به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه «لاکچری لانچز» در گزارشی با عنوان «چرا برنامه‌های بزرگ «ولید بن طلال» شاهزاده میلیاردر سعودی برای داشتن یک هواپیمای شخصی بزرگ‌تر از ایرفورس وان شکست خورد؟» به برنامه‌های بلندپروازانه شاهزاده سعودی پرداخت که بنا به دلایل مختلف ناکام ماند. در ادامه بخش‌هایی از این گزارش را می‌خوانیم؛

شیخ که یکی از نخستین سرمایه‌گذاران در اپل و توئیتر بود، یک ایرباس A۳۸۰ با قیمتی معادل ۵۰۰ میلیون دلار را به عنوان قصر پروازی خود می‌خواست. هواپیمایی که مجهز به یک اصطبل برای اسب و شتر و لانه‌ای برای شاهین باشد.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

ثروتمندترین افراد جهان دوست دارند برای به رخ کشیدن ثروت خود میلیون‌ها اسباب‌بازی و سرگرمی بخرند. خرید دارایی‌های لوکسی همچون جت‌های شخصی و قایق‌های تفریحی بزرگ و مجلل نمونه‌ای از اینها است. با این وجود تا کنون هیچ میلیاردری به‌جز «ولید بن طلال» شاهزاده سعودی شهامت و جرأت خرید ایرباس A۳۸۰ را برای استفاده‌های شخصی نداشته‌است. این کارآفرین و سرمایه‌دار میلیاردر در اکتبر ۲۰۰۷ با بوئینگ ۷۴۷ شخصی خود به نمایشگاه هوایی دبی رفت تا نخستین نسخه VIP A۳۸۰ را که بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان به شمار می‌رود برای خود سفارش دهد.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

شاهزاده سعودی ولید بن طلال

سازنده اروپایی این هواپیما فروش آن را به شاهزاده سعودی به عنوان نقطه عطفی مهم در این شرکت توسط سازنده جشن گرفت. «جان لیهی» مدیر فروش شرکت ایرباس در مصاحبه‌ای با مطبوعات رسمی بیان داشت: «دستور شاهزاده ولید به این معنی است که موفقیت ایرباس در فروش در بازار جت شرکتی اکنون از کوچک‌ترین هواپیمای آن یعنی A۳۱۸ Elite، تا بزرگترین آن یعنی A۳۸۰ Flying Palace گسترش یافته است. در حقیقت، ایرباس اهداف بلندپروازانه‌ای را برای خود تعیین کرده و پیش‌بینی کرده‌بود که دست‌کم ۲۰ فروند A۳۸۰ خصوصی را در خاورمیانه به فروش برساند. متأسفانه زمان ثابت کرد که نه تنها برای ایرباس این فروش غیر ممکن است بلکه مشخص شد برای یکی از ثروتمندترین افراد کره خاکی نیز داشتن این هواپیما رویایی بیش نیست.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

عکسی از ایرباس A۳۸۰

ایرباس A۳۸۰ در سال ۲۰۰۷ قیمت پایه‌ای نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار داشت، در همان زمان چندین منبع در این صنعت مدعی شدند که شاهزاده ۴۸۵ میلیون دلار برای خرید این هواپیما پرداخت کرده‌است. با این وجود، برپایه گزارشی که وبسایت «فوربس» منتشر کرد، مشخص شد این میلیاردر با ایرباس برای خرید نسخه آزمایشی هواپیمای A۳۸۰ به شماره سریال ۰۰۲ قرارداد بسته‌است. در این گزارش ادعا شده که ولید مذاکرات نفس‌گیری را انجام داده تا قیمت این هواپیما را به نصف یعنی حدود ۱۳۰ میلیون دلار کاهش دهد و از این مبلغ ۱۹.۵ میلیون دلار به صورت پیش‌پرداخت و ۵۰ درصد آن را به صورت اقساط سالانه پرداخت شود. مابقی مبلغ نیز قرار بود هنگام تحویل پرداخت شود.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

گاراژی برای رولز -رویس شاهزاده

مأموریت طراحی فضای داخلی کاخ پروازی شاهزاده ولید بر عهده شرکت طراحی «کیو» مستقر در «ووسسترشایر» انگلیس قرار گرفت. ایرباس A۳۸۰ که قرار بود به مجموعه بزرگ جت‌های شخصی شاهزاده بپیوندد، قرار بود با برخی ویژگی‌ها و امکانات واقعاً غیرقابل تصور مجهز شود که پیش از این وجود نداشت.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

سالن بزرگ ورودی هواپیما

نسخه تجاری A۳۸۰ فضای کافی برای جابه‌جایی بیش از ۸۰۰ مسافر را دارد. با این حال، نقشه داخلی A۳۸۰ خصوصی دارای سه بخش بود که قسمت بار هواپیما نیز به این بخش‌ها اضافه شده‌بود. در طراحی این هواپیما همچنین بخشی به عنوان یک گاراژ داخلی برای حمل رولزرویس ولید در نظر گرفته شده‌بود.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

اتاق خواب بزرگ شاهزاده

سالن کنسرت در هواپیما!

محل اقامت شاهزاده و مهمانان او به ۲۰ سوئیت VIP در بخش اصلی و پنج کابین بزرگ با تخت‌های وسیع و حمام در بخش مجهز شده‌بود. قرار بود بخش مربوط به جای بار این هواپیما به یک منطقه آرام‌بخش تبدیل شود که شامل یک حمام پوشیده شده از مرمر باشد.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

تشک‌های الکترونیکی در نمازخانه این هواپیما که به سمت مکه تغییر وضعیت می‌دادند

بحران مالی که بال‌های پرواز این هواپیما را برید

اما این برنامه‌های الهام بخش هیچگاه محقق نشد و هواپیمایی که قرار بود بزرگترین و مجلل‌ترین جت شخصی جهان باشد، هرگز به پرواز در نیامد. طبق گزارش فوربس بحران مالی جهانی که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ رخ داد، عامل اصلی این ناکامی بوده‌است.

چرا مجلل‌ترین جت شاهزاده میلیاردر سعودی هرگز به پرواز در نیامد؟

یکی از ۵ اتاق خواب VIP

مشکلات مالی ولید در سال ۲۰۰۷ او را مجبور کرد به کارمندان خود دستور دهد که برای این هواپیمای خصوصی به دنبال خریدار باشند. گزارش‌ها حاکی از آن است که، یک شرکت لیزینگ هواپیما ابراز تمایل کرد که این جت را به مبلغ ۲۶۸ میلیون دلار خریداری کند اما ولید تمایلی به فروش هواپیما به قیمتی کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار نداشت، بنابراین، پیشنهاد را رد کرد.

فوربس می‌گوید که شاهزاده در نظر داشت که این هواپیما را با سود بفروشد. با این حال، A۳۸۰ برای سال‌ها نتوانست خریدار پیدا کند و ولید چندین پرداخت به ایرباس را انجام نداد. در سال ۲۰۱۳، گفته‌شد که A۳۸۰ به خریداری که نام آن فاش نشد فروخته شده‌است.

چندین رسانه دیگر نیز گزارش دادند که این هواپیما تجهیز شده و آماده تحویل است اما ایرباس چنین ادعاهایی را رد می‌کند. اکنون که تولید A۳۸۰ متوقف شده و به تدریج از ناوگان موجود خارج می‌شود و اکثر اپراتورهای آن به آرامی ناوگان موجود را از رده خارج می‌کنند، به نظر می‌رسد که گزینه بعدی A۳۸۰ Flying Palace باشد. این یک رویداد واقعاً غم‌انگیز است.

منبع : مهر