به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره بر موضع هیئت مذاکره کننده ایرانی مبنی بر برچیدن تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرد.

وی در ادامه خواستار تضمین جدی و عملی ایالات متحده برای برچیدن دائمی تحریم‌ها شد و گفت: نمونه واقعی و عملی برچیدن واقعی تحریم‌ها از سوی واشنگتن فروش آزاد و بی دردسر نفت کشورمان و دسترسی به درآمد حاصل از آن است.

وزیر خارجه کشورمان افزود: اکنون ارتباطات غیر رسمی با طرف آمریکایی برای تسهیل روند مذاکرات برقرار شده است.

عبداللهیان توضیح داد: موضع گیری های خوب و امیدوار کننده‌ای از جانب طرف آمریکایی در وین شنیده ایم اما مهم عمل است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از این مصاحبه تلویزیونی ضمن اشاره به اینکه تهدیدات رژیم صهیونیستی چیزی بیش از یک لاف ساده نیست توضیح داد: اسرائیلی ها در وضعیتی نیستند که بتوانند تهدیداتشان را عملی کنند.

او همچنین درباره مذاکرات و روابط ریاض و تهران نیز بیان کرد: تعاملات ما با طرف سعودی روند مثبتی را شاهد بوده است. دو طرف برای بازگشت روابطشان در هر زمانی آماده هستند.

وی افزود: در خلال روزهای آینده نمایندگان ما به سازمان همکاری اسلامی در جده باز خواهند گشت و این اتفاق مثبتی است.

وزیر خارجه ایران بیان کرد: طرف سعودی خواهان بحث بر سر پرونده‌های منطقه‌ای است اما گفتگوها باید حول روابط دوجانبه جریان داشته باشد.

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از این مصاحبه گفت: از اهمیت گفتگوهای منطقه‌ای با حضور طرف سعودی مصر و ترکیه به منظور حل بحران‌های منطقه آگاه هستیم.

او در پایان ضمن اشاره به اینکه پیشتر هم بارها به همسایگان درباره خطرات اشتباه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هشدار داده شده، گفت: گفتگوها برای دستیابی به توافقی استراتژیک با طرف روس در جریان است و به زودی جزئیات آن گفته خواهد شد.

منبع : مهر