• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳

۲.۳ هزار تن چای دبش به فروش رسید/ مزایده اموال کوروش کمپانی

  • 03 تیر 1403 - 0:00
۲.۳ هزار تن چای دبش به فروش رسید/ مزایده اموال کوروش کمپانی

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عبدالمجید اجتهادی صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه در سال‌های گذشته اموال تملیکی مغفول مانده بود، اشاره به اقدامات انجام شده این سازمان در دولت رئیس جمهور شهید اظهار کرد: تمام اقدامات، پیشرفت‌ها و رکوردهایی که طی سه سال گذشته صورت گرفته است در سایه تعامل دستگاه‌های مختلف به ویژه تعامل قوه مجریه و قضائیه بوده است و به گفته رئیس جمهور شهید اموال تملکی نماد تعامل و هماهنگی بین دستگاهی است.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی افزود: با هماهنگی که در دولت سیزدهم، کالاهای متروکه در انبارها که سال‌ها مانده بودند و تاریخ مصرف آنها گذشته بود منهدم و بقیه کالاها به چرخه تولید بازگشت.
وی با اشاره به اقداماتی که برای نخستین بار در سازمان صورت گرفت، گفت: تدوین برنامه تحول محور، تقدیر در جشنواره شهید رجایی، تبدیل شدن به نهمین شرکت دولتی سودده، کسب مقام برتر در اقدامات برجسته در سازمان‌های زیرمجموعه وزارت امور اقتصاد و دارایی و سایر اقدامات و رکوردهایی که جابه‌جا شد برای صیانت از بیت‌المال و با تعامل قوه مجریه و قضائیه اتفاق افتاد.
اجتهادی با بیان اینکه کارنامه اموال تملیکی در دولت سیزدهم درخشان است و به گفته رئیس قوه قضائیه انقلابی صورت گرفت، تصریح کرد: علاوه بر تعیین تکلیف ابر پرونده‌های رسوبی که مربوط به دهه ۹۰ بود تعیین تکلیف کالاها با رشد ۵۴۷ درصدی به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان انجام شد.
وی ادامه داد: در بخش اعاده کالاها رشد یک هزار و ۲۰ درصدی داشتیم، یعنی کالاها به دست صاحبان اصلی و چرخه تولید بازگشت همچنین رشد ۶۱۰ درصدی فروش کالا و رشد ۱۶۱ درصدی استرداد کالاها در این دولت به ثبت رسید.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ انهدام ۲۶ درصد منفی بوده است اما کالاهای سلامت محور با حضور مسئولان مربوطه پس از بررسی و کنترل استانداردها در صورت نداشتن استانداردهای لازم منهدم شد.
اجتهادی به ساماندهی انبارها نیز اشاره کرد: بیش از ۳ برابر نسبت به کل زمان تأسیس سازمان انبار خریداری شد همچنین در قفسه بندی ۱۹۲۰ درصد رشد داشتیم، در حال حاضر ۸۰ هزار مترمربع به قفسه بندی انبارها اضافه شده است.
وی ادامه داد: نخستین اقدام در ساماندهی انبارها داشتن تجهیزات است بر این اساس در دولت سیزدهم، بیمه انبارها، تجهیز به دستگاه‌های اطفای حریق و پایش تصویری انبارها صورت گرفت.
راه اندازی سامانه سیات
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش شفافیت و کاهش فساد، گفت: راه اندازی سامانه سیات تکلیف سازمان از سال ۹۰ بود که هیچی اتفاقی نیفتاد اما در دوره جدید با بکارگیری پیمانکار جدید این موضوع به نتیجه رسید و در ۲۲ استان فعال است و به‌زودی در هفته این سامانه رونمایی می‌شود، امیدواریم دستگاه‌های کاشف نیز به این سامانه متصل شود تا تعیین تکلیف کالاها سرعت بگیرد.
اجتهادی به اقدامات سازمان در موضوع مسئولیت اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون در این باره وظیفه قانونی نداریم اما، در این زمینه کمک‌های خوبی در اختیار کمیته امداد، آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و نهاده‌های حمایتی قرار دادیم و کالاهایی که مجوز استاندارد و بهداشت داشته برای محرومیت زدایی در اختیار این ارگان‌ها قرار دادیم که می‌توان به مشارکت در پویش دست‌های مهربان سازمان تبلیغات و طرح نسیم مهربانی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد.
۴ هزار خودرو تعیین تکلیف شد
وی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۳ که از سوی مقام معظم رهبریتعیین شد، بیان کرد: در اجرای قانون بودجه سال گذشته، ۴ هزار خودروی سواری و ماشین آلات راهسازی تعیین تکلیف شد و در سال جاری نیز بر اساس قانون بودجه تعیین تکلیف یک هزار انواع خودروهای سواری و ماشین آلات صنعتی و معدنی بر عهده سازمان قرار داده شده است که با هماهنگی‌های بین دستگاهی که صورت خواهد گرفت این ماشین آلات در مزایده عرضه خواهد شد .۲۷۶ هزار متر مربع سند به نام دولت صادر شد
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به املاک و مستغلاتی نیز که در اختیار این سازمان قرار دارد نیز اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین این پرونده‌ها متعلق به املاک شهمیری با ۸۵ هزار متر مربع در مازندران است که کل این اموال در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت همچنین با املاک سادات خوزستان در مجموع از این دو پرونده ۳۰۰ ملک در اختیار سازمان قرار دارد.
وی با بیان اینکه در سه ماهه امسال ۲۷۶ هزار متر مربع سند به نام دولت صادر شده است، گفت: در سال گذشته ۱,۲۰۰ میلیارد تومان املاک فروخته شده که نسبت به ۳۰ سال گذشته ۳۴ درصد رشد داشته است.
اموال کوروش کمپانی به مزایده می‌رود
اجتهادی ادامه داد: همچنین اموال کوروش کمپانی شامل موبایل و تعدادی خودرو با حکم دستگاه قضائی در اختیار این سازمان قرار گرفته است و با اولویت در تیرماه جاری از طریق مزایده به فروش خواهد رسید تا وجوه حاصل از آن در اختیار شکات قرار گیرد.
اقدام سازمان برای فروش جای دبش
مدیرعامل سازمان اموال تملیکی به وضعیت پرونده چای دبش اشاره کرد و گفت: میزان زیادی از این محموله در منطقه ویژه پیام و یکهزار کانتینر در بندر شهید رجایی بوده همچنین بخشی از ماشین‌آلات صنعتی نیز در اختیار سازمان قرار گرفته است که بخشی به عنوان متروکه و بخشی مربوط به ظن قاچاق است عنوان متروکه در اختیار این سازمان قرار گرفته و بخشی که غیرقابل مصرف در حال انهدام است و مابقی در حال فروش است.
وی تصریح کرد: با تاکید بازپرس، سخت‌ترین آزمون‌های استاندارد در خصوص این محموله انجام شده و با مجوزهای سازمان ملی استاندارد و غذا و دارو صادر کردند که در سه استان البرز، تهران خوزستان به مزایده رفت.
اجتهادی با اشاره به اینکه هزار دستگاه خودروی متروکه در اختیار سازمان قرار گرفته است، گفت: این آمارها هر روز تغییر می‌کند که امکان دارد این خودروها متروکه و یا به ظن قاچاق است.
رشد ۵۰ درصدی انبار ملکی
علی جمشیدی عضو هیأت مدیره و معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نیز در این نشست با بیان اینکه مجموع انبارهای این سازمان ۴۰۰ هزار متر مربع است، گفت: در سال ۱۴۰۰ مجموع انبارهای ملکی سازمان با رشد ۵۰ درصدی به ۲۰۰ هزار مترمربع رسیده است.
رشد ۸۴۱ درصدی فروش
علیرضا نورنژاد عضو هیأت مدیره و معاون امور حقوقی و فروش اموال غیرمنقول نیز در این نشست بیان کرد: در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۴۱ درصد افزایش فروش داشتیم.
وی گفت: در محاکم قضائی ۸۸ درصد پرونده‌ها با تلاش کارشناسان به نفع سازمان رأی گرفته شده است.
۲ هزار و ۳۰۰ تن چای دبش به فروش رفت
سعید غلامی باغی، معاون بهره‌برداری و فروش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به اینکه گفت: حجم بالای چای بیش از نیاز بازار است که فرایندهای بررسی آن در حال انجام است.
وی ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تن چای دبش در مزایده‌های تهران به فروش رفته است. هنوز در بعضی از استان‌ها مجوزهای سازمان غذا دارو و استاندارد هنوز صادر نشده است تا در مزایده برگزار شود.
غلامی باغی بیان کرد: مزایده باعث می‌شود که هیچ‌گونه تبعیض و رانتی به شخص حقیقی و حقوقی برای کسی نداشته باشیم ضمن اینکه امکان خرید اسقاطی نیز برای تولیدکنندگان نیز فراهم شده است.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=60007

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.