همراهان عزیز امروز می خواهیم موضوع طلاق از طرف مرد را مورد بررسی و شرح قرار دهیم و آنچه که در ارتباط با این موضوع وجود دارد را شرح دهیم. با ما همراه باشید تا پاسخ رایج ترین سوالات خود را در این باره دریافت کنید.

 از طرف مرد بدون وجود کوچک ترین مشکلی و با گذراندن مراحل قانونی قابل انجام می باشد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با اصطلاحاتی که در قوانین و در ماده ۱۱۱۳ ایجاد شد طلاق از طرف زوج نیز دریافت گواهی عدم امکان سازش از مراکز مشاوران تحت نظر بهزیستی قابل انجام می باشد. توجه داشته باشید که در صورت درخواست طلاق از طرف مرد، مرد باید تمام حقوق قانونی زن و هزینه‌های مربوط به شرکت در جلسه مشاوره و غیره را پرداخت نماید.

درخواست طلاق از طرف زوج و شروط آن

قبل از اینکه به بررسی هر موضوع و یا عبارتی بپردازیم می‌ خواهیم به بررسی مهم ترین نکات و قوانین در ارتباط با تفاوت های بین طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن بپردازیم و همچنین شرح دهیم که در صورت درخواست طلاق از طرف مرد به شرط و شروط و قوانین وجود دارد. پس ما همراه باشید و مطالعه مقاله را تا انتها از دست ندهید. همان طور که اطلاع دارید به طور کلی طلاق در نظام حقوقی ایران از طرف مرد قابل انجام است و این به معنای عدم امکان ارائه درخواست طلاق از طرف زن و همچنین طلاق توافقی نمی باشد. البته یک سری تغییرات در قوانین و نظام حقوقی ایران در ارتباط با طلاق زوجین ایجاد شده و مهم ترین و اصلی ترین این تغییرات می توان به عدم امکان طلاق توسط مرد بدون وجود هیچ گونه دلیل اشاره کرد. در گذشته مردم می توانستند بدونه ارائه کوچک ترین دلیل و مدرکی همسر خود را طلاق بدهند، این در حالی است که امروزه چنین امکانی وجود ندارد.

 مرد بدون کوچک ترین دلیلی می ‌توانست همسر خود را طلاق دهد و هیچ گونه تعهدی نسبت به پرداخت مهریه نفقه و حقوق او نداشته باشد. اما به مرور زمان و مشخص شدن سوء استفاده بسیاری از افراد از این موضوع یک سری تغییرات در قوانین کشور ما ایجاد شد. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که طلاق ها از روی عصبانیت و زوجین تصمیم گیری عجولانه انجام می شود، پس از مدتی از تصمیمات گرفته شده منصرف می شوند به همین دلیل قوانین و مقررات موجود برای به نتیجه رسیدن طلاق و جدا شدن دو زوج از حالت سادگی بیرون آمده و باید یکسری مراحل را برای طلاق پشت سر بگذارند.

فرآیند ارجاع به داوری برای بررسی درخواست طلاق از طرف مرد شامل چه مراحلی می باشد؟

امروزه برخلاف گذشته یک مرد برای طلاق دادن همسر خود باید به دادگاه مراجعه کرده و مراحل قانونی خود را طی کند. اولین مرحله که در این نوع از جدا شدن زوجین مورد توجه قرار گرفته می شود، ارجاع درخواست طلاق از طرف زوج به داوری می باشد. پس از این که درخواست زوج ارجاع داده شد، زوجین موظف می باشند که به مدت زمان یک هفته طبق موارد شرح داده شده در موارد زیر عمل کنند.

کمک گرفتن از یکی از نزدیکان به عنوان داور برای داوری کردن بین زوجین که حداقل سن ۳۰ سال داشته باشد. این داور باید به دادگاه معرفی شود. اگر تحت هر شرایطی داوری با ویژگی‌های خاص و قابل قبول توسط مراجع قضایی و دادگاه در میان خویشاوندان زوجین یافت نشود و یا پس از یافته شدن داور مورد نظر با خصوصیات مشخص شده از حضور در دادگاه خودداری کند زوجه می توانند فرد مورد نظر و دارای ویژگی خاص را از سایر افراد انتخاب کرده و به دادگاه معرفی کنند.

اگر تحت هر شرایطی زوجین توانایی معرفی داور به دادگاه را نداشته باشند دادگاه می ‌تواند با توجه به شرایط زوجین اقدام به انتخاب داور با توجه به وضعیت موجود نماید. پس از اینکه گواهی مورد نظر توسط دادگاه صادر شد زوجین باید به دفتر طلاق مراجعه کنند. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در ارتباط با طلاق از طرف مرد وجود دارد و آن هم این است که باید به تمامی مسائل مربوط به حقوق مالی زرد رسیدگی شده و مواردی همانند نفقه، مهریه، حضانت فرزند ها، ملاقات فرزند ها و… به صورت دقیق مشخص شود. نکته دیگر مربوط به تنصیف اموال است که مرتبط با مواردی همانند اجرت المثل ایام زوجیت و… می باشد.

 زوجین، زوج ها با محدودیت اعتبار گواهی مواجه هستند و به مدت سه ماه فرصت دارند که به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه کرده و فعالیت های بعدی را انجام دهند.

مهم ترین و اصلی ‌ترین دلایل موجه درخواست طلاق از طرف مرد

در بسیاری از موارد دیده می شود که کاربران سوالات رایج در ارتباط با دلایل موجه طلاق از طرف مرد روبرو می شوند و می خواهند بدانند که در چه شرایطی مرد می تواند بدون وجود کوچک ترین مشکلی درخواست طلاق را ارائه داده و مراحل و با سرعت بالا پیش برد. در این قسمت از مقاله به بررسی این دلایل موجه می پردازیم که عبارت اند از:

  • مشاهده و به اثبات رساندن سوء رفتار زوجه
  • عدم تمکین زوجه
  • شرایط خاص و محکوم شدن زوجه به حبس
  • مبتلا شدن زوج به بیماری خاص و یا عقیم بودن او
  • ترک شدن زندگی مشترک از سوی زوجه

همراهان عزیز توجه داشته باشید که در قوانین کشور ما زوج بدون دارا بودن دلیل موجه می تواند به دادگاه مراجعه کرده و پشت سر گذاشتن مراحل قانونی همسر خود را طلاق دهد. فرآیند ثبت داد خواست طلاق از سوی زوج و مراحل رسیدگی به آن به طور کامل بستگی به شرایط دارد و به طور کلی تنها موضوعی که می تواند جدا شدن را بنا به درخواست زوجه به تاخیر بیندازد، تعلق گرفتن و یا نگرفتن حقوق زوجه به او می باشد.

هزینه طلاق از طرف مرد و مدارک مورد نیاز جهت ارائه دادخواست

یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که در ارتباط با طلاق زوجین وجود دارد هزینه طلاق از طرف زوج و مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست می باشد. همراهان عزیز توجه داشته باشید که هزینه مورد نیاز جهت طلاق از طرف مرد هزینه قابل توجهی نمی باشد و تنها هزینه های مرتبط با حقوق زوجه وجود داشته و باید توسط زوج پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز زوج برای دادخواست طلاق همانند مدارک مورد نیاز زوجه می باشد. دارا بودن اصل شناسنامه،کارت ملی، سند ازدواج و دستورات عدم وجود اسناد ازدواج دارابودن رونوشت و دریافت آن از محضر عقد زوجین الزامی می باشد. توجه داشته باشید که در صورت دارا بودن مدرکی مبنی بر وجود ارتباط بین زوجین که ازدواج زوجین را رسمی بیان کند، می‌ تواند در روند پرونده و پیشرفت آن و در نهایت رسیدن به نتیجه تاثیر بسیاری داشته باشد.

نتیجه گیری

پایان زندگی زناشویی هنگامی اتفاق می افتد که تحمل کردن زندگی مشترک زوجین برای همدیگر همراه غیر قابل تحمل و دشوار می شود. تفاوت های بسیاری بین طلاق توافقی ، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد وجود دارد و در قانون کشور ما طلاق از طرف مرد در گذشته راحت تر و بدون داشتن کوچک ترین دلیلی انجام می ‌شده است. اما امروزه مرد برای طلاق دادن همسر خود باید یک فرایند قانونی را طی کرده و پس از ارائه مدارک مورد نیاز دادگاه و پرداخت تمامی حق و حقوق قانونی همسر از او جدا شود.