به گزارش خبرنگار مهر، در جریان بیست و پنجمین دوره رقابت‌های تنیس روی میز قهرمانی آسیا که در دوحه جریان دارد، انتخابات هیات رئیسه کنفدراسیون آسیا برگزار شد که طی آن افشین بدیعی به عنوان دبیرکل منصوب شد تا برای نخستین بار یک ایرانی متصدی این پست شود.

در همین انتخابات و در رای‌گیری برای تعیین نمایندگان آسیایی حاضر در هیات رئیسه فدراسیون جهانی تنیس روی میز (ITTF)، مهرداد علی قارداشی با کسب ۲۶ رای به عنوان یکی از ۶ نماینده آسیا انتخاب شد.

البته در جریان رای‌گیری انجام شده در دوحه، مسئولیت نایب رئیسی تنیس روی میز آسیای میانه که طی دو دهه گذشته در اختیار ایران (شاهرخ شهنازی و افشین بدیعی) بود به قزاقستان رسید در حالی که مهرداد علی قارداشی رئیس فدراسیون تنیس روی میز ایران کاندیدای آن شده بود.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد دلیل این موضوع و در کل کرسی‌های کسب شده در آسیا و جهان توضیح داد.

قارداشی با تاکید بر اینکه پیش از این برای کسب کرسی نایب رئیسی تنیس روی میز آسیا در منطقه آسیای میانه کاندیدا شده بود، گفت: البته پیش از انتخابات تصمیم به انصراف گرفتم و موضوع را طی ایمیلی به کنفدراسیون آسیا هم اطلاع دادم. این اقدام هم در راستای برنامه‌ای که برای کسب کرسی‌های دیگر داشتیم، انجام شد. به هر حال افشین بدیعی که تا قبل از این نایب رئیسی آسیا در منطقه آسیای میانه را بر عهده داشت برای دبیرکلی که به مراتب مهمتر و بالاتر است، کاندیدا شده بود و برای‌مان بهتر بود که در این پست نماینده داشته باشیم.

وی تاکید کرد: دبیرکلی کنفدارسیون تنیس روی میز بیش از دو دهه در اختیار یک هنگ کنگی بود اما حالا نماینده ایران آن را در اختیار گرفته است. این برای نخستین بار است که یک ایرانی دبیرکل تنیس روی میز آسیا می‌شود و این یک موفقیت بزرگ به حساب می‌آید که قطعاً در راستای برنامه ریزی های صورت گرفته به دست آمده است.

رئیس فدراسیون تنیس روی میز خاطرنشان کرد: داشتن کرسی آسیایی در هر بخش و سطحی ارزشمند است و نباید به راحتی آنها را از دست داد اما ارتقای کرسی‌ها اهمیت بیشتری دارد. هدف و برنامه اولیه بود که در کنار دبیرکلی آسیا، بتوانیم نایب رئیسی آسیای میانه را هم برای ایران حفظ کنیم اما وقتی برنامه کاندیدا شدن برای هیات رئیسه جهانی مطرح شد، تصمیم به انصراف از حضور در رای‌گیری برای این کرسی گرفتم.

قارداشی خاطرنشان کرد: به هر حال طبیعی است در رای‌گیری برای تعیین متصدیان کرسی‌های مختلف، حضور حداکثری کشورها مدنظر قرار داده می‌شود. اینگونه نیست که یک نماینده چند کرسی را در اختیار بگیرد اما دیگر کشورها حضور کمرنگ یا غیرفعالی داشته باشند. به همین دلیل تصمیم به انصراف از نایب رئیسی برای منطقه آسیای میانه گرفتم تا شانس ایران برای عضویت در هیات رئیسه جهانی محفوظ بماند.

«چرا تعیین عضویت در هیات رئیسه فدراسیون جهانی تنیس روی میز در جریان انتخابات آسیایی انجام شد؟»، قارداشی در پاسخ به این پرسش گفت: برخی تصمیمات جهانی تنیس روی میز خارج از مجمع و در نشست‌های اعضای هیات رئیسه انجام می‌شود. ترکیب هیات رئیسه متشکل از نمایندگانی از تمام قاره‌هاست. سهم قاره آسیا ۶ نماینده است. این نمایندگان توسط کنفدراسیون آسیا و با رای‌گیری مشخص می‌شوند. رای‌گیری برای تعیین این ۶ نماینده در جریان انتخابات روز گذشته انجام شد که طی آن من همراه با نمایندگانی از چین، قطر، عمان، هند و لبنان به عنوان نماینده قاره آسیا برای هیات رئیسه جهانی انتخاب شدیم.

رئیس فدراسیون تنیس روی میز در بخشی از این گفتگو خاطرنشان کرد: کشوری مانند قطر قدرت زیادی در تنیس روی میز ندارد اما به واسطه میزبانی‌های بزرگی که طی سال‌های متوالی برای رویدادهای بزرگی مانند قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و جام‌های جهانی انجام می‌دهد برای خود در تنیس روی میز آسیا اعتبار می‌گیرد آنگونه که می‌تواند برای کرسی ریاست صاحب رای شود. ایران اینگونه اعتبارها و امتیازها را ندارد با این حال اینکه توانستیم کرسی دبیرکلی را به دست بیاوریم، ارزش زیادی دارد.

قارداشی تاکید کرد: در جریان رقابت‌های قهرمانی آسیا ایران تنها کشور در میان ۴۵ کشور بود که سه داور و یک کمک سرداور داشت. اینها هم موفقیت‌هایی هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

منبع : مهر