به گزارش مهر به نقل از المعلومه، «عباس العرداوی» تحلیلگر مسائل امنیتی عراق در سخنانی اظهار داشت: دولت عراق جدیتی در اجرای مصوبه هایی که با نیروهای سیاسی امضا کرده ندارد.

بر اساس این گزارش، این کارشناس مسائل امنیتی گفت: یکی از مهم ترین مصوبه ها، توافق در خصوص خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق در سریع ترین زمان ممکن است، اما دولت به دنبال این است که توجیهی برای حضور نیروهای آمریکایی پیدا کرده و از این موضوع در انتخابات آینده بهره برداری کند.

پیش‌تر دولت عراق اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خردادماه) برگزار می‌شود. با این حال، مقامات عراقی موعد تعیین شده برای برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته و آن را به روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) موکول کردند.

هر چند که اخبار ضد و نقیضی پیرامون احتمال تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق شنیده می‌شود، اما تاکنون هیچ‌گونه خبر رسمی پیرامون این مسأله شنیده نشده است. افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تعویق قریب‌الوقوع زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق واکنش‌های زیادی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشته است.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار تعویق زمان برگزاری انتخابات نخواهند رفت. در همین راستا، شیخ عبد الامیر التعیبان، نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: هرگونه به تعویق انداختن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق به مثابه کودتا علیه اراده مردمی در این کشور است.