• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲

لزوم تهیه «نقشه جغرافیایی بحران منطقه»

  • 23 مرداد 1400 - 12:30
لزوم تهیه «نقشه جغرافیایی بحران منطقه»

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین جلسه کمیته شورای مشورتی خانه دوام و ایمنی با حضور رضا کرمی محمدی رئیس سازمان، حیدر کلهری معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی و جمعی از اعضای شورای مشورتی خانه‌های دوام و ایمنی برگزار شد.

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این مراسم با تاکید بر ضرورت ارتباط بیش از پیش گروه‌های دوام در مناطق مختلف با یکدیگر خاطرنشان کرد: باید کارگروه‌های مختلف از طریق تقسیم وظایف ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

کرمی محمدی با تاکید بر اینکه پایگاه‌های مدیریت بحران سرمایه‌های سازمان هستند، عنوان کرد: با اعتقادی که به توسعه فعالیت داوطلبانه داریم، بخشی از سرمایه‌های سازمان را در اختیار گروه‌های دوام قرار داده‌ایم. گروه‌های دوام برای جذب تعداد بیشتری از افراد گروه داوطلب باید «نقشه جغرافیایی بحران منطقه» را در اختیار داشته باشند؛ زیرا هر یک از این افراد نسبت به مخاطرات محله و همچنین فراز و نشیب‌های محله و منطقه خود بیشتر آگاه هستند.

وی با اشاره به اینکه دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق و رؤسای کمیته‌های مشورتی باید با ارائه پیشنهادهای خود برای توسعه امور داوطلبانه پیش قدم بوده و گام‌های بزرگ بردارند، تاکید کرد: اعضای دوام اکنون که بخشی از پایگاه‌ها در اختیارشان قرار گرفته باید از این فضا استفاده کنند و با اجرای ایده‌های جدید زمینه ساز تحول شوند.

کرمی محمدی تاکید کرد: نیروهای دوام باید در تمام خانه‌های دوام و ایمنی محلات مستقر باشند، لذا ضمن توسعه گروه‌های دوام در خانه‌های دوام و ایمنی، استقرار این گروه‌ها را در پایگاه‌ها مدیریت بحران نیز پیگیری خواهیم کرد.
در ادامه حیدر کلهری معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: رویکرد ما نسبت به استقرار گروه‌های دوام در پایگاه‌های مدیریت بحران این است که بتوانیم افراد بیشتری را به گروه‌های دوام جذب کرده و حتی داوطلبان بیشتری برای گروه بین المللی امداد و نجات اینساراگ در دست داشته باشیم.

کلهری افزود: ما با این تفکر که شهروند داوطلب را به حقوق بگیر شهرداری تبدیل کنیم مخالف هستیم. زیرا شهروندان داوطلب به دلیل دغدغه اجتماعی خود در این مسیر گام نهاده‌اند و ما به عنوان مدیریت شهری موظف به حمایت از آنها هستیم؛ حال این حمایت می‌تواند صورت‌ها و انواع متفاوتی داشته باشد.

همچنین اسماعیل سلیمی معاون آمادگی مقابله و پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه ریاست سازمان تاکید ویژه بر توسعه و حمایت از گروه‌های دوام دارند، خاطرنشان کرد: از مجموعه نیروهای فعال در حوزه داوطلبان مدیریت بحران در شهر تهران، ۱۶۰ نفر برای دریافت آموزش‌های سبک اینساراگ نام نویسی کرده‌اند و قرارداد آموزش این گروه‌ها با کشور اتریش منعقد شده است. این افراد پس از گذراندن تست ورزش و پزشکی دوره‌های تخصصی خود را آغاز می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استقرار گروه‌های دوام در پایگاه‌های مدیریت بحران اقدامی جدی از سوی سازمان برای توسعه فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه مدیریت بحران است، خاطرنشان کرد: ارتباط اعضای گروه‌های دوام با کارشناسان نواحی امری الزامی است تا بتوان مشکلات و مخاطرات را برطرف کرد.

سلیمی در ادامه با اشاره به اینکه علاوه بر حوزه‌های آموزشی، حوزه‌های عملیاتی نیز باید توسط گروه‌های دوام پوشش داده شود، خاطرنشان کرد: ۵ دی ماه مانور سراسری و دورمیزی زلزله در پایتخت برگزار می‌شود و با توجه به اینکه در این مانور نقش مشارکتی مردم نیز دیده شده است، لذا گروه‌های دوام نیز در این مانور حضور فعال خواهند داشت.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=2168

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.