به گزارش خبرگزاری مهر، وال استریت ژورنال روز چهارشنبه گزارش داد که دولت چک یک فروند بالگرد تهاجمی ساخت شوروی را به اوکراین اهدا کرده است. گفته شده این بالگرد در هفته‌های آینده پس از تعمیرات موردنیاز خود در طیف وسیعی از مأموریت‌های زرهی مورد استفاده نیروهای اوکراینی قرار خواهد کرد.

پیشتر در اوایل همین هفته، «لوید آستین»، وزیر دفاع ایالات متحده، از مقامات پراگ به خاطر ارائه هلی کوپترها به اوکراین تشکر کرده بود.

جمهوری چک پیش از این تانک‌ها و سلاح‌های ضد تانک را به اوکراین تحویل داده و همراه با اسلواکی خودروهای زرهی سبک اوکراینی را پس از تعمیرات در اختیار نیروهای نظامی قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از یکی از مقامات چک گفت: «به زودی تمام انواع خودروهای مورد استفاده توسط نیروهای زمینی [اوکراین] را بازسازی خواهیم کرد.»

مسکو پیشتر ایالات متحده و متحدانش را متهم کرده بود که از طریق ارسال تسلیحات، آموزش و اطلاعات به نیروهای اوکراینی، «جنگ نیابتی» علیه روسیه به راه انداخته است.

همزمان با هجوم تسلیحات خارجی به اوکراین، «دیمیتری کولبا»، وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه پذیرفت که وضعیت در منطقه «دونباس بسیار نامساعد است. با این حال، کولبا با درخواست تسلیحات بیشتر غربی گفت که ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین می‌تواند به نیروهای اوکراینی اجازه دهد تا مدت زمان بیشتری در برابر روسیه مقاومت کنند.»

منبع : مهر