سیستم اعلام حریق که در سایت آراد برندینگ به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است بخش مهمی از ایمنی و آتش سوزی ساختمان و ساکنان آن است، راه اندازی سیستم اعلام حریق شامل تمامی دستگاه ها و مدارهایی است که سیگنالی را به اعلام حریق ارسال می کند تا وضعیت فضای حفاظت شده یا وجود آتش سوزی را فراهم کند.

سیستم اعلام حریق تسلا شامل دستگاه‌های راه‌اندازی شامل آشکارسازهای حرارت، آشکارسازهای دود، سوئیچ‌های جریان آب، دستگاه‌هایی که به صورت دستی فعال می‌شوند و سوئیچ‌های فشار هستند.

این امکان وجود دارد که از یک سیستم اعلام حریق برای نظارت بر وضعیت سایر سیستم ها، فرآیندهایا تجهیزات مرتبط با آتش سوزی و ایمنی ساختمان و همچنین برای مأموریت ساختمان بسیار مهم استفاده شود، نظارت می تواند شامل اما نه محدود به دریچه های سیستم های حفاظت آتش باشد، سایر سیستم های حفاظت از حریق مانند سیستم های سرکوب هود آشپزخانه، دمای اتاق شیریا مخزن ذخیره سازی، و مسائل مربوط به وضعیت پمپ آتش نشانی با این سیستم ها سیگنالی را به واحد کنترل اعلام حریق ارائه می کند.

سیستم اعلام حریق خودکار

نوع عملکرد این محصول به گونه ای است که در ابتدا باید آن را با سیم کشی سیستم در جای مناسبی نصب کنید و کار شما در همین مرحله تمام می شود زیرا در هنگام حریق شما را آگاه خواهد کرد و در نظر داشته باشید که این سیستم از چند قسمت مهم تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و از مهم ترین اجزا می توان به حسگرهای هوشمند اشاره نمود زیرا وظیفه تشخیص بو و غلظت دود را بر عهده دارند و همچنین باید پیام خطر را به سیستم مرکزی ارسال نمایند زیرا در مرحله بعدی باید آژیر روشن شود تا ساکنین هر چه زودتر محل را ترک کنند و از از محل خروج اضطراری اقدام به حرکت کنند و در نظر داشته باشید که حسگر باید در محلهای زیادی نصب شود برای مثال اگر مکان مورد نظر شما دارای چندین اتاق و سالن می باشد سعی کنید تا در همه آنها حسگر نصب کنید زیرا تمامی محل باید تحت پشتیبانی و پوشش قرار گیرد و در غیر این صورت شما امنیت قطعی نخواهید داشت و بالعکس اگر حسگرها به صورت فعال در قسمتهای مختلف نصب شوند همه چیز تحت کنترل خواهد بود.

نصب این محصول باید توسط یک فرد متخصص انجام شود زیرا اطلاع دارد که هر قسمت باید در کجا نصب شود برای مثال حسگر باید در سطح فوقانییک اتاق باید زیرا دود همواره به سمت بالا حرکت می کند و به این صورت مدت زمان بین آتش سوزی و آژیر دستگاه را به حداقل خواهیم رساند و در نتیجه افراد زمان بیشتری برار فرار خواهند داشت و شاید در همان چند ثانیه جان یک نفر نجات یابد و درباره کیفیت و مشخصات سیستم اعلام حریق خودکار باید عرض کنیم که از هر نظر قابل قبول می باشد و دارای استانداردهای تایید شده بسیار زیادی می باشد و سعی شده است که از بهترین مواد و متریال برای ساخت آن استفاده شود و شما کافی است یکبار آن را خریداری و نصب کنید و تا سالها کاربرد خواهد داشت و نیازی به تعویض و تعمیر ندارد و طول عمر مناسب و خوبی را دارا می باشد.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق دو نوع هوشمند و غیر هوشمند هستند.سیستمهای اعلام حریق غیر هوشمند از روش دهدهی استفاده میکنند.

سیسیتم های اعلام حریق هوشمند یا انالوگ با استفاده از نرم افزارهای کاربردی بین حسگرها و تجهیزات و کنترل گر مرکزی وجود دارد از موقعیت یگدیگر اطلاع دارند.

کاشف ها عملکرد سیستم ها زیر نظر میگیرند و کنترل گر مرکزی با استفاده از اطلاعاتی که از کاشف ها میگیرد اقدام به تصمیم گیری در مورد وضعیت سیستم میکند.

طراحی و نقشه کشی سیستمهای ادرس پذیر هوشمند و غیر هوشمند مانند هم است و از این نظر تفاوای ندارند.

در سیستم های ادرس پذیر هوشمند هشدار اتش سوزی و هشدار مربوط به الودگی های محیطی و تجهیزات با هم تفاوت دارد و به راحتی میتوان تشخیص داد که مشکل مربوط به چیست.

استاندارد های سیستم های اعلام حریق موارد زیر است.

EN

EVPU

LPCB

۵۴_Ul

NFPA72

BS5839

در زمان طراحی سیستم و تجهیزات معرفییکی از این استاندارد ها توسط کارفرما یا پیمان انجام میشود.

تجهیزات سیستم اعلام حریق ادرس پذیر موارد زیر میباشد.

اجزای اصلی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر کنترل گر مرکزی حسگر ها و هشدار ها میباشند.

دود، حرارت، شعله و گاز ورودی هایی هستند که حسگرها به ان حساس هستند و بعد از رخ داد یکی از عوامل ورودی حسگر ها با استفاده از اژیر و هشدار که خروجی سیستم هستند اعلام میکنند که مشکلی بوجود امده است.