به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، شش ماه تا آغاز اولین جام جهانی فوتبال در خاورمیانه، فهرست کشورهایی که قرار است در آن شرکت کنند تقریبا کامل شده است. در دور گروهی این رقابت‌ها، ایران به مصاف آمریکا و انگلیس خواهد رفت. برای ایران که در ۵ حضور قبلی خود در این مسابقات هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده است، این رویداد فقط یک رویداد ورزشی نیست، بلکه یک فرصت اقتصادی نیز محسوب می‌شود.

جام جهانی که در کنار المپیک به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی جهان محسوب می‌شود در هشت ورزشگاه در قطر برگزار می‌شود که اکثر آنها تازه ساخته شده‌اند و در اطراف دوحه قرار دارند. 

انتظار می‌رود حدود ۱.۵ میلیون نفر به این کشور کوچک حاشیه خلیج (فارس) مسافرت کنند و ایران امیدوار است که برخی از این طرفداران از جزایر ایران نیز برای اقامت استفاده کنند. 

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، گروهی را برای نظارت بر همکاری‌های بین دستگاه‌های دولتی تشکیل داده که تلاش می‌کنند از این فرصت حداکثر استفاده را ببرند. او گفته است: ایران آماده است هر کمکی که قطر نیاز دارد به این کشور ارائه کند.

رستم قاسمی وزیر راه ایران از ورود صدها هزار بازدیدکننده به ایران صحبت کرده است. او در فروردین ماه گفت: اکنون در حال برنامه‌ریزی هستیم تا زمینه را برای علاقه مندان و گردشگران خارجی فراهم کنیم تا در اوقات فراغت خود به ایران سفر کنند تا از جاذبه های کشورمان نیز دیدن کنند.

یک کشتی مسافربری از فرانسه خریداری شده که آماده حمل ۱۷۰۰ مسافر بین قطر و ایران است. یکی از مقامات وزارت گردشگری پیش بینی کرد: بدون شک ورود گردشگران از قطر با استفاده از این کشتی افزایش می‌یابد.

یکی از نزدیکترین بنادر ایران، بوشهر به امید حضور بیشتر هواداران، امکانات خود را ارتقا داده است. یکی دیگر از مناطقی که امید به بازدیدکنندگان بیشتر دارد جزیره کیش است که با هواپیما فقط ۴۰ دقیقه با قطر یا ۶ ساعت با قایق فاصله دارد.

ایران هم‌چنین در مورد ارائه ویزای رایگان در بدو ورود به هر کسی که برای جام جهانی به ایران سفر می کند، صحبت کرده است.

قطر ثروتمند نیاز چندانی به کمک های خارجی ندارد، اما می‌خواهد به خاطر پیشنهاد کمک ایران که روابط نسبتا خوبی با آن دارد، قدردان باشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در ۱۲ مه (۲۲ اردیبشهت)، عمدتاً برای گفت‌وگو در مورد احیای احتمالی توافق هسته‌ای از تهران بازدید کرد، اما رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که او هم‌چنین به محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ایران گفته که دوحه از پیشنهاد تهران برای همکاری در جام جهانی استقبال می‌کند.

قطر گفته است که محل اقامت کافی برای میزبانی همه هواداران در جام جهانی را دارد. جاسم بن سیف السلیطی وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر در فروردین ماه سال جاری در سفر به جزیره کیش گفت: یکی از موضوعات مهم برای همکاری ایران و قطر موضوع جام جهانی است.

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا اخیراً به رویترز گفته است: برای همه کسانی که می‌خواهند در قطر بمانند، اقامت‌گاه وجود خواهد داشت، اما شاید کسی بخواهد روزی را در دبی یا ابوظبی یا مسقط یا ریاض یا جده یا هر جای دیگری در این منطقه بگذراند. این قطعاً همان چیزی است که ما نیز توصیه می‌کنیم، زیرا فکر می‌کنم یکی از بزرگترین تجربیات در این جام جهانی  فرصتی برای مردم است تا به کشور و بخشی از جهان بیایند که شاید آنها را نمی شناسند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا