به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، ظهر امروز (دوشنبه بیست و ششم مهر ماه) مراسم تجلیل از اسطوره‌های بزرگ ورزش ایران برگزار شد.

در این مراسم که در هتل ورزش برگزار شد، محمود مشحون پیشکسوت بسکتبال، منصور برزگر پیشکسوت کشتی و علی جباری پیشکسوت فوتبال با حضور حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، شمس الدین حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی، ابطحی مدیرعامل صندوق حمایت و جمع زیادی از پیشکسوتان نام آور و همچنین نماینده فدراسیون پزشکی ورزشی حضور داشتند.

سجادی: باید پرچم عزت و بزرگی پیشکسوتان برافراشته باشد

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در این مراسم گفت: بنده خادم وزارت ورزش و جوانان هستم. از طرف رئیس جمهوری برای این سمت برگزیده شدم که در آینده با تفکرات و منویات این سید خاص در محافل ورزشی بیشتر آشنا می‌شوید، زیرا ایشان علاوه بر سجایای اخلاقی بسیار نگاه ویژه ای به ورزش کشور دارد. خوشحالم که جناب رئیسی و مجلس محترم به بنده اعتماد کردند، فعلاً شروع کار است، یا علی گفتیم و عشق آغاز شده است.

سجادی یادآور شد: شرایط و فضای جامعه ورزشی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است، به یاد دارم در دوران قهرمانی که دوستان پیشکسوتی چون تیمور غیاثی و سلمان حسام آن روزها را به خوبی به یاد دارند برای انجام مسابقه، کفش ورزشی فرامرز روستایی فر را امانت گرفتم، آقای مشحون می‌داند که چطور یک جفت کفش برای مسابقه به من رسید. قهرمانان گذشته در راه ورزش بسیار سختی و زحمت کشیدند و پوشیدن پیراهن تیم ملی برایشان قداست داشت.

وی با تاکید بر اینکه همیشه باید پرچم عزت و بزرگی پیشکسوتان برافراشته باشد، گفت: دورهم جمع کردن پیشکسوتان بسیار ارزشمند است و این جمع انرژی بسیار خاصی دارد. روز گذشته در یک مراسم از ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی قدردانی کردیم، مراسمی باشکوه بود اما شرکت در این مراسم هم عظمت و شکوه خاص خودش را دارد.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: قول می‌دهم تا پای جان آنچه که در حق ورزش است را ادا کنم و با برنامه ریزی درست، غفلت‌ها و کوتاهی‌ها را جبران کنیم. در همین راستا اولین حکم مشاور را برای بیژن ذوالفقارنسب صادر کردم و ایشان هم پذیرفت. امیدوارم در راه خدمت به ورزش کشور از افراد لایق این حوزه استفاده کنیم.

سجادی خطاب به پیشکسوتان گفت: هر روزی اگر گذرتان به وزارت ورزش افتاد به آقای احمدی مدیر کل حوزه وزارتی اطلاع دهید. وی از طرف من مجاز است حتی با تغییر در برنامه‌هایم وقتی تعیین کند تا روی ماه شما عزیزان را ببینم اگر غیر از این بود بنده خلف وعده کردم و حق دارید من را نبخشید.

وزیر ورزش و جوانان همچنین در مورد صندوق حمایت تصریح کرد: از روزی که این مسئولیت را قبول کردم هنوز قسمت نشده جلسه‌ای با ابطحی در خصوص مسائل صندوق برگزار کنیم اما در آینده‌ای نزدیک با برگزاری جلسه‌ای با وی مسائل صندوق را بررسی خواهیم کرد و سعی می‌کنیم منابع کافی را جهت تقویت و روی پا ایستادن هر چه بهتر صندوق حمایت فراهم کنیم.

سجادی تاکید کرد: امیدوارم در طول زمان خدمتم طوری عمل کنم که بتوانم حتی پس از بازنشستگی جوابگوی شما عزیزان باشم و در آینده شرمنده روی قهرمانان نشوم. در حضور شما پیشکسوتان عهد و پیمان می بندم که حتماً نواقص را برطرف کنم و پس از دوران خدمتم روسفید شما عزیزان باشم.

وی در پایان گفت: به زودی قرار است در خدمت ریاست جمهور باشیم تا از مدال آوران المپیک و پارالمپیک قدردانی کنیم. همچنین در روز یکشنبه میلاد ربیع، بازوبند پهلوان پهلوانان کشور در استادیوم دوازده هزارنفری آزادی به دست ریاست محترم جمهور بسته خواهد شد و از همه شما پیشکسوتان عزیز دعوت می‌کنم در این مراسم حضور داشته باشید.

ابطحی: هر خدمتی در صندوق برای ماندگاری شما هویت سازان است

ابطحی مدیر عامل صندوق حمایت در ادامه این مراسم با سپاس از حضور بزرگان عرصه ورزش بیان داشت: بهعنوان خدمتگزار کوچک شما بزرگان افتخار می‌کنم که ادامه دهنده راه عاشقانه شما برای اهتزاز پرچم پرافتخار این دیار بر قله‌های جهان هستم.

وی ادامه داد: شما خالقان لحظه‌های شاد برای ملت ایران بودید و در آوردگاه‌های جهانی، المپیک و آسیایی افتخار آفریدید. مردم با پیروزی شما شاد شده‌اند و با شکست شما اشک ریختند. من و همکارانم در صندوق و مجموعه مدیریتی ورزش کشور موظف هستیم اجازه ندهیم غبار فراموشی بر چهره شما بنشیند. باید شما را همانگونه که بودید اسطوره وار و هویت ساز به جوانان معرفی کرد تا جوانان بدانند بر کوه بلند و استواری چون شما تکیه کنند.

ابطحی با بیان اینکه هر خدمتی در صندوق برای ماندن شما بر فراز قله‌های هویت ساز این کشور است، ادامه داد: هم به خودم و هم همکارانم سپرده‌ام و تعهد کرده‌ایم به گونه‌ای عمل کنیم که هرگاه نیاز یا مشکلی از جانب شما مطرح شد نسبت به رفع آن اقدام کنیم و امیدوارم خدمت ما مقبول درگاه شما قرار بگیرد.

وی ضمن تبریک هفته تربیت بدنی ادامه داد: در ماه‌های گذشته و ملاقات با تک تک پیشکسوتان این احساس را داشتم که به دنبال فردی از جنس خودشان برای تدبیر و حکمرانی ورزش کشور بودند و امروز خرسندیم که چهره‌ای علمی، اجرایی و ورزشی سکاندار ورزش کشور شده و پیشکسوتان همراه و پشتیبان وی تا آخرین لحظات مدیریت هستند.

ابطحی افزود: سجادی از گذشته عضو صندوق و جامعه ورزش بوده است و در این عرصه افتخارآفرینی کرده است و ان شاءالله در عرصه خدمت نیز همچون ورزش افتخار آفرین باشد.

وی با بیان اینکه این نهمین مراسم تجلیل از سوی صندوق حمایت است، افزود: با کوتاه شده دامنه کرونا ماه به ماه این مراسم‌ها برگزار خواهد شد و مراسم‌های تولد قهرمانان و پیشکسوتان نیز از سر خواهد گرفته شد. مصمم هستیم در صندوق خانواده‌های ورزشی را شناسایی و مورد توجه بیشتر قرار دهیم خانواده‌هایی که ورزش در آنها نسل به نسل ادامه پیدا کرده است. این خانواده‌ها نمادهای بزرگ ورزش هستند و باید به جامعه معرفی شوند.

نماینده مجلس: در رثای بزرگان ورزش باید سر خم کرد

شمس الدین حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: ارتفاع ورزش از ارتفاع سیاست بالاتر است. ورزش اگر در گذشته تنها در جهت سلامت و بهره وری مورد توجه بوده امروزه جایگاه دیگری پیدا کرده است و به عنوان افتخار ملی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: بزرگانی که امروز اینجا هستند چندین بار مردم ایران را بر قله‌های غرور و افتخار برده‌اند و برای حفظ این غرور و افتخار باید کنار این قهرمانان و پیشکسوتان ماند و در رثای آنها سر خم کرد. این اقدام ابطحی و صندوق حمایت مورد تقدیر است.

مشحون: با این مراسم خستگی چندین سال خدمتم در ورزش رفع شد

محمود مشحون در مراسم تجلیل از خود گفت: آنچه امروز مشاهده می‌کنیم گمشده ورزش ما بود. ما پیشکسوتان یکدیگر را در مراسم‌های ختم می‌دیدیم ولی خوشحالیم که حالا فرصتی پیش آمده تا اسطوره‌های ورزش خالصانه و صادقانه دور هم جمع شوند و با احترام آنطور که شایسته شان است مورد تقدیر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه سپاس و قدردانی تولید خدمتگزار می‌کند، ادامه داد: آرزو دارم این راه ادامه و تداوم داشته باشد و از آریالای ابطحی تقدیر می‌کنم که با روحیه و نشاط، با توجه به آنچه پیشکسوتان نیاز دارند این حرکت زیبا و این روز پرافتخار را ساختند و بی شک خستگی چند سال خدمتم در ورزش با این اقدام رفع شد.

محمود مشحون متولد ۱۳۲۰ در شهر نور رئیس سابق فدراسیون بسکتبال است. مشحون در سال ۱۳۳۹ به عضویت تیم ملی بسکتبال ایران در آمد و سال‌ها نیز در حوزه مدیریتی این رشته فعال بوده است.

برزگر: مراسم‌های تجلیل فرصتی برای معرفی الگوی مناسب به جوانان است

منصور برزگر در مراسم تجلیل از خود گفت: از ابطحی و مجموعه صندوق برای برگزاری چنین برنامه‌ای تشکر می‌کنم. این گردهمایی باعث می‌شود ما هم دوره‌ای های خود در رشته‌های مختلف را دوباره ببینیم. چنین برنامه‌ای در گذشته نبود ولی حالا موجب خرسندی است.

وی ادامه داد: این اقدام باعث می‌شود که در عرصه خانواده و دوستان تجدید قوا کنیم و همچنین الگو سازی برای جوانان می‌شود. زیرا جامعه سالم به الگوی مناسب نیاز دارد.

منصور برزگر متولد ۱۳۲۵ در تهران کشتی‌گیر آزادکار و مربی کشتی پیشین ایرانی و دارنده مدال نقره در المپیک ۱۹۷۶ مونترآل است. وی سال‌ها مربیگری تیم ملی کشتی ایران را برعهده داشت.

جباری: با حضور ابطحی شاهد تحولات مثبت صندوق هستیم

علی جباری پیشکسوت فوتبال در مراسم تجلیل از خود گفت: برگزاری چنین مراسم‌هایی موجب خوشحالی و تقویت روحیه پیشکسوتان می‌شود و امیدواریم که همچنان تداوم داشته باشد. از زمان حضور ابطحی در صندوق حمایت شاهد تحولات مثبتی بوده‌ایم و اهمیت و احترام پیشکسوتان چندین برابر شده است.

علی جباری متولد ۱۳۲۵ در تهران است. او بازیکن پیشین استقلال (تاج سابق) و تیم ملی فوتبال ایران، کارشناس فوتبال و دارنده نشان طلای فوتبال آسیا است.. جباری در دو قهرمانی نخست تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ و قهرمانی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ عضو تیم ملی ایران حضور داشته است.

در این مراسم همچنین حسن روشن، عنایت آتشی، نادر فریادشیران و علیرضا حیدری در خصوص سوابق ورزش و پهلوانی این سه اسطوره ورزش سخنرانی کردند.

فریاد شیران از وزیر ورزش و جوانان درخواست کرد که ورزشگاه‌های موجود در کشور به نام اسطوره‌های ورزش ایران نامگذاری شود.

در این مراسم که بدون حضور رسانه‌های مکتوب برگزار شد بزرگانی چون حسین کلانی، حسن روشن محمد صادقی، بیژن ذوالفقارنسب، اکبر کارگر جم، هادی نراقی، گودرز حبیبی، اصغر شرفی، محمدرضا طالقانی، بهرام مشتاقی، بهتاش فریبا، نصرالله عبداللهی، باقر سپهسالاری، جواد قراب، فرامرز ظلی، مائیس میناسیان، سلمان حسام، عنایت آتشی، حسن میرزاآقابیک، حسین گازرانی، پرویز عرب، مهدی محبی، محمد فنایی، علیرضا حیدری، محمد محمودی، محمد دلیران و جمعی از مسئولان حضور داشتند.

منبع : مهر