• امروز : جمعه - ۲۲ تیر - ۱۴۰۳

۲۴ درصد از کل سایت‌های دارای اینماد از CDN استفاده می‌کنند

  • 24 خرداد 1403 - 0:01
۲۴ درصد از کل سایت‌های دارای اینماد از CDN استفاده می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، جدیدترین نتایج به دست آمده از بررسی دامنه‌های دارای اینماد نشان می‌دهد که ۵۹ درصد از ۳۳ هزار دامنه‌ ایرانی دارای CDN، از آروان‌کلاد سرویس می‌گیرند. کلادفلر با سهم ۳۲ درصدی بازار در جایگاه دوم و دیگر ارایه‌دهندگان CDN با سهم ۹ درصدی، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

برای دقیق‌تر شدن سنجش میزان بازار کلاد (خدمات ابری) ایران، وب‌سایت‌های فعال دارای «اینماد» (معادل ۱۳۷,۱۰۶ دامنه‌) را معیار این ارزیابی قرار دادیم. پس از اسکن و دریافت اطلاعات این داده‌ها مشخص شد که ۷۶ درصد از این ۱۳۷,۱۰۶ دامنه (معادل ۶۲ درصد براساس رده‌بندی (rank) دامنه‌ها از پایگاه‌های بین‌المللی معتبر)، به‌طورکلی از CDN استفاده نمی‌کنند.

با حذف این بخش از دامنه‌ها به ۳۳ هزار دامنه (معادل ۳۸ درصد براساس رده‌بندی دامنه‌ها) رسیدیم که از این تعداد، ۱۹,۵۶۵ دامنه (معادل ۵۹ درصد) از CDN آروان‌کلاد استفاده می‌کنند و ۱۰,۳۷۴ دامنه (معادل ۳۹ درصد)، مشتری CDN کلادفلر هستند.
پربازدیدهای ایرانی از آروان‌کلاد استفاده می‌کنند
یکی از نقدها به برآوردهای تجمیعی، نادیده‌ گرفتنِ بخشی از میزان اثرگذاری، وزن (بازدید) و تعداد واحدهای بررسی شده است، به همین دلیل برای بررسی دقیق‌تر، دامنه‌هایی که از CDN استفاده می‌کنند را در هفت گروه با توجه به تعدادشان در هر رده‌بندی تقسیم‌بندی کردیم. سپس سهم هر پروایدر را در این رتبه‌بندی سنجیدیم تا بتوانیم به این پاسخ دهیم که هر پروایدر CDN به چه تعداد دامنه خدمات ارایه می‌دهد؟

از گروه ۱۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با سهم ۱۲۹ دامنه، رتبه‌ اول را دارد و پس از آن کلادفلر با ۵۰ دامنه در جایگاه دوم است. دیگر ارایه‌دهندگان نیز درمجموع با ۱۵ دامنه در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
از گروه ۵۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۳۷۴ دامنه، کلادفلر با ۱۹۷ دامنه، دو ارایه‌دهنده‌ برتر این گروه هستند و پس از آن‌ دیگر ارایه‌دهندگان با ۳۸ دامنه، ادامه‌ این فهرست را تشکیل می‌دهند.
از گروه ۱۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۳۰۷ دامنه، کلادفلر با ۲۵۳ دامنه برترین خدمات‌دهندگان بستر ابری به دامنه‌های این تقسیم‌بندی هستند. دیگر ارایه‌دهندگان هم با ۳۷ دامنه در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
از گروه ۵۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۱۶۹۹ دامنه، کلادفلر با ۱۴۸۰دامنه، مانند گروه‌های قبلی در برترین ارایه‌دهندگان این تقسیم‌بندی قرار دارند. پس از آن‌ها سایر ارایه‌دهندگان با اختلافی معنادار درمجموع به ۲۶۷ دامنه، خدمات ابری می‌دهند.
از گروه ۱۰۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۱۵۹۳ دامنه و کلادفلر با ۱۰۵۹ دامنه، دو ارایه‌دهنده‌ بستر ابری این گروه‌بندی هستند. پس از آن‌ها با اختلاف بسیار سایر ارایه‌دهندگان قرار دارند؛ یعنی درمجموع به ۳۰۹ دامنه خدمات ابری می‌دهند.
از گروه ۵۰۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۴۰۰۸ دامنه، کلادفلر با ۱۷۶۴ دامنه، دیگر ارایه‌دهندگان با ارایه‌ خدمات ابری به ۸۳۴ دامنه در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
همان‌طور که مشخص است براساس این تقسیم‌بندی مشخص شد که آروان‌کلاد در تمام گروه‌بندی‌های این تقسیم‌بندی هم سهم بیش‌تری نسبت به کلادفلر و دیگران دارد.
برای بررسی دقیق‌تر این تقسیم‌بندی، این بار تمام دامنه‌ها (اعم از دامنه‌هایی که از CDN استفاده می‌کنند و آن‌هایی که استفاده نمی‌کنند) را به‌شکل کلی بررسی کردیم.
نتیجه نشان داد که ارتباط معناداری میان رده‌بندی بهتر دامنه‌ها، میزان بیشتر ترافیک‌شان و میزان بیشتر استفاده از CDN وجود دارد. با این تفسیرها می‌توان نتیجه‌گیری کرد که هرچه بازدید دامنه‌ها بیش‌تر می‌شود، گویی سرعت و امنیت برای دارندگان وب‌سایت‌ها بااهمیت‌تر می‌شود. این مساله می‌تواند ناشی از آن باشد که این دامنه‌ها بیش‌تر در معرض حمله‌های سایبری قرار می‌گیرند و به همین دلیل از CDN برای مقابله با حمله‌های احتمالی استفاده می‌کنند.
پربازدیدهای ایرانی از آروان‌کلاد استفاده می‌کنند
از نظر وزن دامنه‌ها در رده‌بندی‌های جهانی
طبق همان منطق تقسیم‌بندی بالا، این بار دامنه‌ها را براساس وزن هر دامنه گروه‌بندی کردیم. تا به پاسخ این پرسش برسیم که هر پروایدر به چه وزنی از دامنه‌ها خدمات CDN می‌دهد؟
همانطور که در ادامه خواهد آمد در این بخش هم آروان‌کلاد با نسبت مشخصی بیشتر از کلادفلر و دیگران است.

وزن هر کدام از پروایدرها براساس گروه ۱۰۰۰ دامنه‌ برتر
از گروه ۵۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۲۶.۵ درصد، کلادفلر با ۱۰.۳ درصد و دیگر ارایه‌دهندگان خدمات ابری با سهم ۳.۱ درصدی در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
از گروه ۵۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۱۵.۴ درصد، کلادفلر با ۸.۱ درصد و دیگر ارایه‌دهندگان با سهم ۱.۶ درصدی در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
از گروه ۱۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۶.۳ درصد کلادفلر با ۵.۲ درصد در ردیف اول و دوم این فهرست قرار دارند و دیگر ارایه‌دهندگان نیز با سهم ۰.۸ درصدی در ادامه‌ این فهرست هستند.
از گروه ۵۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد: ۷.۰ درصد و کلادفلر ۶.۱ درصد مهم‌ترین بازیگران خدمات‌دهندگان ابری این گروه قرار دارند و ارایه‌دهندگان با ۱.۱ درصد در ادامه‌ این فهرست قرار دارند.
از گروه ۱۰۰,۰۰۰ دامنه‌ برتر: آروان‌کلاد با ۳.۳ درصد، کلادفلر با ۲.۲ درصد و دیگر ارایه‌دهندگان نیز با ۰.۶ درصد در رتبه‌بندی‌های بعدی این تقسیم‌بندی قرار دارند.
براساس این تقسیم‌بندی نیز جز در گروهِ با رتبه‌بندی ۱۰۰۰,۰۰۰ دامنه مشخص می‌شود که سهم آروان‌کلاد در گروه‌های بررسی‌ شده نسبت بیشتری از سایر ارایه‌کنندگان CDN دارد.
یک بار دیگر داده‌های بالا را به ‌همراه دامنه‌هایی که از CDN استفاده نمی‌کنند، بازطراحی کردیم. در این بررسی تلاش کردیم تا میزان اهمیت استفاده از CDN و ارتباط آن با وزن و امنیت دامنه‌ها را برررسی کنیم:

همان‌طور که از نمودار مشخص است، وزن دامنه‌هایی که از CDN استفاده نمی‌کنند در بازه‌ ۱۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ بسیار زیاد است و این نشان‌دهنده‌ وجود تعداد درخور توجهی از دامنه‌هایی است که با افزایش میزان وزن دامنه، کمتر احساس نیاز به CDN پیدا می‌کنند. به‌همین دلیل می‌توان ادعا کرد که ارتباطی معنادار (افزایشی) میان رتبه‌ بالای دامنه‌ها و استفاده‌شان از سرویس CDN وجود دارد.
اهمیت حضور در بازار CDN از نظر ارزآوری و شاخص‌های اقتصادی توسعه تا آن‌جاست که پیش‌بینی‌ها از ارزش‎مندی روزافرون این بازار حکایت می‌کند؛ طبق آمارها این بازار تا سال ۲۰۲۸ قرار است ارزش‌گذاری ۳۶.۵ میلیارد دلاری (یعنی رشدی ۱۰.۹ درصدی) را تجربه کند.
به همین دلیل طبق گزارش‌های اکوسیستم ابری اقتصاد دیجیتال از سوی دانشگاه mit کشورهای نوظهور باید خود را به این بازار برسانند و سهمی در آن ایفا کنند؛ مسیری که آروان‌کلاد نیز با ۴۰ پاپ‌سایت در نقاط پرترافیک دنیا در آن مسیر حرکت کرده است و به‌نظر می‌رسد سایر خدمات‌دهندگان ابری کشور نیز بتوانند در مسیر جهانی‌ شدن گام بردارند. چراکه امروز بازار باپتانسیل این محصول موجب شده بنگاه‌های بزرگ اقتصادی مانند شرکت‌های آمازون (AWS) برای باقی‌ماندن در رتبه‌ اول ارایه‌دهندگان خدمات CDN در دنیا راهکارهای جدید و کیفیت بیش‌تر این محصول را برای مشتریان‌شان محقق کنند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=59517

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.