جواد نکونام درخصوص آخرین وضعیت برای ادامه همکاری با تیم فولاد، اظهارکرد: قطعا این آخرین مصاحبه من خواهد بود زیر می‌دانید من زیاد اهل مصاحبه نیستم اما تمام این صحبت ها را برای روشن شدن ذهن فوتبال ایران و هواداران فولاد خوزستان انجام می‌دهم. هوادارانی که من سه سال و دو لیگ در آن جا بودم و در کنار این مردم هم شادی را تجربه کردیم و هم غمگینی را و در نهایت فکر می‌کنم موفق بودیم. ما در این دو فصل با دست خالی و شرایط خیلی خاص و بسته توانستیم یک مقام سومی و یک قهرمانی را بیاوریم. ما در لیگ نوزدهم که سوم شدیم، برنامه‌مان این بود که تیم را زود ببندیم و بازیکنان مدنظر را جذب کنیم تا بتوانیم تیم خوبی ببندیم. این کار را انجام دادیم و در نهایت فکر می‌کنم موفق بودیم و توانستیم با توجه به بودجه‌ای که داشتیم بازیکنان خودمان را بگیریم. البته همان زمان هم با پنج تیم اصلا قابل مقایسه نبودیم و اکنون علاوه بر این تعداد تیم، یکسری تیم‌ها هم به ما نزدیک شده‌اند و این شرایط را برای ورود به نقل و انتقالات سخت می‌کند.

باشگاه حق دارد هر مربی که می‌خواهد جذب کند

به گزارش ایسنا، وی  بیان کرد: اولا من خیلی روشن و شفاف بگویم که باشگاه حق دارد هر مربی که می‌خواهد را جذب کند و من هم با این که سه پیشنهاد داشتم اما هیچ کدام را انتخاب نکردم. اولا شرایطی که می‌خواستم فراهم نبود و دوم این که دوست نداشتم به تیم دیگری بروم و می خواستم اگر قرار است در تیمی کار کنم، فولاد باشد و شرایط برایم خوب باشد و این ها به خاطر حضور تیم در آسیا، هواداران و شرایط خوب مان است.

منتظر پاسخ باشگاه هستم

نکونام عنوان کرد: دوشنبه هفته گذشته یک هفته پس از قهرمانی فولاد در شرایطی که در مسافرت بودم به احترام آقای گرشاسبی در جلسه‌ای حاضر شدم و در تهران با حضور او و یکی از اعضای هیات مدیره جلسه خوبی برگزار کردیم. من تا پیش از این افتخار همکاری با آقای گرشاسبی را نداشتم اما در صحبتی که با دوستان مشترک داشتیم، ذکر و خیر او را شنیده بودم در این جلسه من ۱۳ مورد نگرانی‌ خودم را درمورد تیم و باشگاه اعلام کردم و حتی لیست بازیکنان را هم دادم و به قرارداد خودم رسیدیم که هم باشگاه پیشنهاد خودش را داد و هم من پیشنهادم را اعلام کردم و قرار شد هیات مدیره جلسه‌ای بگذارد. حتی وکیل من به باشگاه اعلام کرد که شرایط از طرف ما برای مذاکره و تخفیفی که از سوی هر دو طرف بر سر مبلغ قرارداد است، باز است. تا ظهر روز گذشته هیچ کس از طرف باشگاه فولاد با من تماس نگرفت. البته بعد از ظهر دیروز با من تماس گرفتند. همچنین در حالی که بعد از جلسه هفته قبل اعلام کردند، قرار است نکونام ۴۸ ساعت دیگر پاسخ دهد، همان موقع وکیل من مصاحبه کرد و گفت چنین چیزی نیست و ما شرایط را اعلام کرده‌ایم و باشگاه باید پاسخ بدهد.

نباید بازیکنان فولاد را تقدیم رقبا کنیم 

وی گفت: روز گذشته نیز با آقای گرشاسبی صحبت های بسیار خوبی داشتیم و با وجود این که قراردادی نداشتم، لیست بازیکنان را دادم چون اعتقادم این است کار تیم باید جلو برود و این حق مردم خوزستان است که بازیکنان تیم شان حفظ شود. خدا را  شکر می کنم که ما توانستیم به صورتی کار کنیم که اکنون بازار نقل و انتقالات دست بازیکنان فولاد است و همه تیم های بزرگ دارند دست روی بازیکنان فولاد می‌گذارند. دقیقا مثل اتفاقی که برای تیم ما در نساجی افتاد و بازیکنان نساجی به تیم های استقلال، سپاهان و پرسپولیس رفتند. اکنون نیز این اتفاق برای من در فولاد افتاده است و بازیکنانم در حال رفتن به  استقلال، پرسپولیس، سپاهان و گل گهر هستند. حق طبیعی این تیم ها است ولی صحبت من این است که نباید بازیکنان خودمان را تقدیم رقبای مان کنیم و بعد با بازیکنانی با مبالغ بالاتر مذاکره کنیم. اکنون بازیکنان ۱۲ و ۱۴ میلیارد پیشنهاد می‌دهند و این پول را هم به این بازیکنان می‌دهند. ما توان رقابت با این تیم ها را نداریم. صادقانه بگویم که ما با ۵ تیم اول اصلا نمی‌توانیم رقابت کنیم.

در جلسه فردا شرکت نمی کنم

نکونام افزود: فصل گذشته تیمی بود که ۲۳ بازیکن خرید ولی من که فقط نیم فصل اول توانستم هفت بازیکن جذب کنم، چطور می توانم با این تیم ها رقابت کنم؟ البته لطف خدا شامل حال ما شد و در دومین سال حضورمان در فولاد توانستیم قهرمان جام حذفی شویم ولی اکنون بازیکنان خوب مان یعنی زبیر نیک نفس، فروزان، آقاسی و مهران درخشان مهر رفته‌اند و چند بازیکن هم به احترام من نرفته‌اند. دیشب بعد از صحبت با آقای گرشاسبی، اعلام کردم که دو سه بازیکن مانده‌اند و با آن ها صحبت صحبت کنید و گفتم با بازیکنان خودمان صحبت کنید تا بتوانیم تیم را شکل دهیم. قرار شد روز دوشنبه من به تهران بیایم و صحبت کنیم و کار نهایی شود اما امروز دیدم عارف آقاسی به استقلال رفت یا بازیکنی که مدنظرم بود به فلان تیم رفت. یک بازیکن دیگر هم جذب استقلال شد. همه بازیکنان تیم من دارند جدا می‌شوند. یک سوال از شما دارم. اگر بخواهم بازیکنی مثل فرشاد احمدزاده بگیریم چقدر باید هزینه کنیم؟ وقتی تیم‌های دیگر به بازیکنان من ۸ تا ۱۲ میلیارد می‌دهند من چگونه باید با آن ها رقابت کنم؟ قرار بود فردا به تهران بیایم تا صحبت نهایی را انجام دهیم اما با اتفاقاتی که رخ داده است، من در جلسه فردا شرکت نمی‌کنم.

من حسن نیت‌ام را ثابت کرده‌ام

وی عنوان کرد: بازیکنان باهوش هستند و وقتی احساس کنند قراردادشان و شرایط مالی شان مثل سال قبل نخواهد بود و شاید باشگاه نمی‌خواهد بودجه‌ای تامین کند، آن ها هم یکی یکی در حال جدا شدن هستند. من چند ساعت پیش با آقای گودرزی یکی از اعضای هیات مدیره تماس گرفتم که پشت خط او بودم و بعد هم تماس نگرفت. با آقای گرشاسبی هم تماس گرفتم که تلفن ایشان نیز اشغال بود. تمام نگرانی من فولاد و تیمم بود اما به خاطر اتفاقاتی که رخ داد، فردا قطعا تهران نخواهم رفت و در جلسه شرکت نمی کنم. اگر قرار است کاری انجام شود، باشگاه باید انجام دهد چون من هر کاری که لازم بود را انجام داده‌ام. من حسن نیت‌ام را ثابت کرده‌ام و این را فقط به خاطر هواداران فولاد می‌گویم چون آن ها حق دارند تیم خوب و با شرایط خوب داشته باشند. فردا که به آن جا بروم همه از من توقع دارند و هیچ کس دیگری را نمی‌شناسند.

با تلفنی صحبت کردن کار جلو نمی‌رود

نکونام گفت: مردم خوزستان نمی‌خواهند تیم‌شان که امسال قهرمان شده است، در لیگ بیست و یکم زنگ تفریح شود، دهم شود یا در جام حذفی، حذف شود. من هم چنین چیزی را نمی‌توانم تحمل کنم. من در سطح بالای فوتبال بازی کرده‌ام و مربیگری ام هم خدا را شکر فعلا بد نبوده است، هر چند باید کارشناسان نظر بدهند. نمی‌توانم حیثیتم را بگذارم و بگویم تازه شروع می‌کنم. من وقتی با نساجی شروع کردم، یک روز می‌بردیم و یک روز می‌باختیم و در حالی که تنها شش بازیکن لیگ برتری داشتیم، نهم شدیم اما اکنون نمی‌توانم تیم فولاد را نهم و دهم کنم. اگر احساس می‌کنند نفر دیگری می‌تواند فولاد را به منزل برساند، ان شاءالله بتواند این کار را انجام دهند. به هر حال با این شرایط فولاد، کار بسیار سخت است و بزرگترین مشکل هم این است که تیم اصلا بی برنامه است و با تلفنی صحبت کردن کار جلو نمی‌رود. من روز اول لیست دادم. من دیشب نیز اعلام کردم، فلان بازیکن مان دارد می‌رود و امروز رفته است. من چه کاری باید انجام بدهم؟ اصلا من در باشگاه کاره‌ای نیستم و فقط باید اعلام کنم کدام بازیکن را می‌خواهم و کدام بازیکن را نمی‌خواهم. آقای گرشاسبی چون به باشگاه دیر آمد تا با شرایط آشنا شوند این اتفاقات افتاد و در این جا به جایی باشگاه متضرر شد. من با بازیکنان هم که صحبت می‌کردم، می‌گفتند شاید ما تا ۱۰ سال آینده نتوانیم به استقلال، پرسپولیس و تیم ملی برویم و الان نمی‌توانیم این فرصت را از دست بدهیم. من به این بازیکنان چه باید می‌گفتم؟ باید بگویم به خاطر من صبر کنید و آینده‌تان را به خطر بیندازید؟ بازیکن این کار را نمی‌کند.

تصمیم نهایی برای ادامه همکاری دست من نیست

وی در پاسخ به این سوال که صحبت های شما بوی جدایی می دهد، گفت: تصمیم نهایی دیگر دست من نیست. من کاری از طرف باشگاه ندیدم. آقای گرشاسبی لطف داشت و تلفنی با من صحبت کرد. خیلی تلاش کردند، شرایط را درست کنند اما به خاطر تغییر و تحولات، شرکت فولاد خوزستان و رییس هیات مدیره باشگاه باید در طول فصل تصمیم می‌گرفتند که نکونام با توجه به عملکردش باید بماند یا برود. هر کس در نقل و انتقالات زود شروع کند، موفق می‌شود. کاری که سال گذشته ما انجام دادیم و در نهایت به موفقیت رسیدیم. الان پنج نفر از ستاره‌های تیم ما رفته‌اند و چهار نفر هم فعلا به خاطر من منتظر هستند اما پشت در و آماده رفتن‌اند. این بازیکنان می‌گویند ما قهرمان شدیم اما اگر امسال نخواهیم برای قهرمانی و کسب سهمیه بجنگیم باید برای چه بمانیم؟ می‌رویم جای دیگر تا پول بگیریم. در فولاد حداقل با رقبا می‌جنگیم. دیدید در لیگ هم با یک امتیاز کمتر ششم شدیم. اما امسال با این وضعیت چطور باید با رقبا بجنگیم؟

برای به دست آوردن افتخار باید پول خرج کرد

نکونام بیان کرد: امسال با این شرایطی که پیش آمده و بازیکن هشت و دوازده میلیاردی من چطور باید با رقبا بجنگم؟ دروازه‌بان من بلافاصله بعد از قهرمانی فولاد با تیمی دیگر قرارداد بست. قطعا شرایط خوبی برایش پیش آمده که رفته و نوش جانش. من واقعا برای تیم‌هایی که خوب هزینه می‌کنند تا تیم قدرتمند داشته باشند، احترام قائلم و به آن ها خسته نباشید و تبریک می‌گویم. فوتبال حرفه‌ای همین است. به خاطر چه چیزی منچسترسیتی و لیورپول نتیجه می‌گیرند؟ به خاطر این که خوب هزینه می‌کنند. از آن طرف رئال مادرید پول خرج نکرد و نتیجه نگرفت. شما باید برای به دست آوردن افتخار پول خرج کنید. الان در باشگاه فولاد همه بازیکنان حراج شدند. بازیکنی که قراردادش ۲ میلیارد تومان بود و می‌توانستیم با چهار، پنج میلیارد با او قرارداد امضا کنیم، از دست دادیم و آن را به تیم رقیب دادیم و باید الان ۱۰ میلیارد پول بدهیم و بازیکنی را بگیریم که شاید نتواند با شرایط تیم ما آشنا شود.

از دوشنبه گذشته تا دیروز هیچ اتفاقی در تیم ما نیفتاده است

وی که در یک گفتگوی رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: متاسفانه از دوشنبه هفته گذشته تا دیروز هیچ اتفاقی در تیم ما نیفتاد و الان هم فقط به خاطر هواداران صحبت کردم. بعد از این که قهرمان شدیم آن ها با پیام های شان من را سورپرایز کردند اما من باید جوابگوی این عزیزان هم باشم. من از دوشنبه هفته پیش برنامه‌ام را دادم. درباره مبالغی هم که درباره پیشنهاد من اعلام می شود اولا دروغ است و تکذیب می‌کنم و دوم این که می‌توانستیم بنشینیم و با هم صحبت کنیم. به نظرم باشگاه اشتباه کرد. راهی که رفته شد، اشتباه بود و اکنون نیز جبران ناپذیر است. اگر قرار بود قرارداد نکونام پنج میلیارد گران‌تر شود الان باشگاه به خاطر پنج بازیکنی که از دست داده باید ۲۰ میلیارد ضرر و زیان دهد زمان طلایی را هم از دست داده‌ایم و بازیکنی که مدنظر سرمربی هم بوده، جذب نشده است. من باید این ها را بگویم چون مسئولیت فنی با من است. سال گذشته این حرف ها را نزدم چون همه چیز درست بود. دیروز من سه مرتبه صحبت های خوبی با آقای گرشاسبی داشتم و ۱۰ شب نیز با آقای گودرزی صحبت کردم و امروز هم مجددا صحبت کردم و گفتم فلان بازیکن با فلان تیم قرارداد بسته است که اظهار بی اطلاعی کرد اما بعد دیدند که این اتفاق افتاده  است. وقتی من زنگ زدم، دیگر به من زنگ نزدند. این ها چیزهایی است که مردم باید بدانند که اولا کار باید حرفه‌ای باشد و دوما این که همه باید مسئولیت‌پذیر باشیم و مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهیم را بپذیریم. اگر بازیکنی مدنظر من است، مسئولیتش با من است و اگر باشگاه نتواند این بازیکن را جذب کند، مسئولیتش با باشگاه است. من هم چون هواداران عزیز نگرانند این صحبت ها را کردم و قطعا تا قرارداد ببندم یا نبندم این آخرین مصاحبه من خواهد بود. اولین نکته ای که به باشگاه اعلام کردم، این بود که هدفم این است تیمم از مرحله گروهی صعود کنم اما آیا با این شرایط من می‌توانم؟ سال گذشته با آن بازیکنان نتوانستم امسال که این بازیکنان را از دست دادم، چطور می توانیم؟

انتهای پیام