پرواز های لحظه آخری چه تفاوتی با سایر بلیط ها دارند؟

برای برخی از مسافران، رزرو یک بلیط لحظه آخری می تواند به معنای منتظر ماندن تا دو هفته آخر پرواز و یا خرید بلیط در آخرین لحظات باشد اما چه تفاوتی میان آخرین لحظه و آخرین ساعت ها پرواز کردن با خرید انواع دیگر بلیط ها و ماه ها قبل رزرو کردن بلیط وجود دارد؟ اگر تا به حال به این فکر کرده اید که تا آخرین ثانیه برای رفتن به تعطیلات صبر کنید، دانستن نکاتی که برای رزرو لحظه آخری انجام می شود و تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمی و دیگر بلیط ها برای شما می تواند بسیار مفید باشد.

پرواز لحظه آخری چیست

اگر شما هم یک آدم فرصت طلب و یا دقیقه نود هستید و صبر زیادی هم دارید، بلیط هواپیما لحظه آخری همان چیزیست که انتظار شما را می کشد. اما به راستی این بلیط چرا اینقدر سر زبان ها افتاده و اینقدر محبوبیت دارد؟ بلیط هواپیما لحظه آخری یکی از انواع بلیط های هواپیماست که چارترکنندگان در آخرین ساعات مانده به پرواز شروع به فروش آن می کنند که آن هم به دلیل این است که معمولا پروازها تا به این لحظات پر نشده و آن ها هر طور شده به دنبال فروش بلیط ها هستند و به همین دلیل امکان دارد حتی تا نصف قیمت بلیط های خود را برای فروش بگذارند و این می تواند چراغ سبز بسیار خوبی برای ورود به خرید بلیط باشد.

تفاوت پرواز لحظه آخری با پرواز های سیستمی و چارتری

همانطور که در قسمت پیش معنی بلیط هواپیما لحظه آخری را توضیح دادیم:

  • این بلیط ها در آخرین لحظات پرواز خریداری می شوند در صورتی که بلیط های چارتر و سیستمی در روزها قبل از پرواز و حتی ماه ها قبل قابل خریداری هستند.
  • همچنین قیمت بلیط لحظه آخری دارای بیشترین نوسان در بین بلیط های هواپیما می باشد تا جایی که حتی ممکن است قیمت یک بلیط چارتر لحظه آخری با قیمت بلیط یک اتوبوس برون شهری برابری کند.

در صورتی که بلیط های سیستمی معمولا بیشتر ثبات قیمتی را دارند و فقط در فصل تعطیلات و اعیاد و شهادت ها به دلیل مسافرت های زیادی که به برخی نقاط انجام می شود دارای تغییر قیمت هایی می شوند. باید بدانید که بلیط هواپیما لحظه آخری نوعی از بلیط های چارتر است و فقط از لحاظ زمان خرید با بلیط های چارتر تفاوت دارد اما تمامی ویژگی های یگ بلیط چارتر را در خود به همراه دارد.

آیا همیشه پرواز لحظه آخری موجود است

نکته ای که در خرید بلیط هواپیما لحظه آخری وجود دارد این است که این پروازها معمولا زیاد در دسترس نیستند و برای خرید آن ها باید از برخی سایت های برتر فروش بلیط هواپیما و سرویس های خاص آن ها استفاده نمود.

برای پیدا کردن این پروازهای لحظه آخری یا باید بلیط ها را هر روز به مقصد خود چک کنید و منتظر رسیدن به آخرین زمان و پایین آمدن قیمت ها باشید یا می توانید بسیار راحت تر با استفاده از یک سایت فروش بلیط هواپیما، یک قیمت را برای بلیط ها در نظر بگیرید و وقتی قیمت بلیط به این بازه قیمتی رسید (معمولا قیمت بلیط ها در لحظات آخر که به صورت پرواز لحظه آخری هستند کاهش پیدا می کنند) سایت به شما از طریق پیامک یا ایمیل هشدار دهد تا شما به سرعت خود را به خرید برسانید و بهترین و کمترین هزینه را برای بلیط هواپیما لحظه آخری خود بپردازید.

بلیط لحظه آخری همیشه ارزان است یا خیر

این نکته که بلیط های لحظه آخری هواپیما همیشه ارزان است یک تفکر غلط است. بلیط های لحظه آخری در گذشته بسیار بیشتر به معنای خود نزدیک بود و خطوط هوایی چند روز قبل از پرواز قیمت ها را کاهش می دادند. این کار یک تلاش برای افزایش میزان پر شدن هواپیما بود و هدف این بود که هواپیما تا حد امکان نزدیک به ظرفیت کامل پرواز کند.

هدف خطوط هوایی همیشه به حداکثر رساندن سود بوده است و آن ها باید تا حد امکان بلیط بفروشند تا هزینه های هواپیما را جبران کنند. از این نظر، فروش بلیط هواپیما به نصف قیمت بهتر از عدم فروش آن است، درست است؟

این استدلال شاید در گذشته کاملا منطقی و درست بود اما در حال حاضر این نظری صحیح نیست.

وقتی مسافرین به این موضوع پی بردند که می توانند با سفر کردن در آخرین لحظات و تهیه یک بلیط هواپیما لحظه آخری، هزینه کمی را بپردازند و یک معامله پروازی خوب را به دست آورند. خطوط هوایی نیز دریافتند که بسیاری از مسافرین با انجام این کار به دنبال دست یافتن به سود هستند و راهی را پیدا کردند که بسیار برای آن ها منفعت داشته باشد.

خطوط هوایی تصمیم گرفتند در لحظات آخر بسیاری از بلیط های پرواز خود را افزایش قیمت دهند و با بیشترین بها به فروش برسانند! آن ها متوجه شدند مسافرین تجاری برای اینکه در این لحظات آخر بتوانند سفر خود را انجام دهند، هر هزینه ای را می پردازند و این موضوع آن ها را برای انجام این کار مطمئن کرد.

به طور کلی می توان گفت خطوط هوایی در پرواز لحظه آخری قیمت بلیط ها را کاهش نمی دهند مگر برخی زمان ها که واقعا می دانند صندلی ها به فروش نخواهد رسید. شرکت های هواپیمایی با استفاده از الگوریتم های قیمت گذاری متوجه شدندکه افزایش قیمت‌ها در لحظه آخر، به دلیل فروش بلیط لحظه آخری برای سفرهای کاری، سود شرکت هواپیمایی را به حداکثر می‌رساند.

تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمی در بلیط کودک و نوزاد

بلیط های لحظه آخری و سیستمی در ابعاد تخفیف نیز با یکدیگر تفاوت دارند و در این قسمت می خواهیم آن را توضیح دهیم. شما باید بدانید که برای خرید بلیط هواپیما کودک و نوزاد باید به دنبال بلیط چارتر لحظه آخری باشید و یا یک بلیط سیستمی را تهیه کنید.

تخفیفات بلیط های لحظه آخری و سیستمی به این گونه است:

نوع بلیطسن مورد نیازمیزان تخفیف
بلیط لحظه آخری کودک۲ تا ۱۲ سالبدون تخفیف
بلیط سیستمی کودک۲ تا ۱۲ سال۵۰ تا ۷۵%
بلیط لحظه آخری نوزادزیر ۲ سال۱۰۰%
بلیط سیستمی نوزادزیر ۲ سال۷۵ تا ۸۵%

همانطور که در جدول مشاهده می کنید بلیط های لحظه آخری بیشتر برای سفرها با نوزاد مناسب بوده و برای سفر های کودک بهتر است از بلیط های سیستمی استفاده نمایید.

تهیه بلیط هواپیما لحظه آخری و مشکلات آن

رزرو لحظه آخری همیشه برای افرادی نیست که به دنبال خرید بلیط ارزان هستند. بزرگترین مشکل برای کسانی که بلیط هواپیما چارتر لحظه آخری تهیه می کنند این است که ممکن است از پرواز جا بمانند و اکثرا این پروازها را کسانی نیز خریداری می کنند که در آخرین لحظات به پرواز می رسند و بیشتر برای افراد دقیقه ۹۰ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین افرادی که بلیط های لحظه آخری میخرند علاوه بر اینکه هزینه بیشتری را مجبور هستند برای بلیط خود بپردازند، امکان اینکه از قبل هتل و اتاق خود را همراه با بلیط هواپیما، رزرو کنند را ندارند. بنابراین پس از پرواز خود اگر در مقصد نتوانید اتاقی از هتل محبوبتان را رزرو کنید ممکن است ناامید شوید.

یکی دیگر از مشکلات بلیط هواپیما لحظه آخری دشواری خرید آن برای افرادی است که یک زمان مشخص شده برای پرواز خود دارند و باید حتما در یک روز مشخص سفر کنند. یا حتما در روز مشخصی از سال تعطیلات خود را بگذرانند. به طور کلی خرید بلیط لحظه آخری نیازمند انعطاف در سفر است و این موضوع معمولا برای کسی که بسیار منظم پرواز می کند یا یک زمان مشخص برای سفر دارد اصلا مناسب نیست. اگر شما هم مشکلات دیگری در پروازهای لحظه آخری داشته اید می توانید در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.