به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در تشریح تجارت یک‌ساله دولت سیزدهم اظهار داشت: از ابتدای استقرار دولت سیزدهم در شهریور سال ۱۴۰۰ تا پایان مرداد سال جاری ۱۶۱ میلیون و ۶۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۸ میلیارد و ۸۶۸ میلیون دلار، بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که این میزان نسبت به مدت مشابه در دولت گذشته از لحاظ وزنی ۳ درصد و از لحاظ ارزش ۳۰ درصد با رشد همراه بوده است.
وی افزود: سهم صادرات کالاهای ایرانی در دولت سیزدهم، ۱۲۱ میلیون و ۱۷۶ هزار تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد و ۲۹۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه بدون تغییر در وزن (کمتر از یک درصد)، ۲۷ درصد در ارزش، افزایش داشته است.
لطیفی در خصوص میزان واردات در دوره یک ساله فعالیت دولت سیزدهم گفت: ۳۹ میلیون و ۸۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۵۶ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار، از ابتدای شهریور سال قبل تا پایان مرداد ۱۴۰۱ از گمرکات اجرایی کشور ترخیص شده و وارد زنجیره تامین و توزیع شد که نسبت به مدت مشابه ۱۳ درصد در وزن و ۳۱ درصد در ارزش با رشد همراه بوده است.
وی توضیح داد: در یکسال فعالیت دولت سیزدهم در حوزه تجارت خارجی نسبت به مدت مشابه، پنج میلیون و ۸۵ هزار تن کالا و ۲۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار بیشتر، تبادل تجاری صورت گرفته که چهار میلیون و ۶۸۳ هزار تن از این میزان و ارزش ۱۳ میلیارد و ۲۱۵ میلیون دلار مربوط به افزایش واردات در دولت سیزدهم بوده و ۴۰۲ هزار تن از لحاظ وزن و ۱۱ میلیارد و ۸۷ میلیون دلار از لحاظ ارزش نیز مربوط به صادرات بوده است.
لطیفی در پایان گفت: میزان ترانزیت کالاهای خارجی از کشورمان در این بازه زمانی یک‌ساله نیز به بیش از ۱۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تن رسیده است که این میزان در بازه زمانی یک‌ساله، بالاترین حد نصاب در تاریخ کشور بوده است.