به گزارش خبرنگار مهر، آیین رونمایی از طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه‌های ایران (فیزیکال فیتنس) عصر امروز دوشنبه نهم خرداد در سالن شماره دو آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

در این مراسم که با حضور افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی و فرخ کیا رئیس انجمن آمادگی جسمانی و نسیم بن یعقوب نایب رئیس بانوان فدراسیون همگانی برگزار شد، از سه چهره ماندگار آمادگی جسمانی کشور که سابقه حضور در کادر تیم های ملی رشته های مختلف ورزش ایران را دارند تجلیل شد.

دکتر مرتضی بهرامی نژاد، ولی الله صالح نیا مربی سابق تیم فوتبال استقلال و زهرا حسینی مربی و مدرس آمادگی جسمانی کشور اساتیدی بودند که از سوی انجمن آمادگی جسمانی تجلیل شدند. همچنین از حسین توکلی قهرمان وزنه برداری جهان و مجید خدایی دو سفیر آمادگی جسمانی نیز تجلیل شد.

نخستین دوره لیگ آمادگی جسمانی باشگاههای ایران که یکی از طرح های مصوب وزارت ورزش و جوانان است از سوی انجمن آمادگی جسمانی کشور در چهار مرحله برگزار خواهد شد که دو مرحله ابتدایی آن تیرماه سالجاری برگزار خواهد شد.

هشدار افشین ملایی: حادثه «متروپل» در انتظار ساختار اجتماعی ایران

افشین ملایی در آیین رونمایی از طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های کشور با اشاره به اینکه فدراسیون ورزش های همگانی تمام دغدغه خود را برای ایجاد حساسیت در عناصر حاکمیتی و چهره های شاخص کشور به کار گرفته تا ملت ایران را در جریان بحران پیشرو قرار گیرند، اظهار کرد: موفقیت در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمند سلامت و تندرستی مردم و است و با یک جامعه ناسالم از نظر جسمانی نمی توان در شاخص های کلان موفق بود.

وی ادامه داد: بر اساس آمار در سلامت ملت ایران غفلت به عمل آمده است و به دلیل سیاست غیر هوشمندانه جامعه مبتلا به کم تحرکی شده است، مسئله ای که عامل اصلی مرگ و میر در چند سال گذشته است.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با بیان اینکه در کشور ما بیش از ۵ میلیون نفر دچار دیابت و ۸ میلیون نفر در مرحله پیش دیابت قرار دارند، عنوان کرد: این میزان از جمعیت ۸۴ میلیون نفری، آمار تلخ و تکان دهنده است و متاسفانه از منابع مالی که باید صرف درمان شود، ۴ میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیر مستقیم صرفا هزینه درمان این بیماری می شود.

ملایی با بیان اینکه بیش از ۳۰ میلیون ایرانی ایرانی در معرض فشار خون بالا هستند، عنوان کرد: توسعه ورزش همگانی به عنوان اولویت اصلی در راس سیاست ها قرار نگرفته است و اگر همین مسیر را ادامه دهیم رسالت ورزش کشور را تحت الشعاع قرار داده ایم.

هشدار افشین ملایی: حادثه «متروپل» در انتظار ساختار اجتماعی ایران

وی افزود: فرهنگ ورزش کردن در کشور باید توسعه پیدا کند باید بدانیم که قبل کرونا صرفا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار ورزشکار سازمان یافته داشته ایم که کمتر از ۴ درصد جمعیت کشور است و سوال اینجاست که چرا سایر افراد به صورت منظم و سازمان دهی شده ورزش نکنند؟

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های مختلف برای توسعه ورزش همگانی استفاده کنیم و در مسیر توسعه سلامت و تندرستی ملی گام برداریم، گفت: فدراسیون های ورزشی باید با تقویت رویکرد قهرمانی به گسترش مخاطبان خود کمک کنند.

ملایی ادامه داد: در کشور آلمان بیش از ۹۱ هزار باشگاه و ۱۱ میلیون ورزشکار سازمان دهی شده فعالیت می کنند و در بهترین حالت کشور ما دارای ۲۶ هزار باشگاه است! بنابراین مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران باید به مقوله سلامت به صورت ویژه توجه کنند و در صورتی که به بحران کم تحرکی توجه نشود، حادثه متروپل در انتظار ساختار اجتماعی کشور خواهد بود.

همچنین حسین توکلی، قهرمان اسبق المپیک در رشته وزنه برداری در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه همه افراد نمی توانند ورزش حرفه ای را دنبال کنند، گفت: مردم باید از امکان ورزش کردن برخوردار باشند و این اتفاق سلامت جسمانی و روانی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

هشدار افشین ملایی: حادثه «متروپل» در انتظار ساختار اجتماعی ایران

جزییات برگزاری طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های ایران

فرخ کیا، رییس انجمن آمادگی جسمانی با اشاره به اینکه طرح ملی لیگ آمادگی جسمانی باشگاه های کشور از چهارم تیر ماه در بخش بانوان و آقایان برگزار می شود، گفت: این رویداد در چهار فاز برگزار می شود که مرحله اول در سطح باشگاه ها برگزار و در پایان مرحله اول از یکصد باشگاه برتر که بیشترین مخاطب را داشته باشند، تقدیر خواهد شد و در فاز دوم طرح به صورت متمرکز از سوی تمامی باشگاه ها در سطح شهرستان ها دنبال می‌شود و تیم های خود را شرکت می دهند و در مرحله سوم این طرح در سطح استانی خواهد بود و مرحله چهارم به صورت المپیاد در سطح کشور برگزار می شود.

وی با قدردانی از حامیان انجمن آمادگی جسمانی برای برگزاری نخستین لیگ باشگاه های کشور گفت: وظیفه خودم می دانم از شرکت صنایع غذایی آرامش و مهندس حسین رضوانی مدیرعامل این شرکت به خاطر حمایت هایی که داشتند، تشکر کنم.

هشدار ملایی نسبت به کم تحرکی و رونمایی از لیگ آمادگی جسمانی ایران

کیا همچنین از دکتر شجاع پوریان رئیس هیات ورزشهای همگانی استان تهران و دکتر علیرضا رحمتی رئیس هیات ورزشهای همگانی استان البرز که پنج عنوان قهرمانی کشتی پیشکسوتان را در کارنامه دارد نیز قدردانی کرد. همچنین از حسین نظری رئیس هیات همگانی غرب کرج و مربی تیم ملی کشتی پیشکسوتان ایران در مسابقات جهانی یونان، داودآبادی نایب رئیس هیات همگانی البرز، تیم فیزیکال فیتنس بانوان استان البرز ، دکتر اکبرزاده هیات رئیسه انجمن، خانم جوادی نایب رئیس و جعفر نوری دبیر هیات همگانی غرب کرج، دکتر مهدوی سرپرست سازمان ورزشهای تفریحی و رقابتی فدراسیون ورزشهای همگانی و خانم زهرا اسفندیاری دبیر انجمن آمادگی جسمانی کشور و خانم سلیمی مسئول کمیته داوران انجمن نیز قدردانی می کنم.

منبع : مهر