به گزارش مهر، دکتر بهروز شهسواری در یادداشتی برای گروه ورزشی مهر نوشته است:

«در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت، حریف ما رقیب ماست نه دشمن ما. هر چند که طی مسابقات همواره تیم ها با تمام وجودشان برای پیروزی وموفقیت تلاش می کنند و از هیچ فرصتی را از دست نمی دهند تا بهترین نتایج ممکن را بدست بیاورند و یک رقابت سالم و جوانمردانه به نمایش بگذارند.

شاید طی مسابقات مختلف رقابت های سالم و جوانمردانه زیادی را مشاهده کرده باشید، اما اینک یک نمونه از رقابتهای والیبال های قهرمانی آسیا ۲۰۲۱ در بازی نهایی تیم ملی والیبال ایران که به مصاف تیم ملی والیبال ژاپن میزبان رقابت ها رفته بود را مطرح می نمایم.

تیم ملی ژاپن که پرافتخارترین تیم آسیایی است و بیشترین قهرمانی را دراین رقابت ها را کسب کرده، در یک رقابت بسیار نزدیک و نفس گیر با نتیجه سه بر صفر مغلوب تیم ملی ایران شد.

نکته قابل توجه در این رقابت جدا از قهرمانی آسیا و پیروزی شیرین و دلچسپ و افتخارآفرینی دیگر برای کشور عزیزمان، فرهنگ تماشاگران ژاپنی بسیار قابل ستایش و تقدیر بود، تمامی سالن ورزشگاه مملو از تماشاگران بود و تیم کشورشان را تشویق و همراهی می کردند و در هنگام سرویس زدن بازیکن ژاپنی همه دست از تشویق می کشیدند و پکپارچه سکوت می کردند تا باعث بهم خوردن تمرکز بازیکن نشوند.

مهمترین نکته در این موضوع این است که آنها دقیقا همین عملکرد و رفتار را در مورد بازیکنان حریف نیز داشتند، زمانیکه بازیکنان ما سرویس می زدند تمامی تماشاگران در سکوت کامل فرو می رفتند تا باعث بهم خوردن تمرکز بازیکن سرویس زننده نشوند، هر چند که امتیازات بسیار نزدیک بود و هر امتیاز می توانست سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد و آنها از امتیاز میزبانی نیز بر خوردار بودند.

اما هرگز هیاهو و سر و صدا به راه نیانداختند که باعث بهم خوردن تمرکز بازیکنان ایران شوند که این رفتارها مسلما طی رقابت ها بی تاثیرنخواهد بود.

تماشاگران ژاپنی هرگز اصول رقابت سالم و جوانمردانه را زیر پا نگذاشتند و با این رفتار به همه آموختند حریف ما رقیب ماست نه دشمن ما.

نمونه دیگر در رقابت های لیگ ملت های والیبال تیم ملی والیبال ایران به مصاف تیم ملی والیبال آمریکا رفت و با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسید. «جان اسپرو» سرمربی تیم ملی آمریکا پس از شکست تیمش ایستاد و تیم ایران را تشویق کرد. با این حرکت نشان داد که ما رقیب هستیم و نه دشمن هم.

امیدوارم که این فرهنگ خوب و شایسته در نزد تماشاگران عزیزمان نیز نهادینه شود و همواره شاهد چنین حرکت های خوب و زیبا در ورزش کشورمان باشیم.»