به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده توسط یک شرکت تحقیقاتی بازار مستقر در لندن، بیش از ۶۷ درصد از ساکنان بریتانیا انتظار دارند با مشکلاتی شدیدی در پرداخت قبوض گرمایشی و برق روبرو شوند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که هزینه زندگی مهمترین نگرانی برای ۵۸ درصد از شهروندان بریتانیایی است.

بیش از ۸۰ درصد از ۱۶۴۲ فرد مورد بررسی در ایتالیایی به پرسشگران گفتند که از خریدهای بزرگ اجتناب می‌کنند، از طرف دیگر ۵۵ درصد از این افراد در حال برنامه ریزی برای کاهش هزینه‌های فعالیت‌های اوقات فراغت هستند. حدود ۳۷ درصد نیز گفتند که سعی خواهند کرد در خرید و پوشیدن لباس نو صرفه جویی کنند.

در همین حال، تنها ۳۱ درصد از پاسخ دهندگان، اوکراین را به عنوان دلیل اصلی نگرانی ذکر کردند. نزدیک به یک سوم از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که بحران در این کشور اروپای شرقی و تحریم‌های غرب ضد روسیه، تاریخ بازنشستگی آنها را به عقب می‌اندازد.

تنها ۷ درصد از پاسخ دهندگان نگران تغییرات آب و هوایی بودند و ۳ درصد از پاسخ دهندگان همه گیری ویروس کرونا را دلیلی برای نگرانی خود ذکر کردند.

در شش ماه گذشته، اروپا با بحران انرژی بی‌سابقه‌ای دست و پنجه نرم کرده است که قیمت‌های گاز، بنزین و برق را به سطوح بالایی رسانده است.

تحریم‌های اخیر علیه روسیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در اوکراین وضعیت را بدتر کرده است زیرا نگرانی‌ها در مورد امنیت انرژی در منطقه عمیق‌تر شده است چون روسیه همچنان بزرگترین تأمین کننده انرژی این قاره است.

منبع : مهر