به گزارش مهر به نقل از نیوزویک، همزمان با پیشروی های طالبان در تصرف مراکز ولایت های افغانستان، کانادا نیز همانند آمریکا، با ادعای محافظت و خروج شهروندانش، از تصمیم برای اعزام نظامیان خود به کابل خبر داد.

مقام رسمی مطلعی که خواست نامش فاش نشود، گفت که نیروهای ویژه ای از کانادا برای کمک به خروج کارکنان سفارت این کشور، به کابل اعزام خواهند شد. دقیقاً مشخص نیست که چه تعداد نظامی به این منظور فرستاده خواهند شد.

شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان، امروز از ورود نخستین گروه از نظامیان آمریکایی به شهر کابل خبر داد که قرار است امنیت مراکز دیپلماتیک و شهروندان غربی را فراهم کنند.

گفته می شود که هواپیمای حامل این نیروها شب گذشته در فرودگاه کابل بر زمین نشسته است. قرار است شمار نیروهای آمریکایی تا پایان هفته به ۳ هزار نفر برسد و انگلیس نیز اعلام کرده که حدود ۶۰۰ نظامی خود را برای خروج اتباع انگلیسی به کابل اعزام می کند و شمار کارمندان سفارت خود را در کابل به کمترین تعداد کاهش می دهد.

قرار است تعداد کارمندان سفارت‌های آلمان، انگلیس و آمریکا در کابل به پایین ترین سطح ممکن برسد و کشورهای هلند و نروژ نیز گفته اند که تمام کارمندان خود را از افغانستان خارج و سفارت هایشان را تعطیل می کنند.

رسانه‌های محلی افغانستان گزارش نیز داده‌اند که ستونی از دود از داخل سفارت کانادا در کابل هم که احتمالاً دود ناشی از سوختن اسناد و مدارک محرمانه این سفارتخانه در کابل بوده، به هوا برخاسته است.

در حال حاضر، طالبان با تصرف مرکز ولایت لوگر در شرق افغانستان، به ۵۰ کیلومتری کابل رسیده حال آنکه در مجموع مرکز ۱۸ ولایت در شمال، جنوب، شرق و غرب کشور را تحت کنترل دارد.