• امروز : دوشنبه - ۱ مرداد - ۱۴۰۳

۱۵ نفر از مقامات آمریکایی به علت اقدامات تروریستی تحریم شدند

  • 20 فروردین 1401 - 12:47
۱۵ نفر از مقامات آمریکایی به علت اقدامات تروریستی تحریم شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امورخارجه کشورمان در بیانیه‌ای از اعمال تحریم علیه شماری از مقامات آمریکایی که در اعمال محدودیت و همچنین جنایت علیه ملت ایران نقش داشتند خبر داد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، به ویژه مواد ۴ و ۵، اشخاص آمریکاییِ ذیل الذکر را به دلیل اقدامات تروریستی، ترویج و حمایت از تروریسم و نیز نقض فاحش حقوق بشر، تحت تحریم‌های مندرج در قانون فوق قرار می‌دهد. اشخاص مذکور، حسب مورد، در حمایت، سازماندهی، اِعمال و تشدید اقدامات زورمدارانه یک جانبه (تحریم‌های جنایتکارانه) آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، تأمین مالی و حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدامات تروریستی و همچنین حمایت از اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی در منطقه به ویژه علیه ملت مظلوم فلسطین، نقش داشته‌اند.

اقدامات زورمدارانه یک جانبه آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و اقدام عامدانه آمریکا جهت تحمیل شرایط سخت زندگی بر ایرانیان، از جمله، از طریق ممانعت از دسترسی آنان به دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کووید -۱۹ و نیز محروم نمودن آنان از حقوق بنیادین خود، زندگی میلیون‌ها ایرانی را به مخاطره انداخته و تأثیر منفی بر بهره‌مندی آنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی خود داشته است. چنین اقداماتی نقض آشکار اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و حقوق بنیادین بشر و مصداق بارز جنایت علیه بشریت می‌باشد. همچنین، برنامه‌ریزی، راهبری و حمایت از اقدامات تروریستی، تأمین مالی و حمایت مادی از جمله تسلیحاتی و اطلاعاتی، آموزش و سازماندهی گروه‌های تروریستی و سایر انواع حمایت‌ها از چنین گروه‌هایی، نقض حقوق بین‌الملل و برخلاف تعهدات بین‌المللی در حوزه تروریسم محسوب می‌شود.

دولت آمریکا با اقدامات فوق که توسط اشخاص ذیل الذکر حمایت، تسهیل و یا عملیاتی شده است، تعهدات بین‌المللی خود راجع به احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر و تعهدات راجع به خودداری از سازماندهی اقدامات تروریستی و تأمین مالی تروریسم و خودداری از اعمال اقدامات زورمدارانه یک جانبه را نقض نموده که به عنوان اعمال متخلفانه بین‌المللی موجب مسئولیت بین‌المللی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین‌المللی خود در حوزه حقوق بشر و نیز مبارزه با تروریسم و تأمین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های مندرج در قانون مذکور را علیه اشخاص فوق اعمال می‌نماید. جمهوری اسلامی ایران، همچنین، تصریح می‌نماید که اعمال تحریم‌های یک جانبه، نقض فاحش اصول بنیادین حقوق بین‌الملل مندرج در منشور ملل متحد و برخلاف حقوق بین‌الملل بوده و مانع از بهره‌مندی از حقوق بشر می‌گردد. بر این مبنا و با توجه به اَعمال متخلفانه بین‌المللی آمریکا، تحریم‌های مورد نظر در تطابق با تعهدات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اقدامات زورمدارانه یک جانبه و در چارچوب عمل متقابل، اعمال می‌گردند.

با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» کلیه نهادهای ذیربط، اقدامات لازم را جهت اجرای مناسب تحریم‌های مندرج در قانون مذکور را معمول خواهند داشت.

منبع : مهر

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=19607

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.