به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی پیش از ظهر جمعه در روستای مرتضی قلی کندی از توابع بخش مرکزی این شهرستان با ابراز رضایت از خدمات ارائه شده توسط دستگاه‌های خدماتی و امدادی، خواستار تسریع در عملیات آواربرداری و شروع ساخت و سازها شدند.
وزیر کشور هم به مسؤولان حاضر در منطقه دستور داد تا در سریع‌ترین زمان ممکن و با بسیج همه امکانات، آواربرداری را انجام دهند و قبل از شروع فصل سرما، تکلیف ساخت و سازها را نهایی کنند.همچنین وحیدی بر ارزیابی سریع خسارت‌ها در همه بخش‌ها و در همه روستاها و واحدهای خسارت دیده از زلزله در این شهرستان بویژه ۱۲ روستایی که بیشترین آسیب را دیده، تاکید کرد.
وزیر کشور به محض ورود به خوی در جمع حادثه‌دیدگان از زلزله روز چهارشنبه حضور یافت و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات مردم این مناطق قرار گرفت.۲ روستای مرتضی قلی کندی و خنجرخان از نزدیک ترین مناطق به کانون زلزله روز چهارشنبه هستند و بسیاری از واحدهای مسکونی در این روستاها دچار خسارت شده است.
بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر ساعت ۳:۵۱ دقیقه بامداد چهارشنبه ۱۳ مهرماه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در خوی رخ داد.
طبق گزارش این مرکز، کانون این زمین لرزه هفت کیلومتری خوی، ۲۹ کیلومتری ایواوغلی و ۳۷ کیلومتری تسوج در آذربایجان شرقی بوده است.
در این زمین لرزه، بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی از ۲۰ تا ۵۰ درصد خسارت دیده و ۱۱۲ واحد مسکونی نیز کاملاً تخریب و غیر قابل سکونت شدند، یک هزار و ۱۲۷ نفر مصدوم شدند که از این تعداد فقط ۱۱۳ نفر بستری شده و مصدومان دیگر با انجام درمان‌های سرپایی مرخص شده‌اند.