• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳

پاسخ کمیته المپیک به فدراسیون گلف: اعزام به هانگژو منطقی نبود

  • 25 مرداد 1402 - 19:01
پاسخ کمیته المپیک به فدراسیون گلف: اعزام به هانگژو منطقی نبود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کمیته ملی المپیک، حمید عزیزی رئیس فدراسیون گلف در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها مطالبی را از سر ناراحتی در خصوص دلایل عدم اعزام گلف به بازی‌های آسیایی هانگژو مطرح کرد که جهت تنویر افکار عمومی، توضیحاتی در این خصوص ارائه می‌شود.
در متن بیانیه کمیته ملی المپیک آمده است:
ضمن تأیید صحبت‌ها و پاسخ دکتر رغبتی دبیر ستاد عالی بازی‌ها اعلام می‌دارد معیار اعزام کاروان ورزشی ایران به بازی‌های آسیایی هانگژو همچنان کیفی است و به رغم اینکه طی مصوبه ستاد عالی مقرر شد در تعدادی از حوزه‌ها همچون بخش بانوان، رشته‌های اصیل و برخی رشته‌های پر مخاطب با نگاه حمایتی و توسعه‌ای تصمیم گیری شود اما همچنان بصورت جدی در دستور کار ستاد عالی قرار دارد تا کاروان کیفی اعزام شود.
تمام مسائل کلان مربوط به اعزام کاروان و رشته‌ها ابتدا در نشست‌های ستاد عالی مطرح و پس از بررسی تخصصی و کارشناسی در جلسات متعدد کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش مجدداً برای تصویب در نشست ستاد عالی طرح و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و بیان این موضوع که هیأت اجرایی از تصمیمات اعزام بی اطلاع است کاملاً بحثی واهی و بدون پشتوانه می‌باشد.
طرح موضوع بی اطلاعی اعضای هیأت اجرایی از تصمیمات اتخاذ شده در حالی از سوی آقای عزیزی صورت می‌گیرد که غلامرضا نوروزی و مهین فرهادی زاد به‌عنوان نواب رئیس کمیته و معاونان کاروان در جلسات متعدد مربوط به مباحث کاروان اعزامی حضور داشته و خود پیگیری امور محوله هستند. سایر اعضای هیأت اجرایی نیز که هر کدام مسئولیت یک فدراسیون را برعهده دارند در جلسات عمومی و تخصصی مربوط به رشته‌های اعزامی به هانگژو حضور داشتند و بخوبی از روند اجرایی و چگونگی پیشبرد امور مربوط به کاروان مطلع هستند. حال دلیل طرح بی اطلاعی اعضای خدوم و زحمتکش هیأت اجرایی از سوی آقای عزیزی با چه هدفی صورت می‌گیرد جای تأمل و سوال دارد.
از سوی دیگر با توجه به حساسیت زمانی فوق با توجه به اینکه اکثر رشته‌های اعزامی مراحل پایانی اردوهای آماده سازی خود را برای حضور قدرتمندانه در بازی‌های آسیایی هانگژو پشت سر می‌گذارند بیان شتاب زده و پراکنده این نوع مسائل حاشیه‌ای آنهم از سوی عضوی از اعضای هیأت اجرایی جای تعجب دارد.
مطمئناً از هر فرد آشنا به حوزه ورزش و هر عضوی از جامعه بزرگ ورزش در شرایط حساس کنونی کشور انتظار می‌رود بیش از هر زمان دیگری شرایط را در راستای ایجاد آرامش و همدلی درک کند. نه اینکه از سر استیصال و ناراحتی و عدم اعزام یک رشته آن‌هم به دلیل کم کاری و ضعف در ایجاد تغییر و جایگاه و رنکینگ رشته خود در نقش سخنگوی سایر فدراسیون‌ها موضوعی کاملاً داخلی را در رسانه مطرح کرده و عوامل ایجاد تنش و حاشیه را برای کاروان اعزامی فراهم سازد.
اینکه رئیس فدراسیون گلف که خود بخوبی بر وضعیت رنکینگ پایین رشته اش در قاره و جهان اشراف دارد و از آن مهمتر سیاست‌های ستاد عالی بازی‌ها را بخوبی می‌داند و ادعای حضور و اعزام نماینده آن رشته در بازی‌های آسیایی را دارد خود گواه بر فرار رو به جلو است تا کم کاری و ناکامی در مأموریت محوله خود در فدراسیون مربوطه را به بالاترین جمع تصمیم گیر بازی‌ها نسبت دهد.
نکته قابل تأمل دیگر زیر سوال بردن جایگاه قانونی ستاد عالی بازی‌ها از آقای عزیزی است. ستادی که با محوریت و ریاست وزیر ورزش و جوانان، مسئولان کمیته المپیک و کمیته ملی پارالمپیک در راستای بهره مندی از خرد جمعی و تصمیم گیری کارشناسی شکل گرفته و اداره می‌شود و شایسته نیست بعد از سال‌ها فعالیت چون برخی تصمیمات و مصوباتش برخلاف منافع برخی افراد است زیر سوال برود. چرا که این ستاد تلاش نموده تا نشان دهد حتی با نگاه حمایتی بر روی رشته‌هایی که شانس مدال هم ندارند توجه دارد که البته همین توجه هم بستگی به عملکرد گذشته و یا رنکینگ آن رشته در عرصه بین المللی دارد که نگاهی به عملکرد گلف و رنکینگ جهانی خود گویای تصمیمات ستاد مبنی بر عدم اعزام به بازی‌های آسیایی اس. درست به همین دلیل است که بنا بر اذعان صحبت‌های آقای عزیزی حضور گلف با رنکینگ پایین جهانی در هانگژو منطقی نبوده و حضور گردشگر در این بازی‌ها محسوب می‌شود.
بدون تردید شفافیت در اجرای امور یکی از مبانی مهم کمیته ملی المپیک بوده بطوری که به عنوان تنها نهاد ورزشی در کشور هر دو هفته یکبار دبیر کل و سخنگوی آن که اتفاقاً سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی هانگژو نیز می‌باشد در حضور اصحاب رسانه ضمن بیان مصوبات و برنامه‌های اجرایی کمیته پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه نیز می‌باشد و در صورت لزوم اسامی نفرات و همراهان اعزامی به بازی‌ها بعد از تأیید نهایی ستاد عالی، وزیر محترم ورزش، شورای برون مرزی و هیأت اجرایی بر روی خروجی سایت قرار خواهد داد.
جان کلام آنکه کمیته ملی المپیک و ستاد عالی به رغم تاکید بر اعزام کاروان کیفی به بازی‌های آسیایی هانگژو باز هم نگاه حمایتی به برخی رشته‌های اعزامی داشته و اگر رشته‌ای همچون گلف جایی در بین کاروان اعزامی به هانگژو ندارد بهتر است بجای فرار رو به جلو و توپ را در زمین دیگران انداختن، نگاهی به عملکرد خود در سال‌های گذشته و رنکینگ فعلی رشته خود بیندازد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=46482

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.