به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری هیل، «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری خطاب به خبرنگاران اظهار داشت که به رغم دریافت گزارشهایی مبنی بر افزایش شمار تلفات غیرنظامیان همزمان با پیشروی طالبان در داخل خاک افغانستان، او از تصمیم خود برای خارج ساختن نیروهای نظامی آمریکا از خاک این کشور پشیمان نیست.

وی در این کنفرانس خبری گفت: «ما بیش از یک تریلیون دلار ظرف ۲۰ سال گذشته هزینه کردیم. ما بیش از ۳۰۰ هزار نیروی افغان را آموزش داده و به تجهیزات مدرن مجهز کردیم. و رهبران افغان باید گردهم آیند و با یکدیگر متحد شوند. ما هزاران نفر را بر اثر مرگ و جراحت از دست دادیم. ما هزاران تن از نظامیان آمریکایی را از دست دادیم. آنها (افغانها) باید برای خودشان، و برای کشورشان بجنگند».

بایدن در ادامه با تأکید بر اینکه از تصمیم خود برای خروج نظامیان آمریکا از خاک افغانستان پشیمان نیست، وعده داد که ایالات متحده به تعهد خود مبنی بر ارائه پشتیبانی هوایی، تأمین مجدد غذا و تجهیزات برای نیروهای افغان و همچنین پرداخت حقوق آنها عمل خواهد کرد و افزود که «اما افغان‌ها باید خواهان جنگیدن و مبارزه باشند».

گفتنی است که ظرف روزهای گذشته، نیروهای طالبان تعدادی از مراکز ولایات از جمله شهر مهم- به لحاظ اقتصادی و راهبردی- قندوز را تحت کنترل خود درآورده‌اند. در مقابل، ارتش آمریکا نیز با استفاده از «نیروهای- به اصطلاح- بر فراز افق» در پشتیبانی نیروهای افغانستان و علیه مواضع طالبان تعدادی حملات هوایی انجام داده است.

این در حالی است که قانونگذاران آمریکایی و شماری از منتقدان سیاست بایدن، خروج نظامیان آمریکا از خاک افغانستان را باعث افزایش احتمال سقوط این کشور به دست طالبان می‌دانند.