• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳

۱۸هزار میلیارد؛ بودجه مورد نیاز صندوق بیماری‌های خاص

  • 19 آذر 1402 - 0:01
۱۸هزار میلیارد؛ بودجه مورد نیاز صندوق بیماری‌های خاص

مهدی رضایی، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، به بودجه صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: این صندوق نیازمند ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای سال آینده است، البته با لحاظ نمودن اعتبارات داروهای تفاهم نامه‌ای سنوات گذشته به رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: برای سال گذشته برآورد می‌شد که ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار به این صندوق اختصاص پیدا کند، تا بتوان نیازهای بیماران خاص را برای کل بیمه شدگان هر سه بیمه پایه شامل سازمان بیمه سلامت، سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح پوشش داد؛ اما با توجه به محدودیت‌های منابع در دولت تقریباً نیمی از آن یعنی ۷ هزار میلیارد تومان مصوب شد. خوشبختانه به تناسب ماه‌هایی که گذشته اعتبارات تخصیص پیدا کرده است.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: برای سال ۱۴۰۳ بودجه پیشنهادی برای صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است که امیدواریم این منابع تحقق پیدا کند. هرچند که ما مطلع هستیم منابع دولت دارای محدودیت بوده و شاید امکان تحقق بودجه مورد نیاز فراهم نباشد، در آن صورت سعی می‌کنیم با اولویت بندی نیازهای این صندوق را در سال آینده برنامه ریزی کنیم. اگر این اعتبار مصوب شود تمامی خدمات سرپایی در همه نوع مالکیت‌ها پوشش داده شده و در بخش بستری نیز پوشش‌ها قابل توجه خواهد بود.

وی در خصوص هزینه کرد منابع و اعتبارات تصریح کرد: نیازها در حوزه سلامت واقعی بوده و در شرایط سخت باید خدمات دهی را اولویت بندی کرد. به عنوان مثال به دلیل محدودیت منابع در سال جاری خدمات عمدتاً در بخش دولتی پوشش داده شده است؛ لذا اگر بیمار به بخش غیر دولتی مراجعه کند؛ مابه‌التفاوت ناشی از تعرفه دولتی و سایر مالکیت‌ها ناگزیر از جیب بیمار پرداخت می‌شود.

رضایی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است به دلیل کمبود اعتبارات خدمات دهی بیمه به برخی بیماری‌های خاص متوقف شود، ادامه داد: تا حد امکان تلاش کردیم این اتفاق نیافتد. تاکنون هیچ خدمتی از تعهدات بیمه خارج نشده است اما بسته‌های خدمتی ناخواسته محدود می‌شود. به عنوان مثال ممکن است در یک بیماری تعداد بسته‌های بیشتری نیاز به پوشش داشته باشد ولی به علت محدودیت منابع امکانش فراهم نشود.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰۷ بیماری در صندوق بیماری‌های خاص، صعب العلاج و نادر پوشش داده می‌شود، اما ۵۱ بسته خدمتی وجود دارد که با توجه به نوع بیماری متفاوت است. ضمن اینکه این بسته‌های خدمتی شامل بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ کد خدمتی است.

وی درباره هزینه‌های پرداختی برای بیماری‌های صعب العلاج تاکید کرد: از این ۱۰۷ بیماری بیشترین هزینه‌های پرداختی مربوط به ۵ بیماری بوده که شامل بیماری‌های متابولیک، SMA یا بیماری آتروفی عضلانی نخاعی، بیماری CF یا سیستیک فیبروزیس، سرطان‌ها و بیماری ام اس است.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران در پایان گفت: تا کنون بیش از ۲ میلیون نفر بیمار خاص و صعب العلاج در صندوق بیماری‌های خاص، صعب العلاج و نادر نشان دار شده‌اند که به احتمال زیاد طی ماه‌های آینده این تعداد افزایش پیدا می‌کند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=51173

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.