سرهنگ علی همه خانی در گفتگو با مهر اظهار کرد: برابر ماده ۱۵۵ آئین نامه راهنمایی و رانندگی، حرکت غیر ضروری با دنده عقب ممنوع است و این اقدام ممکن است باعث بروز تصادفات سنگین در معابر بزرگراهی شود.

وی افزود: علت این تصمیم و قانون آن است که با توجه به اینکه دید راننده حین دنده عقب محدود و کم می‌گردد و راننده توانایی رانندگی کامل را نداشته و نقاط کور خودرو افزایش پیدا می‌کند و همچنین احتمال خطر بیشتر می‌گردد به همین خاطر حرکت غیر ضروری دنده عقب بویژه در محورهای اصلی و بزرگراهی که سرعت‌ها بالاست و بقیه راننده‌ها در حال تردد هستند ممنوع است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت: افزود: این تخلف معمولاً در ورودی و خروجی بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها اتفاق می‌افتد و بقیه رانندگان چون قصد سبقت و گردش دارند و تصور اینکه وسیله نقلیه دیگری قصد دنده عقب گرفتن را ندارند ناگهان با خودرویی مواجه می‌شوند که در حال دنده عقب است که متأسفانه این اقدام می‌تواند تبعات و تصادفات شدید و هولناکی را ببار بیاورد.

وی گفت: در سال گذشته ۵۶ مورد تصادف به این شکل داشته ایم که بعد از تصادفات جلو به جلو، حرکت با دنده عقب رتبه بعدی را در تصادفات شدید به خود اختصاص داده است و متأسفانه بیشتر اوقات باعث جراحات شدید و یا فوت هر دو راننده می‌شود.

سرهنگ همه خانی گفت: این نوع تصادفات و دنده عقب گرفتن‌ها معمولاً انحراف وسایل نقلیه دیگر را به همراه دارد و باعث تصادفات ثانویه نیز می‌شود.

وی از رانندگان خواست به هیچ عنوان به قصد اصلاح مسیر در معابر از دنده عقب استفاده نکرده و از خروجی‌ها و معابر بعدی به مسیر خود ادامه دهند تا شاهد بروز حوادث ناگوار در شهر تهران نباشیم.

۱۵۰ هزار تومان جریمه رانندگانی که دنده عقب می‌گیرند

وی ادامه داد: رانندگانی که به معابر آشنایی کافی ندارند و مسیرها را گم می‌کنند و مقصد اصلی خود را درست انتخاب نکردند او از ورودی‌ها معمولاً رد می‌شوند و مسیر را درست انتخاب نمی‌کنند و قصد اصلاح مسیر خود را دارند این تخلف را انجام می‌دهند.

سرهنگ همه خانی افزود: این رانندگان بدترین حالت و خطرناک‌ترین راه را برای اصلاح مسیر و بازگشت انتخاب می‌کنند و به جای اینکه از دوربرگردان و معابر بعدی و اصلی و جایگزین بازگردند و اصلاح مسیر داشته باشند و به مسیر اصلی خود بروند، دنده عقب را انتخاب می‌کنند که خطرناک‌ترین روش برای اصلاح مسیر است که باعث بروز حوادث ناگوار و تصادفات شدید می‌شود.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ گفت: معمولاً رانندگانی که شهرستانی هستند و به آن معابر آشنایی کافی ندارند و توجهی هم به تابلوهای تعیین مسیر ندارند این اتفاق برای آنها بیشتر می‌افتد.

سرهنگ همه خانی بیان داشت: برابر ماده ۱۵۵ آئین نامه حرکت با دنده عقب کلاً ممنوع است و ۱۵۰ هزار تومان این تخلف اعمال قانون دارد و همچنین برای وسایل نقلیه عمومی ۷ نمره منفی و برای وسایل نقلیه شخصی ۵ نمره منفی برای راننده متخلف در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: الان مسیریاب‌هایی هست که در اختیار شهروندان قرار دارند و رانندگان می‌توانند از آنها به درستی استفاده کنند، بویژه مسیریاب‌های داخلی که با شرایط معابر داخلی شهر و کشور خودمان طراحی شده و امکانات و قابلیت‌های زیادی دارد و رانندگان می‌توانند از این مسیریاب‌ها استفاده کنند.

سرهنگ همه خانی گفت: این مسیریاب‌ها می‌توانند کم ترافیک ترین مسیرها را پیشنهاد دهند ولی استفاده از این مسیریاب‌ها به شرطی باید باشد که در رانندگی باعث حواس پرتی و عدم توجه به جلو نگردد.

وی در پایان به رانندگان توصیه کرد قبل از حرکت مسیر خود را بدرستی انتخاب و مدیریت کرده و مسیر را به درستی انتخاب نمایند و به تابلوهای تعیین مسیر بدرستی دقت و استفاده نمایند.