• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳

شورای امنیت از ماجراجویی اسرائیل جلوگیری کند

  • 16 مرداد 1400 - 2:54
شورای امنیت از ماجراجویی اسرائیل جلوگیری کند

به گزارش مهر به نقل از صداوسیما، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با تأکید بر اینکه مظلوم‌نمایی و فریب، بخشی از ابزارهای رژیم صهیونیستی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود است، از شورای امنیت خواست از ماجراجویی لجام گسیخته اسرائیل در منطقه جلوگیری کند.

معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: سخنان تحریف شده‌ای درباره حادثه کشتی مرسر استریت شنیدیم. اجازه بدهید چند کلمه در این باره عرض کنم. ما با خانواده‌های کسانی که عزیزانشان را در آن حادثه تأسف بار از دست داده اند، ابراز همدردی می‌کنیم.

وی افزود: بلافاصله بعد از این حادثه، مقامات اسرائیلی، ایران را به انجام آن رخداد متهم کردند. این رویه همیشگی و معمول رژیم اسرائیل است. هدف آن نیز منحرف ساختن افکار عمومی جهان از جنایات این رژیم و اقدامات غیرانسانی آن در منطقه است.

ارشادی ادامه داد: بدین منظور، آن‌ها دیگران را به انجام کارهای نادرست متهم می‌کنند. تقریباً بعد از تمام حوادث در خاورمیانه، اسرائیل، ایران را متهم می‌کند. آن‌ها بلافاصله و بدون هیچ مدرکی این کار را انجام می‌دهند.

وی گفت: مظلوم نمایی، دروغ و فریب، بخشی از ابزارهای آن‌ها است. هدف جار و جنجال اسرائیل در حادثه مرسر استریت نیز بویژه پنهان کردن اعمال تروریستی خود علیه ناوبری تجاری است.

وی اضافه کرد: تنها در کمتر از دو سال، این رژیم بیش از ۱۰ کشتی تجاری در دریاهای منطقه را مورد حمله قرار داده است. در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱، نخست وزیر سوریه اعلام کرد ۷ نفتکش در مسیر خود به سوریه مورد حمله قرار گرفته‌اند. این حوادث که اسرائیل عامل آن‌ها بود، باعث کمبود جدی سوخت در سوریه شد. در ۱۱ مارس ۲۰۲۱، رسانه‌های جریان اصلی گزارش دادند اسرائیل حداقل بیش از ۱۰ کشتی عازم سوریه را که بیشترشان حامل نفت بودند، هدف قرار داده است.

وی افزود: در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱، یک نفتکش در سواحل سوریه مورد حمله یک پهپاد قرار گرفت. سه سوری از جمله دو خدمه کشتی در این حمله کشته شدند. باز هم اسرائیل مسئول حمله بود. این‌ها تنها چند نمونه از ماجراجویی و فعالیت‌های بی ثبات کننده رژیم اسرائیل در دریاهای منطقه است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: چنین اعمال تروریستی و غیرقانونی، امنیت دریانوردی را بطور جدی تهدید می‌کند، آزادی ناوبری را مختل می‌سازد و امنیت انرژی را به خطر می‌اندازد.

وی بیان کرد: همچنین اسرائیل به تجاوزات نظام‌مند و مستمر خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه ادامه می‌دهد. این اقدامات غیرقانونی تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است. آخرین نمونه این اقدامات، حمله هوایی اخیر آن به لبنان است.

به گفته وی این‌ها نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است و نباید بدون مجازات باقی بماند.

ارشادی تصریح کرد: شورای امنیت باید از ماجراجویی لجام گسیخته اسرائیل در منطقه جلوگیری کند. شورا باید همچنین ثابت کند در دام فریب‌ها و اخبار ساختگی اسرائیل گرفتار نمی‌شود.

وی افزود: همانطور که در نامه اخیرمان به رئیس شورای امنیت تأکید کردیم، ما اتهام بی اساس اسرائیل در مورد حادثه مرسر استریت را رد می‌کنیم. رژیم اسرائیل نمی‌تواند با سرزنش و متهم کردن دیگران رفتار بی ثبات کننده و سیاست‌های شرورانه خود را لاپوشانی کند. این رژیم بیش از ۷ دهه منبع اصلی تهدید، بی ثباتی و ناامنی در منطقه بوده است. سلاح‌های کشتار جمعی آن همچنان کل منطقه را به خطر می‌اندازد. این رژیم تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه است.

ارشادی ادامه داد: در عین حال، این رژیم تنها غیر عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه می‌باشد و فعالیت‌ها و تأسیسات خطرناک آن نیز تحت پادمان جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار ندارد. این رژیم همچنان گستاخانه تهدید می‌کند علیه کشورهای منطقه از زور استفاده خواهد کرد. دیروز، دوباره وزیر دفاع آن رژیم تهدید کرد که از زور علیه ایران استفاده خواهد کرد.

وی بیان کرد: ایران در مورد هرگونه ماجراجویی و اشتباه محاسباتی هشدار می‌دهد.

ارشادی ادامه داد: در عین حال، ما در دفاع از خود و تأمین منافع ملی خویش تردید به خود راه نخواهیم داد.

لینک کوتاه : https://kalannews.ir/?p=1395

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.