به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تی‌آرتی، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در نشست بین‌المللی امنیتی در مسکو تأکید کرد کشورهای غربی عامدانه در حال نابودی سیستم امنیتی اروپا هستند و سازمان ناتو در حال جابه‌جایی هر چه بیشتر به سمت شرق است.
رئیس‌جمهور روسیه در این‌باره افزود: نخبه‌های گلوبالیسیتِ غرب با شعله‌ورکردن تنش‌های قدیمی و ایجاد تنش‌های جدید در حال اجرای سیاست به اصطلاح مهار و ایجاد هرج‌ومرج هستند. اما در واقع راه‌های توسعه و حاکمیت‌ها را تضعیف می‌کنند.
وی درباره هدف از پیگیری این سیاست‌ها گفت: آنها (غربی‌ها و آمریکا) ناامیدانه در حال تلاش برای حفظ سرکردگی (هژمونی) و قدرتی هستند که در حال لیزخوردن از دست‌های آنهاست و تلاش دارند کشوها و مردم و جوامع را در چنگال نظم و ساختار نو-استعماری نگه دارند.
رئیس‌جمهور روسیه با تأکید بر اینکه این «هژمونی (غرب)» کل جهان و شهروندان آن را در رکود نگه می‌دارد افزود: آمریکا و متحدانش از هر گونه ابزاری استفاده می‌کنند و گستاخانه با سازماندهی آشوب‌ها، کودتاها و جنگ‌های داخلی در امور داخلی و حاکمیت دولت‌ها مداخله می‌کنند.
ولادیمیر پوتین در ادامه این بخش از صحبت‌های خود گفت: با تهدید، باج‌خواهی و اعمال فشار می‌خواهند کشورهای مستقل را مجبور کنند که تسلیم خواست و اراده آنها شوند.
پوتین تأکید کرد که تمام این اقدامات آمریکا و غرب با یک هدف انجام می‌شود: برای حفظ هژمونی و تسلط جهانی. وی در این‌باره افزود: غرب به اصطلاح یک‌پارچه عامدانه در حال تخریب نظام امنیتی اروپاست و در حال تشکیل اتحادهای نظامی جدید است. سازمان ناتو در حال گسترش به سمت شرق است؛ در حال برپایی زیرساخت‌های نظامی، استقرار سامانه‌های دفاع موشکی و افزایش قابلیت‌های ضربه‌زنی نیروهای تهاجمی خود است.
به گفته رئیس‌جمهور روسیه «همه این اقدامات با توجیه نیاز به تقویت ساختار امنیتی در اروپا، انجام می‌شود، اما در واقع عکس آن رخ می‌دهد. همزمان با این اقدامات پیشنهادهای پارسال روسیه در ماه دسامبر برای انجام اقدامات امنیتی دوجانبه از طرف کشورهای غربی نادیده گرفته می‌شود.
رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به جنگ اوکراین گفت: غرب به اصلاح یک‌پارچه به درگیری و جنگ نیاز دارد تا هژمونی خود را حفظ کند. به همین دلیل است که مردم اوکراین به سرنوشت «گوشت دم توپ» دچار شده‌اند.
پوتین با انتقاد از سیاست‌های دوگانه کشورهای اروپایی در اوکراین افزود: در حال پیاده‌سازی طرح «ضدروسیه» هستند. آنها چشمان‌شان را بر گسترش ایدئولوژی نئونازی (در اوکراین) می‌بندند، کشتار ساکنان دونباس را نادیده می‌گیرند، و همزمان رژیم کی‌یف و ارتش اوکراین را با سلاح‌های پیشرفته و سنگین تجهیز می‌کنند.