محمد تقی منوچهری در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گلخانه است و طی سال‌های گذشته شاهد افزایش چشمگیر سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای در استان هستیم.

وی به کیفیت بالای محصولات گلخانه‌ای در استان بوشهر اشاره کرد و افزود: کشت گلخانه‌ای گوجه فرنگی در استان بوشهر به صورت قراردادی انجام می‌شود و نوع، رقم و مقدار این محصول توسط مشتری به گلخانه‌داران اعلام می‌شود.

ایجاد ۴۳۰ هکتار گلخانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره‬ به اینکه تاکنون بیش از ۴۳۰ هکتار گلخانه در‬ استان‬ ایجاد شده‬ است‬ اضافه‬ کرد: حدود ۹۰ هزار تن محصول صادراتی در این گلخانه‌ها تولید می‎‌‏شود.

وی کشورهای آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس را از مهمترین مشتریان محصولات گلخانه‌ای استان بوشهر دانست و بیان کرد: تنوع بخشی محصولات گلخانه‌ای اهداف مهمی است که دنبال می‌شود.

منوچهری یکی از ظرفیت‌های مهم را تولید گیاهان دارویی دانست و خاطرنشان کرد: تولید محصولاتی مانند گیاهان دارویی دارای توجیه اقتصادی هستند و تلاش می‌شود که در سطح گلخانه‌های استان گسترش یابد.

کاهش مصرف آب و افزایش تولید

وی از مهمترین مزایای کشت گلخانه‌ای به کاهش مصرف آب، تنظیم زمان کاشت، برداشت و تنظیم بازار محصولات سبزی و صیفی اشاره کرد و گفت: افزایش عملکرد تولید از دیگر مزیت‌های کشت‌های گلخانه‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در هر هکتار فضای گلخانه‌ای ۲۰۰ تن گوجه فرنگی تولید می‌شود در حالی که در فضای باز به ازای هر هکتار ۵۰ تن از این محصول به دست می‌آید.