مهر – گروه استان‌ها: نساجی سنتی، صنعتی کهن و ریشه‌دار در شهرستان بروجرد است به‌طوری‌که برخی از صنایع مدرن این حوزه نیز برای نخستین بار در این شهرستان پا گرفته‌اند.

در راستای معرفی این صنایع‌دستی مسئولان امر بارها وعده ایجاد خانه نساجی سنتی را داده‌اند اما همچنان این امر محقق نشده است.

دیار فرزانگان میزبان خانه نساجی سنتی/ وعده میراث فرهنگی تمدید شد!

سال گذشته حجت‌الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بروجرد در گفتگو با رسانه‌ها از ایجاد خانه نساجی سنتی در یکی از خانه‌های تاریخی این شهرستان خبر داده بود که این وعده امسال توسط مدیرکل میراث فرهنگی تمدید شد.

سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان ظهر امروز یکشنبه در این رابطه به رسانه‌ها گفت: با توجه به قدمت و ظرفیت شناخته‌شده شهرستان بروجرد در رشته نساجی سنتی، معاونت صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان درصدد برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی خانه نساجی سنتی با هدف ترویج این رشته مهم از صنایع‌دستی استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان عنوان کرد: این خانه در نوع خود در کشور کم‌نظیر است و تأثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و جذب گردشگران خواهد داشت.

دیار فرزانگان میزبان خانه نساجی سنتی/ وعده میراث فرهنگی تمدید شد!

وی گفت: خانه نساجی سنتی بروجرد دقیقاً مطابق با طراحی و پیشنهادات مشاور و بر اساس دستورالعمل ارسالی از سوی معاونت صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأسیس خواهد شد.

بنابراین گزارش، با جستجویی کوتاه در فضای مجازی می‌توان دید که پیش‌ازاین خانه نساجی سنتی در برخی دیگر از استان‌های کشور ازجمله اصفهان نیز ایجادشده است و باید دید وعده ایجاد این خانه در بروجرد چه زمانی تحقق خواهد یافت.

نساجی سنتی (دستبافی) ازجمله حرفه‌ها و صنایعی است که از قدمت طولانی و پیشینه‌ای کهن برخوردار است که با کمک دستگاه‌های ساده بافندگی تولید می‌شود.