به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، بانک جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سازمان با پرداخت ۱.۴۹ میلیارد دلار کمک مالی اضافه‌تر به اوکراین موافقت کرده است.

مبلغ مذکور بخشی از بسته حمایتی به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار است که به پرداخت دستمزدهای کارگران دولتی و عمومی کمک می‌کند.

بیانیه مذکور در ادامه می‌افزاید که انگلیس، هلند، لیتوانی و لتونی با ارائه ضمانت‌های مالی، کمک اخیر را حمایت کرده اند.

چیزی نزدیک به ۲ میلیارد دلار از کل مبالغ تعهد شده تاکنون به اوکراین پرداخت شده است.

بیانیه بانک جهانی همچنین افزود که این بودجه همچنین به حمایت از مجموعه پروژه‌های این بانک در اوکراین، از جمله پروژه‌های تأمین آب، فاضلاب، گرمایش، برق، بهره وری انرژی، جاده‌ها، امنیت اجتماعی، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی کمک خواهد کرد.

وزیر اقتصاد اوکراین در اواخر ماه آوریل تخمین زده بود که اقتصاد این کشور جهت سر پا ماندن در کوتاه مدت به مبلغ ۵ میلیارد دلار در هر ماه نیاز دارد.

همچنین کشورهای غربی و همپیمانان آمریکا نیز مبالغ متعدد از کمک‌های مالی را به اوکراین از آغاز درگیری‌ها در این کشور ارائه کرده اند.

این در حالی است که میزان خسارات وارده به اوکراین از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه تاکنون سر به فلک زده است.

پیشتر رئیس مجمع جهانی اقتصاد در نشست این مجمع که در شهر «داووس» در کشور سوئیس برگزار شد، اعلام کرده بود که اوکراین به اندازه‌ای آسیب دیده است که برای بازسازی آن باید از همین الان دست به کار شد و منتظر پایان درگیری‌ها نماند.

منبع : مهر