به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سومین روز از دیدار های دوجانبه با همتایان خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، «جفری اونیما» وزیر خارجه نیجریه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تأکید بر عزم جدی دولت جدید برای گسترش روابط با نیجریه، تسهیل فضای تجارت بخش‌های خصوصی دو کشور را به عنوان عامل ضروری تحقق این هدف عنوان کرد و در این رابطه ایجاد خط کشتیرانی و تسهیل صدور روادید تجاری را از جمله گام‌های پیشنهادی مؤثر در گسترش روابط برشمرد و از آمادگی ماهان برای برقراری خط مستقیم به لاگوس خبر داد.

وی با اشاره به این‌که «ششمین کمیسیون مشترک آماده برگزاری است و تهران میزبانی آن را عهده‌دار خواهد بود»، اظهار کرد: برگزاری این کمیسیون می‌تواند تحرکی در روابط تجاری ایجاد کرده و آن را به سطح روابط خوب سیاسی کنونی دو کشور برساند.

وزیر خارجه کشورمان در رابطه با موضوع شیخ زکراکی اظهار کرد: پرونده شیخ زکزاکی در یک اقدام سازنده مقامات کشور شما به نقطه خوبی رسید.

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه سیاست دولت جدید در راستای گسترش همه‌جانبه روابط با آفریقا خواهد بود، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم حمایت متقابل در مجامع بین‌المللی را اعلام کرد.

در این دیدار وزیر خارجه کشورمان دعوت رئیسی از رئیس‌جمهور نیجریه برای سفر به تهران را ابلاغ کرد.

وزیر خارجه نیجریه نیز در این دیدار ضمن ابلاغ پیام گرم رئیس‌جمهور برای مقامات عالی کشورمان، گفت: ایران یک تمدن بزرگ است و از سفر شش سال پیش رئیس‌جمهور نیجریه به تهران به عنوان رویدادی فراموش ناشدنی که نشان‌دهنده همبستگی دو ملت است یاد کرد.

«جفری اونیما» در خصوص روابط دوجانبه، با اشاره به اینکه وضعیت روابط تجاری و اقتصادی همپای روابط خوب سیاسی پیش نرفته است، ابراز امیدواری کرد که بتوان روابط دو کشور را به سطحی جدید ارتقا داد.

وی در ادامه ضمن آمادگی برای برگزاری کمیسیون مشترک تا پیش از پایان سال میلادی جاری، از تفاهماتی نظیر برقراری پرواز مستقیم و ایجاد مسیر کشتیرانی استقبال کرد.

وزیر خارجه نیجریه، توجه به ارتباطات مردمی و همکاری‌ها در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی را از جمله دیگر حوزه‌های پیشنهادی اولویت‌دار کمیسیون مشترک برشمرد.

وی همچنین امکان همکاری در زمینه‌های دیگر از جمله مبارزه با تروریسم را از موضوعات پیشنهادی برای بررسی دو طرف عنوان کرد.