به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر دادگستری مجارستان می‌گوید مقامات اتحادیه اروپا یک هژمونی ایجاد کرده و به دنبال حذف نظرات متفاوت هستند.
جودیت وارگا، وزیر دادگستری مجارستان در نشستی در بنیاد «هریتیج» گفت: «ما در حال تجربه روندی هستیم که در آن کشورهای خاصی مانند لهستان و مجارستان [از سوی مقامات و نهادهای اتحادیه اروپا] تهدید می‌شوند.»
به گفته او، اتحادیه اروپا سعی می‌کند خود را با پیشبرد ایدئولوژی نئولیبرالی و «مترقی» قوی کند؛ امری که شامل حذف تفاوت‌های منطقه‌ای و ملی و تضعیف نهادهای کشورهای سنتی‌تر است. این مقام مجارستانی می‌گوید: «اتحادیه اروپا در حال ایجاد اتحادیه‌ای از هژمونی عقاید است. اما ما می‌گوئیم تنوع به اندازه وحدت مهم است. درست نیست که تنها یک ایدئولوژی در اتحادیه اروپا وجود داشته باشد.»
مجارستان تا کنون با برخی سیاست‌های تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه مخالفت کرده است. ۶ اکتبر (چهاردهم مهر)، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست تحریمی نادرست خود را در قبال روسیه تغییر دهد، چرا که این تحریم‌ها کشورهای عضو اتحادیه را دچار مشکل می‌کند.
اوربان که ماه‌هاست به بروکسل به دلیل سیاست‌های تحریمی علیه روسیه حمله می‌کند، می‌گوید هزاران تحریم که بر مسکو اعمال شده ناموفق بوده و تورم و کمبود انرژی ناشی از این اقدامات می‌تواند اروپا را به زانو درآورد. به نظر می‌رسد اروپا در حال ورود به شرایط بحرانی است و کمبود انرژی و تورم، فشارها را بر اتحاد شکننده در آن افزایش داده است.
در حال حاضر قیمت گاز طبیعی در اروپا از کنترل خارج شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که در برخی کشورهای شرق اروپا، مردم به سوزاندن وسایل کهنه و زباله‌ها برای ایجاد گرما روی آورده‌اند.