• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳

هدف نهایی طب ایرانی صرفا درمان دارویی نیست

  • 12 آذر 1402 - 0:01
هدف نهایی طب ایرانی صرفا درمان دارویی نیست

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین رضایی زاده، در جلسه کشوری برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت، اظهار داشت: آموزه‌های طب ایرانی مبتنی بر پیشگیری و ارتقا سطح سلامت افراد با سبک زندگی سالم است و به عنوان یک پزشک باید بر روی حفظ سلامت و ارتقا آن تمرکز کنیم؛ خصوصاً متخصصان طب ایرانی باید به این نکته توجه بیشتری داشته باشند زیرا هدف غایی ما صرفاً درمان‌های دارویی نیست.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به برنامه‌های مختلفی که مرتبط با سبک زندگی در کشورهای دنیا حال اجرا است به دهکده‌ها و مدرسه‌های سلامتی اشاره کرد که توسط سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از نهادها و مراکز تحقیقاتی دنیا در حال توسعه است.

رضایی‌زاده، موضوع سلامت و خصوصاً آشپزی سالم و آشپزی طبی را مورد توجه مراکز بزرگ علمی تحقیقاتی دنیا دانست و عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مراکز علمی دنیا، مرکز ملی طب مکمل و سلامت تلفیقی آمریکا است که چهار دوره برنامه استراتژیک در خصوص رفتارهای سلامتی و سبک زندگی نوشتند. همچنین آشپزخانه‌های سلامت و آشپزی طبی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های موفقی که در دنیا وجود دارد برنامه‌های ۱۰ ساله اصلاح سبک زندگی ادغام یافته در نظام سلامت (Healthy People) آمریکا است که با هدف ارتقا سطح سلامت مردم تدوین و اجرا می‌شود.

رضایی زاده با اشاره به اینکه از سه سال پیش دانشگاه هاروارد سندی را تحت عنوان راهنمای سلامتی منتشر می‌کند که مبتنی بر تدابیر حفظ الصحه است، گفت: در این سند تدابیر ورزش، خواب و غذا مورد توجه بیشتری قرار دارد و هر سه سال هم با همین شعار به روز رسانی می‌شود. همچنین مفهوم آشپزخانه سالم یا آشپزی سالم که به تدبیر منزل برمی‌گردد مورد توجه زیادی قرار دارد به طوری که بر روی تربیت سرآشپز سالم کار می‌شود.

رضایی زاده با بیان اینکه تا ۱۰ -۱۵ سال پیش از واژه اصلاح سبک زندگی استفاده می‌شد اما مدتهاست که از واژه پزشکی سبک زندگی استفاده می‌شود؛ خاطرنشان کرد: در حال حاضر پزشکی مبتنی بر سبک زندگی یک تخصصی است و انجمن‌های ملی و بین المللی متعددی در کشورهای مختلف در این خصوص وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت، یادآور شد: کل حوزه درمان دارو و فناوری پزشکی تنها ۲۵ درصد در سلامت جوامع نقش دارد و قسمت عمده آن به سبک زندگی مردم بر می‌گردد و اینکه فرد کجا به دنیا آمده و کجا زندگی کرده و در کجا درس خوانده و اینکه چقدر احساس امنیت و آرامش و رفاه دارد؛ اینها عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت هستند که بسیار اهمیت دارند.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل در پایان گفت: این مفاهیم که امروزه در دنیا مورد توجه قرار گرفته پایه و اساس مکتب طب ایرانی نیز هست اما متأسفانه در جامعه ما کمرنگ شده؛ استفاده از این آموزه‌ها و آموزش آن‌ها و ورود مجدد آنها به فرهنگ مردم امری بسیار ضروری است. ابتدا باید خودمان کم کم این آموزه‌ها را وارد سبک زندگی کنیم تا دیگران نیز به مرور رعایت کنند.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=50882

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.