• امروز : پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲

مربیان مطرح در والیبال ایران دستیار نمی‌شوند/ ضعف بزرگ تیم ملی

  • 24 مرداد 1402 - 13:56
مربیان مطرح در والیبال ایران دستیار نمی‌شوند/ ضعف بزرگ تیم ملی

به گزارش خبرنگار مهر، چهار روز دیگر مسابقات والیبال قهرمانی آسیا با حضور ۱۸ تیم به میزبانی ارومیه برگزار خواهد شد. شاگردان عطایی برخلاف لیگ ملت‌ها در مسابقات قهرمانی آسیا با تمام توان ظاهر خواهند شد تا بتوانند جام قهرمانی را در ایران نگه دارند و با کسب امتیاز از این مسابقه در رنکینگ جهانی ناکامی لیگ ملت‌ها را جبران کنند.
البته ملی‌پوشان والیبال کار راحتی پیش رو ندارند، چرا که تیم والیبال ژاپن شگفتی‌ساز لیگ ملت‌ها، با تمام توان در این مسابقات شرکت خواهد کرد و جنگ قدرت والیبال آسیا در ارومیه به نمایش گذاشته می‌شود. پس از نتایج ضعیف تیم در لیگ ملت‌ها کادرفنی تیم ملی تا حدودی دستخوش تغییر شد و حالا باید دید با وجود این تغییرات، تیم ایران چه عملکردی در مسابقات قهرمانی آسیا خواهد داشت.
آکو کریمی جوان‌ترین مربی ایرانی است که در حال حاضر در تیم کالسیت‌والی اسلوونی دومین تیم پرافتخار این کشور حضور دارد. این تیم به همراه مربی جوان ایرانی توانست عنوان نایب قهرمان لیگ برتر، جام حذفی و اروپای مرکزی را به دست بیاورد. با او در مورد شرایط والیبال ایران در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا صحبت کردیم که متن این مصاحبه به شرح زیر است:
* خبرگزاری مهر: تیم ملی در آستانه مسابقات قهرمانی آسیاست این رقابت را چطور می‌بینید؟
– آکو کریمی: امتیاز مسابقات قهرمانی آسیا در رنکینگ جهانی حساب می‌شود بنابراین این مسابقات اهمیت زیادی دارد. موفقیت برای تیم ملی از لحاظ روحی و جهت ایجاد خودباوری در بازیکنان بسیار حائز اهمیت است. شاید جدی‌ترین حریف‌های ما در این مسابقات تیم‌های ژاپن و چین باشند و اگر ژاپن با ترکیب کامل حضور پیدا کند، کار را برای ما سخت خواهد کرد. شاید قهرمانی در این رقابت‌ها بتواند فضای کار برای کادر فنی را هم کمی راحت‌تر کند و از فشارها بکاهد.
* ژاپن در لیگ ملت‌ها شگفتی‌ساز شد، با وجود این قدرت آسیایی فکر می‌کنید زنگ خطر برای والیبال ایران به صدا درآمده است؟
– ژاپن در لیگ ملت‌های والیبال واقعاً شگفتی‌ساز بود و حتی خیلی از مربیان دنیا پیش‌بینی می‌کردند این تیم فینالیست شود. من شنیدم ژاپن قرار است با تیم کامل به ارومیه بیاید که در این صورت کار برای ایران سخت خواهد شد. البته باتوجه به امتیاز میزبانی، بازیکنان می‌توانند با همدلی و اتحاد و کمک به هواداران ارومیه این تیم را شکست دهند. اما با توجه به سرمایه‌گذاری که ژاپن در چند سال اخیر روی والیبال داشته آن‌ها رقیب جدی برای ایران محسوب می‌شوند، بازیکنان ایران هم در لیگ‌های معتبر دنیا حضور ندارند و این امر آسیب‌زا خواهد بود.

* تیم ملی در لیگ ملت‌ها عملکرد دور از انتظاری داشت ضعف اصلی تیم چه بود؟
– تیم جنگندگی و تمرکز کافی نداشت و بازیکنان در امتیازات پایانی دچار مشکل می‌شدند و در توپ‌های برگشتی هم تاکتیک مشخصی نداشتند. برخی بازیکنان و به خصوص پاسورها هم آمادگی فیزیکی صد درصدی را نداشتند. نکات زیادی وجود داشت و امیدوارم برای قهرمانی آسیا روی این نقاط ضعف کار کرده باشند و با قدرت همه در کنار هم برای قهرمانی تلاش کنیم.
* بعد از لیگ ملت‌ها صحبت از تغییر و تقویت کادرفنی به میان آمد به نظر شما جذب مربی خارجی درجه یک به عنوان دستیار چقدر ممکن است؟
– به نظرم عطایی بهترین گزینه ایرانی برای هدایت تیم ملی در این بازه زمانی است که فدراسیون هم از مربی ایرانی خود حمایت کرد. اما فکر می‌کنم تصمیم بر این شده که از مربیان درجه یک دنیا به عنوان دستیار استفاده کنند، با همه احترامی که برای مربیان ایرانی قائل هستم و خودم را یکی از آن‌ها می‌دانم، اما بعید می‌دانم مربیان مطرح در والیبال دنیا به عنوان دستیار در تیم ملی حضور پیدا کنند. در هر صورت هر اتفاقی که در کادرفنی رخ می‌دهد باید با تفکر سرمربی همسو باشد.
* روزهای پرفشاری پیش رو تیم ملی والیبال ایران است، به نظر شما حضور در بازی‌های آسیایی ضروری است؟
– والیبال ایران نیاز به تشکیل تیم ملی “ب” دارد. در واقع باید بازیکنانی که از ترکیب تیم ملی خط خوردند به همراه بازیکنان جوان‌تر زیر نظر یک مربی بزرگ و درجه یک کار کنند و برای آن‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت در نظر گرفته شود و به مسابقات آسیایی اعزام شوند. حضور تیم اصلی در مسابقات آسیایی با توجه به اینکه ۴ روز بعد از آن هم مسابقات انتخابی المپیک پیشرو است کار را سخت می‌کند. بازیکنان باید با ریکاوری کامل در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کنند.
* سطح کیفی لیگ‌برتر والیبال کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
– متأسفانه برخی از کارشناسان سعی دارند سطح لیگ برتر والیبال ایران را به علت صرف هزینه‌های غیرمعقول بالاتر از واقعیت و آن چه که هست معرفی کنند و بازیکنان را از حضور در لیگ‌های کشورهای اروپایی دلسرد کنند که این موضوع قطعاً در آینده بازیکنان جوان در میدان‌های بین‌المللی تأثیر منفی خواهد گذاشت. باشگاه‌های لیگ‌برتری باید شرایط را برای حضور استعدادهای جوان بیشتر فراهم کنند تا رقابت بین بازیکنان و مربیان در لیگ بیشتر شود. برگزاری لیگ رده‌های سنی در کشور به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده امری حیاتی است.
* تغییراتی در کادرفنی به وجود آمد و افشاردوست هم کناره‌گیری کرد، به نظر شما تصمیمات درستی بود؟
– محمود افشاردوست سرمایه ملی والیبال کشور است و در حال حاضر مدرس مربیگری فدراسیون جهانی است. حضور افشاردوست باعث نزدیکتر شدن کادرفنی و بازیکنان شده بود. به نظر من هیچ کدام از اعضای تیم حق ندارد که در رسانه‌ها در مورد کادرفنی نظر بدهند و این سرمربی تیم است که با توجه به نیاز خود و در نظر گرفتن تمام مسائل همکاران خود را انتخاب می‌کند. متأسفانه فشارهای موجود و در کنار آن عدم حمایت از افشاردوست را نپسندیدم، هرچند در دو سال گذشته شاهد تغییرات زیادی در میان کمک‌مربیان تیم ملی بودیم.

* فعالیت شما در کشور اسلوونی که شاهد پیشرفت چشم‌گیر والیبال این کشور هستیم، به چه صورت است؟
– من در رده پایه در اسلوونی فعالیت می‌کردم. ۴ بازیکنان نوجوان و جوان که با من کار می‌کردند هم اکنون در تیم ملی اسلوونی توپ می‌زنند و جز نفرات اصلی انتخاب شدند. در دو باشگاه شناخته شده و برتر اسلوونی فعالیت کردم و چندین مقام به دست آوردیم. در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و چلنچ کاپ هم به عنوان مربی روی نیمکت حضور داشتم. به عنوان سرمربی هم در زیر گروه دسته یک اسلوونی کار را شروع کردم و با قهرمانی به همراه تیم لیوبلیانا در دسته یک این کشور حاضر شدیم و سال قبل با نایب قهرمانی از صعود به لیگ‌برتر بازماندیم.
* با این شرایط آیا تاکنون فدراسیون والیبال ایران پیشنهاد همکاری در برخی رده‌های سنی را به شما داده است؟
– در دو سال گذشته پیشنهادی مطرح شد که متأسفانه شرایط حضورم فراهم نشد. امیدوارم هر زمانی که بتوانم بدون چشم‌داشت در خدمت والیبال ایران باشم.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=46407

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.