به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد طی یک ماه گذشته، اوکراین ۲۰۰۰ تن سلاح مدرن، مهمات و تجهیزات حفاظتی دریافت کرده است، لندن همچنین بیش از ۲۰۰۰ سلاح ضد تانک را به کی‌یف منتقل کرده است.

طبق این گزارش، در یک ماه و نیم اول سال ۲۰۲۲ (قبل از شروع عملیات ویژه)، تقریباً ۵۰ هواپیمای ترابری نظامی از کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، لهستان و لیتوانی در اوکراین فرود آمدند.

زاخارووا در کانال تلگرام خود نوشت: در بیانیه مشترک وزیر دفاع و فرمانده نیروهای مسلح اوکراین در تاریخ ۱۴ فوریه، خاطرنشان شده است که اوکراین طی ماه گذشته ۲۰۰۰ تن سلاح، مهمات و تجهیزات حفاظتی مدرن دریافت کرده است.

وی افزود: انگلیس به تازگی تعداد پرسنل نظامی خود را در اروپای شرقی به عنوان بخشی از حضور تهاجمی ناتو افزایش داده است. اخیراً لندن بیش از ۲۰۰۰ سلاح ضد تانک را به کی‌یف منتقل کرده است.

زاخارووا همچنین خاطرنشان کرد که آلمان قرار است بیش از ۲۵۰۰ سامانه موشکی ضد هوایی را به اوکراین بفرستد.

زاخارووا گفت: علاوه بر این، برلین یک هزار نارنجک انداز ضد تانک و همچنین ۱۴ خودروی زرهی به اوکراین خواهد داد. همچنین هلند قصد دارد ۲۰۰ دستگاه استینگر و ۵۰ نارنجک انداز ضد تانک و اسلواکی سلاح‌هایی به ارزش ۴.۴ میلیون یورو را به اوکراین انتقال دهند.

به گفته وی، سوئد، فنلاند و اتریش نیز آمادگی خود را برای کمک به کی یف اعلام کرده‌اند.

منبع : مهر