به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی بسکتبال به فاصله دو ماه و نیم از آخرین دیدار رسمی خود (۶ شهریورماه – دیدار با استرالیا) باید در چارچوب پنجره پنجم مسابقات انتخابی جام جهانی به مصاف حریفانش برود.
این پنجره از مسابقات در حالی پیش روی بسکتبال ایران قرار دارد که ملی پوشان کشورمان به خاطر عملکرد نه چندان قاطعی که درپنجره های قبل داشتند موقعیت قابل استنادی در گروه F ندارند طوریکه برای کسب سهمیه و قطعی کردن صعودشان ضمن تاثیر پذیر بودن از نتایج دیگر تیم های همگروه، نیاز دارند دو دیدار خانگی خود در این پنجره را با برد پشت سر بگذارند.
به همین منظور فدراسیون بسکتبال به دنبال مهیا کردن شرایط برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی است تا تیم ملی با آمادگی بهتر و کاملتری وارد پنجره پنجم شود. در همین راستا مذاکراتی هم با برخی کشورها انجام شده است اما هنوز به نتیجه ای منجر نشده است. 
نیوزلند، لبنان و قطر سه کشوری هستند که به حضور در تهران و دیدار با تیم ملی بسکتبال کشورمان دعوت شده اند. نیوزلند البته به این دعوت پاسخ منفی داده است اما لبنان و قطر هیچ واکنش منفی یا مثبتی به مکاتبات صورت گرفته از طرف ایران نداشته اند. 
جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید این خبر گفت: در صورتیکه شرایط دیدار با تیم های خارجی برای ملی پوشان مهیا نشود آنها پیش از برگزاری رقابت های شان در انتخابی جام جهانی با یکی دو تیم لیگ برتری دیدارهایی خواهند داشت. 
چین و استرالیا حریفان ایران در پنجره پنجم انتخابی جام جهانی هستند. دیدار با این دو تیم ۲۰ و ۲۳ آبان ماه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود. ملی پوشان ایران که در گروه F انتخابی جام جهانی قرار دارند در پنجره ششم و پایانی مسابقات هم باید با ژاپن (۴ اسفندماه) و چین (۷ اسفندماه) رقابت داشته باشد. 
تیم ملی بسکتبال به خاطر دو باختی که در مرحله اول انتخابی جام جهانی  (پنجره اول تا سوم) مقابل قزاقستان متحمل شد، شرایط سختی در گروه F دارد.  استرالیا، چین، ژاپن، قزاقستان و بحرین حریفان ایران در این گروه هستند. البته نتایج دیدارهای مرحله اول برابر قزاقستان و بحرین لحاظ می شود و همین مسئله وضعیت ایران را برای صعود پیچیده تر کرده است طوریکه علاوه بر عملکرد و امتیازاتش از دیدارهای برگزار شده، از نتایج دیگر تیم ها هم برای صعود تاثیر خواهد گرفت. 
پنجره چهارم انتخابی جام جهانی شهریورماه برگزار شد و طی آن شاگردان سعید ارمغانی مقابل ژاپن صاحب برتری شدند اما نتیجه رقابت با استرالیا را وگذار کردند.