‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سفیر روسیه در توکیو در رابطه با اخراج کارمند سرکنسولی ژاپن در ولادی وستوک به وزارت خارجه این کشور فراخوانده شد.
خبرگزاری کیودو ژاپن روز سه شنبه به نقل از «یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که «میخائیل گالوزین» سفیر روسیه در ژاپن به وزارت خارجه ژاپن احضار شده است. بنا به نوشته این خبرگزاری ژاپنی، در پی احضار سفیر روسیه، مراتب اعتراض دولت ژاپن در رابطه با بازداشت سرکنسولی این کشور در ولادی وستوک روسیه به وی اعلام شد.
خبرگزاری کیودو به نقل از وزیر خارجه ژاپن نوشت: روسیه با این کار کنوانسیون وین را نقض کرده و اقدام این کشور در اخراج سرکنسولی ژاپن کاملاً غیرقابل قبول است.
وزیر خارجه ژاپن همچنین خواستار عذرخواهی طرف روسی در این خصوص شد، زیرا به گفته وی دیپلمات بازداشت شده ژاپن هرگز در هیچ فعالیت غیرقانونی مشارکت نداشته است. هایاشی همچنین عدم تکرار چنین حوادثی را خواستار شد.
وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: یک کارمند سرکنسولگری ژاپن در «ولادی وستوک» عنصر نامطلوب اعلام می شود.
سازمان امنیت فدرال روسیه (FSB) با انتشار ویدئویی در این ارتباط فاش کرد که کارمند مذکور در حال دریافت اطلاعات طبقه بندی شده ای پیرامون تأثیر تحریم های ضد روسی در ازای دریافت پاداش بود که بازداشت شد.