به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری السومریه، سی و چهارمین دوره کنفرانس اتحادیه پارلمان‌های عربی در بغداد با سخنرانی «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق آغاز به کار کرد.
بر اساس این گزارش، محمد الحلبوسی در سخنرانی افتتاحیه گفت: ما پس از ۴۰ سال وقفه، میزبان کنفرانس اتحادیه بین المجالس عربی هستیم و از برادران در بغداد استقبال می‌کنیم. این نشست گامی مهم در جهت تقویت روابط بین کشورهای عربی است.
الحلبوسی در ادامه توضیح داد: چالش‌های کنونی نیازمند اقدام مشارکتی جمعی است و زمان آن فرا رسیده است که کشورهای عربی برای مقابله با این چالش‌ها، اختلافات را کنار بگذارند.
وی در ادامه با تأکید بر موضع ثابت و اصولی دولت و ملت عراق در حمایت از ملت فلسطین، گفت: ما حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و نادیده گرفتن ارزش‌ها و اصول انسانی در رفتار با آنها را مردود می‌دانیم و این روند را محکوم می‌کنیم و به حق ملت فلسطین برای تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس باور و اعتقاد راسخ داریم.
رئیس پارلمان عراق همچنین به تحولات سوریه پرداخت و ضمن درخواست از کشورهای عربی برای کمک به زلزله زدگان سوریه، افزود: از کشورهای عربی در تمام سطوح پارلمانی و دولتی می‌خواهیم تا تصمیم نهایی را برای بازگرداندن سوریه به محیط عربی آن اتخاذ کنند تا این کشور بتواند نقش عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود را به طور مؤثر ایفا کند.