگی ماشینی و استفاده از ابزارهای الکترونیکی خالی از چالش و مشکل نیست، توضیح داد: یکی از اساسی‌ترین مسائلی که باید مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش و خانواده‌ها باشد، زمانبندی است چرا که آموزش مجازی بیشتر از ۳۵ تا ۴۰ دقیقه و حداکثر در چهار پارت زمانی در روز عملاً کارآیی و بازدهی لازم را ندارد.

رجایی با بیان این که واژه اختلالات اسکلتی و عضانی ناشی از آموزش‌های مجازی در مباحث پزشکی شناخته شده افزود: آموزش‌های مجازی و از راه دور طولانی مدت عوارض و بیماری‌های عضلاتی و اسکلتی فراوانی در کودکان و بالغین را ایجاد می‌کند که مشخصاً این مهم به دلیل اشکالاتی در نشستن ایجاد می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اختلالات اسکلتی و در پی آن ایجاد مشکلاتی در ستون فقرات بیشتر در کودکان شایع‌تر است تاکید کرد: فرم استخوان و ستون فقرات در بالغین شکل گرفته است و بعید به نظر می‌رسد است که تغییر ماهیت دهد ولی این اتفاق در کودکان و نوجوانان شایع‌تر و می‌تواند منجر به عواقب دراز مدت شود.

این فوق تخصص روماتولوژی، توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی مدت را خطر آفرین ذکر کرد و گفت: بی توجهی به این موارد می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های اسکلتی و عضلانی، تغییر شکل ستون مهره‌ها، کمردرد و بیرون زدگی دیسک مهره‌ها می‌شود بنابراین توجه به حالت و وضعیت بدن و رعایت اصول صحیح نشستن در پیشگیری از این مشکلات مؤثر است.

منبع : مهر